Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Chrome 14 kontra Firefox 7 – Porównanie śladu pamięci

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Chrome 14 kontra Firefox 7 – Porównanie śladu pamięci

Byliśmy świadkami niekończącej się debaty w Internecie na temat tego, która przeglądarka działa najlepiej. Firefox, Chrome i Opera zapewniły bardzo potrzebne opcje użytkownikom końcowym, którzy mają dość przeglądarek Internet Explorer i Safari. Chociaż IE nadal ma duży udział w rynku przeglądarek internetowych, przeglądarki Mozilla Firefox i Google Chrome zdołały w ciągu ostatnich kilku lat konsekwentnie umocnić swoją pozycję.

W niedawnej przeszłości firmy korzystały z różnych narzędzi do porównywania JavaScript, aby wykazać, że ich przeglądarka jest najszybsza wśród konkurencji. Ostatnio szybkość przeglądania zyskała ogromne znaczenie i gdzieś większość z nas zaczęła zapominać o innych ważnych funkcjach, takich jak zużycie pamięci i bezpieczeństwo.

Jeśli kierować się ogólnym przekonaniem, Google Chrome jest uważany za najszybszą przeglądarkę. Niektórzy uważają, że przyczyną szybkości przeglądarki Chrome jest mniejsze zużycie pamięci, co jest raczej mitem niż faktem, jak odkryliśmy podczas naszych testów w rzeczywistych scenariuszach.

Chrome 14 kontra Firefox 7 – Ślad pamięci

Za każdym razem, gdy zostanie wydana nowa wersja tych przeglądarek, firmy i niezależne agencje/blogi opublikują porównanie oparte na pewnych testach porównawczych. Ale testowanie ich w rzeczywistych scenariuszach jest zupełnie inne i moim zdaniem jest dokładniejsze.

Intencja kryjąca się za tym porównaniem

Ponieważ prawie nigdy nie uruchamiamy samej przeglądarki. Osobiście będę miał otwartych wiele aplikacji – czy to inna przeglądarka, czy Twitter klienci tacy jak Tweetdeck. Wiadomo, że wszystkie wymagają dużej ilości pamięci i powinny mieć wzajemny wpływ na wydajność. Jednak testy porównawcze przeprowadzane przez firmy nigdy nie uwzględniają tych rzeczy.

Nawiasem mówiąc, celowo pominąłem IE w tym porównaniu. IE zawsze jest znane z tego, że jest złe, jeśli chodzi o zarządzanie pamięcią. Przynajmniej tak było w przypadku IE8 i IE9. Nie grałem zbyt wiele z IE10, ale i tak jest on nadal w fazie beta.

Konfiguracja testowa

Testy przeprowadziłem na działającym laptopie Dell Studio 1555 Windows 7 Ostateczny SP1. To jest Intel Core 2 Procesor Duo @ 20,4 GHz i 4 GB RAM. Uruchomiłem ponownie komputer i następnie otworzyłem Windows Eksplorator i Tweetdeck. Zarówno Firefox, jak i Chrome zostały zaktualizowane do najnowszych stabilnych wersji (7.0 i 14.0odpowiednio .835.186). W obu przypadkach zainstalowano kilka podstawowych wtyczek.

Testy porównawcze

 • Najpierw otworzyłem przeglądarkę Google Chrome, która ma domyślną stronę główną. Następnie otworzyłem przeglądarkę Mozilla Firefox, która ma również stronę główną. Potem otworzyłem Windows Menedżera zadań i zanotuj zużycie pamięci przez wszystkie procesy (było 3 Lub 4 z nich biegnie). Następnie zanotowałem zużycie pamięci przez i . Jak widać na powyższym wykresie, Chrome zużywał mniej pamięci niż Firefox.
 • Powtórzyłem test, otwierając strony internetowe takie jak , & jedna po drugiej i zapisując pamięć używaną w każdym punkcie. Strony te są oparte na ajaxie i cały czas dodawane są dynamiczne treści. Jak widać na wykresie, w każdym z tych przypadków Chrome zaczął zużywać znacznie więcej pamięci niż Firefox.
 • Następnie otworzyłem w obu przeglądarkach i próbowałem edytować arkusz Excela (który otworzył się w nowej karcie). Trend pozostał ten sam. Chrome zużywał więcej pamięci niż Firefox, ale wzrost był stały przez cały czas.
 • Następnie otworzyłem i zostawiłem komputer bezczynny, ponieważ miałem trochę pracy. Wróciłem po godzinie i zanotowałem użycie pamięci. Zaskoczyło mnie, że Firefox zaczął zużywać więcej pamięci niż Chrome!
 • Powtórzyłem testy otwierając 3 nowe strony internetowe (IBM, Intel, Adobe) w nowych zakładkach każdej przeglądarki. W tamtym czasie w każdej przeglądarce było łącznie 12 zakładek. Chrome zaczął zużywać więcej pamięci niż Firefox, jak poprzednio.
 • Trend zużywania przez Chrome większej ilości pamięci utrzymywał się po otwarciu 5 więcej stron internetowych w 5 nowe karty w obu przeglądarkach. W tym czasie w każdej przeglądarce było otwartych łącznie 20 kart.
 • Zostawiłem komputer bezczynny na 15 minut, aby obserwować zmiany. Ponownie zauważyłem, że Chrome działał stabilnie, ale Firefox zaczął zużywać więcej pamięci w stanie bezczynności. Choć wykres tego nie pokazuje, zużycie pamięci w przeglądarce Firefox wzrosło do 580 MB, podczas gdy w przeglądarce Chrome pozostało na stabilnym poziomie około 675 MB.

Wnioski

 • Jest oczywiste, że Chrome 14 zużywa więcej pamięci niż Firefox 7. Uważam, że wykres zużycia procesora powinien wyglądać podobnie.
 • Im większa liczba otwartych kart, tym większa różnica w zużyciu pamięci.
 • W stan bezczynnościChrome pozostaje stabilny, natomiast Firefox zaczyna zajmować więcej pamięci.
 • Kiedy komputer wyjdzie ze stanu bezczynności, zużycie pamięci Firefoksa spada.

Zaletą przeglądarki Chrome jest oddzielny proces dla poszczególnych kart i wtyczek, ponieważ użytkownicy mogą ręcznie zakończyć proces pochłaniający pamięć bez całkowitego zamykania przeglądarki. Ale wielu użytkowników skarżyło się, że Chrome zawiesza się znacznie częściej niż Firefox w rzeczywistym użyciu.