Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

ChatGPT: czy narzędzie jest legalne czy nie?

Wraz z pojawieniem się kilku platform umożliwiających dostęp do sztucznej inteligencji, w Internecie pojawiło się ostatnio kilka debat na temat czytelności ChatGPT. Chatbot, o którym mowa, stał się dość popularny wśród internautów, głównie ze względu na możliwość tworzenia tekstów z baz danych w ciągu kilku sekund.

W oparciu o rozważania dotyczące tego, jak korzystanie z ChatGPT może wpłynąć na ludzi, w tym na ich zawody, podniesiono wiele kwestii prawnych: W końcu, czy ChatGPT może być narzędziem legalnym? Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz poniżej. Cieszyć się!

Jak działa ChatGPT?

Będąc systemem sztucznej inteligencji zdolnym do przetwarzania tysięcy danych w krótkim czasie, ChatGPT wykorzystuje bazę wstępnie zaprogramowanych informacji, która będzie działać do roku 2021.

Dlatego, aby uzyskać do niego dostęp, użytkownicy muszą zadawać pytania, a nawet prośby na platformie, tak aby odpowiedzi były generowane w sposób spójny i kontekstualizowany na podstawie istniejącej bazy.

Ogólnie rzecz biorąc, jak sama nazwa wskazuje, ChatGPT służy również jako narzędzie do rozmów ze sztuczną inteligencją. Stopniowo możesz rozwijać najróżniejsze tematy na platformie, biorąc pod uwagę, że baza informacji jest dość solidna.

Jednak ChatGPT nie powinien służyć jako źródło badań, ponieważ: Jako sztuczna inteligencja jest również podatna na popełnianie błędów. W mediach społecznościowych częstym zjawiskiem jest pokazywanie negatywnych przykładów chatbota, w którym błędne informacje przekazywane są bez żadnego filtra.

Mając to na uwadze, platforma może być bardzo przydatna w wielu przypadkach, takich jak wyjaśnianie trudnych do interpretacji fragmentów tekstów powstałych w wyniku ludzkiego działania, sugerowanie tematów, programów i tematów do poruszenia w sieciach społecznościowych, a także pomoc w formułowaniu ćwiczenia i zajęcia związane z nauką, np.

Ustawodawstwo dotyczące sztucznej inteligencji

W kręgach prawniczych dyskusja na temat czytelności ChatGPT jest obszerna. W tym sensie istnieją na ten temat odmienne opinie prawników i specjalistów w danej dziedzinie, biorąc pod uwagę orzecznictwo i zjawiska zachodzące w społeczeństwie.

Dla Sérgio Vieiry, prawnika i partnera zarządzającego w Nelson Wilians Advogados, wykorzystanie sztucznej inteligencji jest czymś całkiem nowym i z tego powodu generuje również nowe sytuacje w debacie prawnej.

Obecnie można wyróżnić inne rodzaje zachowań, np. cyberprzestępczość, w przypadku której osoby korzystające z narzędzia do popełnienia czynów niezgodnych z prawem ponoszą odpowiedzialność karną.

„Sztuczna inteligencja rozwinęła się silniej i ostatnio stała się popularna, dlatego nadal istnieje niewiele szczegółowych przepisów na ten temat” – podkreślił Vieira.

„Nie jest to łatwe zadanie, gdyż dotyczy szeregu różnych aspektów i tematów, m.in. praw autorskich, korzystania z baz danych, odpowiedzialności za rozwój i użytkowników” – dodał prawnik.

Nadal według Sérgio Vieiry: ChatGPT nie prezentuje niczego nowegobiorąc pod uwagę, że platforma korzysta z istniejących baz danych i informacji w celu generowania odpowiedzi.

„Konieczne jest skupienie się na prawach danych wykorzystywanych do zasilania platformy i sposobie ich wykorzystania” – podkreślił. „Narzędzie samo w sobie jest legalne, ale sposób jego wykorzystania może świadczyć o postawach nielegalnych” – podsumował.

Zrozum ryzyko prawne, jakie może stwarzać ChatGPT

ChatGPT ma swoje własne wewnętrzne zasady, których nie wolno naruszać. Akceptując warunki ustalone wcześniej poprzez dostęp do loginu i hasła, użytkownicy wykazują, że są świadomi tych zasad, co obejmuje na przykład zakaz powtarzania przestępstw i obelg lub wpisywania przekleństw.

Jak wspomniał prawnik Sérgio Vieira, podczas dyskusji na temat zagrożeń prawnych, jakie chatbot stwarza dla swoich użytkowników, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jeden z nich został nawet omówiony w tym artykule: dezinformacja, jaką może powodować platforma.

Treści, z których korzysta baza ChatGPT, są datowane na rok 2021. W związku z tym do sztucznej inteligencji nie zostały dodane informacje na określone tematy, co może być szkodliwe dla wielu osób, które nie mają dostępu do tych danych.

Co więcej, rozpowszechnianie tych niedokładnych informacji budzi duże obawy, ponieważ teksty mogą być udostępniane na podstawie ich przemyśleń.

Kolejnym tematem zasługującym na uwagę są prawa autorskie. Wiele osób widziało w ChatGPT możliwość tworzenia tekstów niemal bez wysiłku. Biorąc pod uwagę tę łatwość, kilku dziennikarzy i specjalistów od pisania zaczęło postrzegać platformę jako zagrożenie.

W tym kontekście warto podkreślić, że chatbot nie służy do potwierdzania plagiatu i nie może być w tym celu wykorzystywany właśnie dlatego, że nie został do tego stworzony i może powodować błędy w procesie. W mediach społecznościowych pojawiają się także doniesienia o tych dwóch typach przypadków, pokazujące szkody, jakie platforma może wyrządzić interakcjom społecznościowym.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o Zagrożenia hakerskie, które można zwiększyć za pomocą ChatGPT. Chociaż platforma twierdzi, że jest chroniona przed problemami cyberbezpieczeństwa i zapewnia kontrolę nad niektórymi reakcjami, jakie są gwarancje, że użytkownicy są bezpieczni?

W ankiecie CyberArk opublikowanej przez Forbes w maju tego roku badaczom udało się zebrać dane na temat cyberbezpieczeństwa, które wykazały, że za pomocą ChatGPT możliwe jest tworzenie kodów złośliwego oprogramowania poprzez omijanie niektórych filtrów treści na platformie.

Dlatego czytelność tego chatbota będzie nadal budzić wiele kontrowersyjnych dyskusji w nadchodzących latach.

Spodobała Ci się treść? Bądźcie zatem na bieżąco TecMundo aby śledzić więcej dyskusji związanych z postępem technologii i innymi podobnymi trendami!