Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Były pracownik Google oskarżony o kradzież i sprzedaż tajemnic AI

Inżynier oprogramowania, który pracował w Google został aresztowany i oskarżony o kradzież tajemnic korporacyjnych firmy. Sprzedałby ważne informacje na temat projektów sztucznej inteligencji (AI) innym firmom.

Z aktu oskarżenia wynika, że ​​Linwei Ding, znany również jako Leon Ding, ukradł około 500 poufnych plików zawierający szereg szczegółów na temat projektów Google dotyczących sztucznej inteligencji. Zrobiłby to w celu dostarczenia dokumentów dwóm chińskim konkurentom.

Pliki, o których mowa, zawierały szczegóły techniczne budowy centrów danych dla superkomputerówważne ramy tworzenia i utrzymywania systemów sztucznej inteligencji oraz wielkoskalowych modeli językowych (LLM).

Schemat kradzieży dokumentów AI

Ding (38 l.) urodził się w Chinach i mieszkał w Kalifornii, gdzie również został aresztowany. On został zatrudniony przez giganta w 2019 roku pracować właśnie w sektorze centrów danych dla sztucznej inteligencji.

Jednak w 2022 roku Google zauważył, że tak zaczął kopiować serię plików firmowych na konto prywatne z Google Cloud. Co więcej, Ding zacząłby w tym okresie komunikować się z dyrektorem generalnym nowo utworzonej firmy zajmującej się sztuczną inteligencjąotrzymując ofertę objęcia stanowiska menedżera ds. technologii w marce.

Z aktu oskarżenia wynika, że ​​miesiącami pracował zdalnie w Chinach, w tym czasie brał udział w innych spotkaniach ze spółką, a nawet pomagał w pozyskiwaniu nowych inwestorów. Ding miałby posiadać 20% udziałów w spółcektóry nie został wymieniony w pozwie.

W maju 2024 roku inżynier otworzył nawet małą firmę uczenie maszynowe w Chinachpełniący funkcję dyrektora generalnego. Wszystko to odbyło się bez jakiejkolwiek komunikacji z Google, co również stanowiłoby konflikt interesów.

Inżynier został oskarżony o kradzież i sprzedaż tajemnic firmowychz maksymalna kara 10 lat więzienia i grzywna do 1 miliona dolarów. Sprawa nie ma jeszcze terminu rozprawy w USA.

Podobne przypadki odnotowano wiele lat temu, m.in. byłego pracownika Apple, który wywiózł tajemnice korporacyjne z oddziału samochodowego firmy do kraju azjatyckiego.