Jeśli chodzi o rozwiązania chmurowe, istnieją dwie główne opcje: chmura publiczna i chmura prywatna.
Wybór usługi w chmurze będzie zależał głównie od Twoich potrzeb biznesowych. Na przykład możesz rozważyć chmurę prywatną, jeśli chcesz mieć wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajności. Jeśli jednak potrzebujesz niedrogiego i skalowalnego rozwiązania chmurowego, dobrym rozwiązaniem może być chmura publiczna.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Przeanalizujemy zalety i wady obu typów chmur. Następnie przyjrzymy się czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pomiędzy tymi dwiema usługami, aby pomóc Ci wybrać najlepszą opcję dla Twojej firmy.
Oto, co omówimy:
Co to jest chmura publiczna?
Chmura publiczna to sytuacja, w której zewnętrzny dostawca usług w chmurze (CSP) oferuje usługi i zasoby w chmurze za pośrednictwem Internetu wielu organizacjom.
Dostawca CSP korzysta z grup centrów danych podzielonych na maszyny wirtualne, które współdzielą różne organizacje. Jako klient możesz korzystać z tych maszyn wirtualnych, wynajmując je. Możesz także płacić za dodatkowe usługi oparte na chmurze, takie jak aplikacje lub pamięć masowa.
W niektórych przypadkach dostawca usług w chmurze oferuje te usługi w modelu subskrypcji, takim jak infrastruktura jako usługa (IaaS), platforma jako usługa (PaaS) lub oprogramowanie jako usługa (SaaS). .
Przykładowymi dostawcami chmury publicznej są Google Cloud Platform (GCP), Amazon Web Services (AWS) i Microsoft Azure.
Co to jest chmura prywatna?
Chmura prywatna, zwana także lokalnym centrum danych, to model przetwarzania w chmurze, w którym pojedyncza organizacja ma wyłączny dostęp do usług, zasobów i infrastruktury w chmurze.
Podobnie jak w przypadku chmury publicznej, dostawca usług internetowych może oferować technologię chmury prywatnej. Różnica polega na tym, że w odróżnieniu od zasobów chmury publicznej, z których korzysta wiele organizacji, zasoby chmury prywatnej są dedykowane jednej firmie.
Chmury prywatne są idealne dla firm podlegających ścisłym regulacjom, takich jak szpitale, instytucje finansowe i agencje rządowe.
Organizacje te wymagają konfigurowalnych i bezpiecznych środowisk IT, ponieważ zarządzają wrażliwymi danymi, takimi jak dokumentacja osobista i medyczna klientów. Przetwarzają również poufne informacje, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia, aby zapobiec wyciekom lub atakom cyberprzestępczym.
Płynna sieć to przykład firmy oferującej usługi chmury prywatnej.
Różnica między chmurą prywatną i publiczną
Główna różnica między wdrożeniami chmur publicznych i prywatnych polega na tym, że chmury publiczne korzystają ze współdzielonej infrastruktury, podzielonej dla wielu klientów, podczas gdy chmury prywatne korzystają z infrastruktury własnej lub dedykowanej firmy.
Chmurę publiczną możemy porównać do wynajmu mieszkania, natomiast chmurę prywatną do wynajmu domu.
Dom zapewnia więcej prywatności, ale jego wynajęcie kosztuje więcej. Utrzymanie domu może być również nieco kosztowne, ponieważ do konserwacji trzeba zatrudnić wykonawcę lub zrobić to samodzielnie.
Natomiast wynajęcie mieszkania jest tańsze, a jego bieżącym utrzymaniem zajmuje się zarządca nieruchomości. Trzeba jednak dzielić budynek z innymi najemcami, co oznacza mniej przestrzeni i prywatności.
Chmura hybrydowa a multi-chmura
Model chmury hybrydowej łączy chmurę publiczną i prywatną. Natomiast środowisko wielochmurowe łączy dwie lub więcej chmur publicznych, ale nie integruje chmury prywatnej ani infrastruktury lokalnej.
Głównym powodem, dla którego Twoje przedsiębiorstwo może zdecydować się na chmurę hybrydową, jest możliwość korzystania z chmury publicznej do przechowywania danych i obciążeń, które nie są wrażliwe, ale wdrożenie chmury prywatnej do przechowywania wrażliwych danych.
Na przykład chmura publiczna może być idealna do działań o niskim ryzyku, takich jak hosting aplikacji internetowych, takich jak poczta elektroniczna. Tymczasem chmurę prywatną możesz zarezerwować dla funkcji wymagających większego bezpieczeństwa, takich jak przechowywanie danych osobowych czy przetwarzanie płatności.
W ten sposób Twoje przedsiębiorstwo będzie w stanie utrzymać wyższy poziom bezpieczeństwa określonych funkcji, jednocześnie korzystając z oszczędności, jakie zapewnia chmura publiczna.
Kluczową korzyścią wynikającą ze stosowania strategii wielu chmur jest tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych po awarii. Nawet jeśli tragedia dotknie jednego dostawcę usług w chmurze, aplikacje Twojej firmy będą mogły nadal działać na platformie innego dostawcy.
Zalety chmur publicznych
Gartnera szacuje, że globalne wydatki na usługi chmury publicznej wzrosną o 20,7 proc. i osiągną poziom 591,8 mld dolarów w 2023 r., w porównaniu z 490,3 mld dolarów w 2022 r. Prognozy te wskazują, że popyt na usługi chmury publicznej rośnie.
W takim przypadku przyjrzyjmy się głównym zaletom rozwiązań w chmurze publicznej, aby zrozumieć, dlaczego warto przenieść pamięć masową i obciążenia przedsiębiorstwa na platformy chmur publicznych.
Chmury publiczne są bardziej opłacalne
Jedną z głównych zalet korzystania z chmury publicznej jest to, że dostawca usług w chmurze zarządza za Ciebie sprzętem, aplikacjami i przepustowością. Oznacza to, że nie ponosisz żadnych początkowych kosztów inwestycji i nie musisz szkolić personelu IT w zakresie monitorowania i konserwacji systemu.
Co więcej, usługi chmury publicznej często korzystają z modelu pay-as-you-go, więc dokonujesz miesięcznych lub rocznych płatności w zależności od sposobu wykorzystania zasobów. W rezultacie można uruchamiać aplikacje internetowe bez konieczności ponoszenia stałych kosztów oprogramowania, serwerów i konserwacji.
Chmury publiczne są wysoce skalowalne
Kolejną zaletą korzystania z chmury publicznej jest możliwość jej skalowania w celu dopasowania do dynamicznych warunków rynkowych lub zmieniających się potrzeb biznesowych.
Ponieważ dostawca usług internetowych dynamicznie przydziela zasoby pomiędzy klientami, możesz podwoić lub nawet potroić zasoby pamięci masowej lub obliczeniowe, aby sprostać szczytowemu zapotrzebowaniu. Można to również osiągnąć bez wykładniczego zwiększania kosztów systemu.
Dostawca usług w chmurze zarządza konserwacją
Twój CSP utrzymuje całą infrastrukturę potrzebną do obsługi systemu, w tym systemy zasilania, chłodzenia i komponenty nadmiarowe.
Innymi słowy, nie musisz się martwić aktualizacją infrastruktury ani aspektami takimi jak aktualizacje i bezpieczeństwo. Do obsługi systemu potrzebny jest także minimalny personel IT, co pozwala obniżyć koszty ogólne.
Chmury publiczne są bardziej niezawodne
Ponieważ chmury publiczne obsługują wiele firm, ich zasoby są rozproszone na różnych serwerach. Jeśli jeden serwer w chmurze ulegnie awarii, Twoje aplikacje mogą automatycznie przełączyć się na inny serwer.
W rezultacie możesz skrócić czas przestoju w korzystaniu z witryny internetowej Twojej firmy, co może prowadzić do złego doświadczenia klientów i utraty przychodów.
Wady chmur publicznych
Chociaż chmura publiczna oferuje firmom szereg korzyści, stawia także przed organizacjami pewne wyzwania. Zaznajomienie się z nimi jest ważne, aby zrozumieć, czy chmura publiczna jest odpowiednia dla Twojego przedsiębiorstwa.
Chmury publiczne wiążą się z większymi problemami związanymi z bezpieczeństwem i prywatnością
Bezpieczeństwo i prywatność danych to nadal dwie najważniejsze kwestie, z którymi boryka się wiele firm. Naruszenia danych w trzecim kwartale 2022 roku ujawniły ok 15 milionów rekordów danych globalnie. Oznacza to wzrost liczby naruszeń danych o 37% w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Chociaż usługi chmury publicznej oferowane przez wiodących dostawców są bezpieczne, prawdziwym wyzwaniem są firmy, które nie korzystają z systemów w sposób bezpieczny.
Gdy inna firma niewłaściwie wykorzystuje infrastrukturę chmury publicznej lub nie przestrzega najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa, może narazić dane Twojej firmy na ryzyko, ponieważ udane naruszenie głównego serwera może narazić każdy inny serwer na ataki cyberprzestępcze.
Zalety chmur prywatnych
The Międzynarodowa Korporacja Danych (IDC) raportuje, że segment dedykowanej infrastruktury chmurowej wzrósł o 25,3 procent, osiągając 7,1 miliarda dolarów w trzecim kwartale 2022 roku.
Oznacza to, że korporacje zwracają się w stronę korzystania z usług chmury prywatnej, jako dodatek do usług chmury publicznej lub zamiast nich.
Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, w jaki sposób Twoje przedsiębiorstwo może zyskać na korzystaniu z chmur prywatnych.
Chmury prywatne zapewniają większą prywatność i bezpieczeństwo
Jedną z kluczowych zalet, jakie chmura prywatna oferuje przedsiębiorstwom, jest bezpieczeństwo i prywatność.
Chmura prywatna działa na określonych maszynach fizycznych i jest hostowana w centrach danych będących własnością jednej organizacji lub przez nią wynajmowanych. Dzięki temu znacznie łatwiej jest śledzić i zwiększać bezpieczeństwo fizyczne chmury prywatnej.
Chmury prywatne są również bezpieczniejsze niż chmury publiczne, ponieważ można uzyskać do nich dostęp wyłącznie za pośrednictwem łączy sieci prywatnych, a nie Internetu. W rezultacie tylko autoryzowani użytkownicy mogą uzyskać dostęp do aplikacji w chmurze prywatnej.
Chmury prywatne oferują wysoką wydajność
Infrastruktura prywatna stale oferuje wysoką wydajność przy zwiększonej szybkości i przestrzeni, ponieważ obsługuje jednego najemcę. Oznacza to, że system może zaspokoić wymagania obliczeniowe i pamięci masowej nawet dużego przedsiębiorstwa.
Chmury prywatne są bardziej konfigurowalne
Ponieważ chmury publiczne obsługują wiele firm, często blokują klientów w zakresie gotowych praktyk bezpieczeństwa i konfiguracji sieci. W środowisku chmury prywatnej jesteś jedynym klientem, więc możesz dostosować system do potrzeb swojej firmy, a nie odwrotnie.
Chmury prywatne zapewniają także większą elastyczność dzięki wirtualizacji, która umożliwia działanie wielu systemów operacyjnych i aplikacji na tej samej maszynie fizycznej oraz dostosowywanie zasobów do wymagań każdej aplikacji.
W rezultacie możesz przydzielać miejsce na dysku, zasoby procesora i pamięci RAM według potrzeb oraz skalować je w górę i w dół w zależności od wymagań Twojej firmy.
Chmury prywatne zapewniają lepszą zgodność z przepisami
Jak wspomnieliśmy wcześniej, instytucje posiadające wymagania dotyczące zgodności często preferują środowisko chmury prywatnej ze względu na korzyści związane z bezpieczeństwem i prywatnością.
Ponadto dostawcy CSP oferujący hostowane chmury prywatne mogą pomóc w rozwiązaniu istotnych elementów zgodności, takich jak zgodność z PCI i Hosting zgodny z HIPAA.
Wady chmur prywatnych
Chociaż chmura prywatna oferuje korzyści, takie jak wysokie bezpieczeństwo i wydajność, ma również swoje wady.
Oto kilka wad inwestowania w chmurę prywatną.
Chmury prywatne są drogie
Wdrożenie chmury prywatnej na miejscu będzie Cię kosztować więcej niż w przypadku hostowania aplikacji przy użyciu architektury chmury publicznej. Musisz inwestować w infrastrukturę sieciową, serwery, licencje na oprogramowanie i centra danych.
Biorąc to pod uwagę, zarządzany hosting w chmurze prywatnej rozwiązania takie jak Liquid Web stanowią opłacalną alternatywę bez początkowych inwestycji. Platforma pomaga skalować firmę i uzyskać dostęp do najwyższej klasy infrastruktury hostingowej bez myślenia o złożoności centrum danych.
Chmury prywatne wymagają znacznych zasobów IT
Oprócz tego, że jest kapitałochłonna, utrzymanie chmury prywatnej będzie kosztować Twoje przedsiębiorstwo więcej niż w przypadku wyboru środowiska chmury publicznej.
Naturalnie będziesz potrzebować personelu IT do wdrażania, konfigurowania i zarządzania zarówno oprogramowaniem, jak i sprzętem w chmurze.
Chmury prywatne mogą powodować problemy z niezawodnością
Hosting w chmurze prywatnej jest tak niezawodny, jak niezawodne jest Twoje oprogramowanie, sprzęt i personel IT. Jeśli coś by się wydarzyło (np. awaria serwera lub przerwa w dostawie prądu), byłbyś odpowiedzialny za naprawienie tego. W rezultacie musisz zainwestować więcej pieniędzy w dodatkowe środki redundancji, aby zapewnić niezawodność systemów.
Z drugiej strony duzi dostawcy chmur publicznych projektują swoją technologię tak, aby była redundantna i zatrudniała wyspecjalizowany personel, którego zadaniem jest rozwiązywanie problemów z awariami bez ponoszenia kosztów przez klienta.
Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze między chmurą publiczną a prywatną
Wybór najlepszej usługi przetwarzania w chmurze dla Twojej firmy zależy od kilku czynników.
Na przykład, z jakim rodzajem danych pracujesz? Jak szybko chcesz mieć dostęp do tych danych? Czy planujesz rozbudowę swojej bazy danych? Mając odpowiednie informacje, będziesz wiedzieć, która strategia w chmurze jest lepsza, bardziej opłacalna i bardziej elastyczna.
Oto cztery czynniki, które należy wziąć pod uwagę, szukając rozwiązania chmurowego dla swojej firmy.
1. Bezpieczeństwo i zgodność w chmurze
Chmura publiczna zapewnia bezpieczeństwo poprzez protokół SSL, zapory ogniowe i inne środki bezpieczeństwa. Jednak chmura prywatna pomoże Ci aktywnie ograniczyć wewnętrzny i zewnętrzny dostęp do Twoich centrów danych, umożliwiając dostęp do systemu tylko autoryzowanym użytkownikom.
Załóżmy, że Twoja firma przetwarza bardzo wrażliwe informacje, takie jak dane finansowe, medyczne lub rządowe, prawdopodobnie będziesz potrzebować dodatkowego bezpieczeństwa fizycznego zapewnianego przez rozwiązanie lokalne, a nie chmurę publiczną.
Jeśli jednak Twoja firma prowadzi głównie sklep e-commerce, w którym przetwarzane są dane ogólne, możesz zlecić tę część swojej działalności dostawcy usług hostingowych w chmurze publicznej.
2. Potrzeby wydajnościowe
Z chmury prywatnej korzysta zazwyczaj jedna firma, dlatego infrastruktura jest zarezerwowana i dedykowana wyłącznie dla tej organizacji. Dzięki temu oferuje najlepszą wydajność w zakresie przetwarzania w chmurze oraz szybszy dostęp do urządzeń i danych.
Natomiast chmura publiczna obsługuje wiele firm jednocześnie, więc wydajność zależy od wydajności dostawcy usług w chmurze.
Jeśli Twoje przedsiębiorstwo zajmuje się aplikacjami naukowymi, finansowymi lub dużymi zbiorami danych, prawdopodobnie będziesz chciał skorzystać z chmury prywatnej, która zapewnia najniższe możliwe opóźnienia. Jeśli jednak Twoja firma korzysta z aplikacji, które nie wymagają dużej przepustowości, chmura publiczna jest opłacalnym rozwiązaniem.
3. Wymagania dotyczące skalowalności
Chmura publiczna może być skalowana w górę i w dół w zależności od potrzeb, ponieważ dostawcy mają dostępne serwery. Mogą to nawet zrobić automatycznie, dzięki czemu dostępna pamięć będzie skalowana w zależności od potrzeb biznesowych. Może to być korzystne, jeśli planujesz rozbudowę bazy danych lub radzenie sobie z niestabilnymi strumieniami danych.
Z drugiej strony skalowanie lokalnej chmury prywatnej wymaga więcej sprzętu, co może być kosztowne i czasochłonne. W rezultacie, jeśli chcesz uzyskać maksymalną elastyczność swojej platformy, lepszym rozwiązaniem może być usługa chmury publicznej.
4. Dostępny budżet
Instalacja infrastruktury lokalnej wymaga znacznych inwestycji w sprzęt i oprogramowanie. Wymaga to także od pracowników obsługi, zarządzania i konserwacji systemu, co może być kosztowne.
Natomiast chmury publiczne są opłacalne, ponieważ nie trzeba dokonywać tej początkowej inwestycji. Dostawca usług chmury publicznej prawdopodobnie zastosuje również model rozliczeniowy „płać za to, czego używasz”, w którym płacisz za zasoby na bieżąco.
Mając to na uwadze, możesz rozważyć wykorzystanie zasobów chmury publicznej, jeśli masz stały budżet.
Chmura publiczna vs. chmura prywatna: Której wybrać?
Wybór pomiędzy chmurą publiczną a prywatną zależy od wymagań, celów i budżetu Twojej firmy. Podczas gdy chmura publiczna zapewnia skalowalność i przystępność cenową, chmury prywatne oferują większe bezpieczeństwo i możliwości dostosowywania.
Ostatecznie najlepszą opcją usługi w chmurze będzie ta, która spełnia Twoje unikalne potrzeby biznesowe.
W Bana Hosting oferujemy naszym klientom elastyczne plany hostingu zarządzanego w chmurze. Dostarczając rozwiązania chmurowe, które skalują się wraz z Twoją firmą, zapewniamy wydajność, pamięć masową i bezpieczeństwo, których potrzebujesz, bez konieczności rezygnowania z kosztów.
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Bana Hosting może pomóc w rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.