Chrome wreszcie zdoła usunąć „www” ze swoich domen

Od zarania WWW prefiks „www” stał się praktycznie synonimem procesów wyszukiwania w Internecie. W końcu platforma, którą zbudował ten format, pozwoliła Internetowi stać się tak ogromna jak obecnie.

Ponieważ był to tak stały element, trudno sobie wyobrazić jedno bez drugiego. Jednak ostatnie działania wyszukiwarki Google Chrome wywołały duże zamieszanie, ponieważ zamierzają zmienić ten element, który stał się charakterystyczny dla Internetu – i wydaje się, że decyzja nie ma odwrotu.

Pożegnanie z „www”

Chrome wreszcie zdoła usunąć „www” ze swoich domen 1Wraz z nadejściem najnowszej aktualizacji wyszukiwarki Google – Chrome 79 – firma zaskoczyła nas. Odtąd prefiks „www” na zawsze opuści pasek wyszukiwania.

Dlatego teraz wszystkie domeny, które się w nim pojawią, nie będą miały charakterystycznego przedrostka. Teraz jedynym sposobem ustalenia obecności „www” jest kliknięcie paska, aby edytować adres URL.

Tylko w ten sposób można uczynić ten element widocznym. Chociaż wydaje się to niewielką zmianą, prawda jest taka, że ​​nie wszyscy użytkownicy będą wiedzieli, co powinni z tym zrobić, ani powód, dla którego prefiks zniknął. Ponadto niektórzy użytkownicy uznają to za bardzo irytujący krok, który szybko zacznie się kończyć.

Czy masz szansę wrócić?

Chrome wreszcie zdoła usunąć „www” ze swoich domen 2

Oficjalnie nie. Za aktualizację Chrome 79 ta wyszukiwarka była odpowiedzialna za całkowite usunięcie tych szczegółów z paska wyszukiwania. Dlatego nawet sztuczka używana z Chrome 78 nie będzie działać.

Gdy usunięcie „www” było jeszcze w fazie testowej, użytkownicy mogli aktywować wyświetlanie tego za pomocą kodu # omnibox-ui-hide-steady-state-url-trywialne-poddomeny.

Jednak teraz stało się to bardziej skomplikowane. Ponieważ nawet jeśli to może zadziałać, użytkownicy będą musieli wprowadzać go stale, jeśli chcą mieć swój tradycyjny „www” przed nazwą swojej strony internetowej.

Zmiana na lepsze czy na gorsze?

Chrome wreszcie zdoła usunąć „www” ze swoich domen 3Głównym powodem, dla którego Chromeowi powierzono zadanie wyeliminowania tych szczegółów, jest to, że uważa, że ​​„www” już dziś jest „trywialnym” szczegółem. Chociaż prawdą jest, że Internet jest obecnie elementem codziennym, nie oznacza to, że przestaniemy o nim wspominać, ponieważ jest to całkowicie korzystne.

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że decyzja jest szczegółem stylistycznym, prawda jest taka, że ​​ma ona wiele innych implikacji, w tym bezpieczeństwa. Ponieważ czasami domena z „www” nie odpowiada tej samej nazwie, ale nie ma tych inicjałów.

Dlatego użytkownicy, którzy nie wiedzą, jak potwierdzić różnicę między nimi, mogą znaleźć się w niekorzystnej przyszłości. Aby spróbować zmniejszyć to ryzyko, Chrome zaleca pobranie Twojego pliku Detektor złośliwych stron aby uniknąć wpadnięcia w pułapki w sieci. Teraz, bez względu na to, czy jest to korzyść, czy nie, w wielu przypadkach będzie ona zależeć od szkła, na które patrzysz.