Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Ciemna strona sztuki AI: 4 Potencjalne problemy z rosnącym trendem

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Ciemna strona sztuki AI: 4 Potencjalne problemy z rosnącym trendem

Generatory grafiki AI na pierwszy rzut oka wydają się świetną zabawą. Kto nie chciałby dodać kilku autoportretów, a następnie zobaczyć siebie jako członków rodziny królewskiej, wikingów lub wiktoriańskich arystokratów?

Ale kiedy spojrzysz poza powierzchnię, zobaczysz, że to nie tylko zabawa i gry. Kto stoi za grafiką tworzoną przez generator AI? Kto ma do niego prawa? Przyjrzyjmy się bliżej ciemnej stronie grafiki AI.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Narodziny trendu

Trendy pojawiają się i znikają szybko w Internecie, a jednym z nich, który utknął i poruszył garnek, była sztuka generowana przez sztuczną inteligencję. Koncepcja wydawała się dość prosta. Karmisz generator AI swoimi obrazami, a on tworzy pomysłowe przeróbki twojego podobieństwa.

Media społecznościowe zostały zalane osobami uczestniczącymi w trendzie. TikTok płonął, Instagram I Twitter, zbyt. Były nawet poświęcone YouTube filmy testujące te usługi. Ale biorąc pod uwagę, że większość generatorów grafiki AI prosi o zapłatę i wymaga podania kilku swoich zdjęć, czy zastanawiałeś się nad prawami autorskimi?

Czy osoby stojące za generatorem AI są uprawnione do korzystania z obrazów tworzonych przez sam generator? A co ze zdjęciami, które do niego włożyłeś? Czy zrzekasz się praw do tych obrazów, zgadzając się na korzystanie z usługi?

Omówmy potencjalne problemy z trendem AI art.

1. Drobnym drukiem

Powszechnie znanym żartem jest to, że ludzie nie czytają warunków, tylko w pośpiechu się na nie zgadzają. Cóż, jeśli chodzi o generatory grafiki AI, naprawdę powinieneś poświęcić trochę czasu na ich przeczytanie.

Prisma Labs jest jednym z najczęściej używanych generatorów grafiki AI. To kosztuje $70,99 miesięcznie lub 29,99 USD rocznie, aby korzystać z funkcji premium, a warunki są raczej przerażające.

Rekommenderad:  Jak rozwiązać problemy z zatrudnieniem

W skrócie, Prisma stwierdza, że ​​jej użytkownicy „zachowują wszelkie prawa do treści użytkownika”, co jest ulgą. Ale nadal oświadcza również, że posiada „wieczystą, odwołalną, niewyłączną, nieodpłatną, światową, w pełni opłaconą, zbywalną, podlegającą podlicencjonowaniu licencję na używanie, reprodukcję, modyfikację, adaptację, tłumaczenie, tworzenie dzieł pochodnych” z twoimi obrazami .

Nie pomijaj czytania warunków, gdy masz do czynienia z generatorami grafiki AI. Wiedz, z czego rezygnujesz, aby w zamian otrzymać zabawny obraz; swoje dane biometryczne.

Prawa autorskie to ogromny problem, jeśli chodzi o sztukę generowaną przez sztuczną inteligencję. Żeby było jasne od samego początku, w Stanach Zjednoczonych nie ma ochrony praw autorskich do dzieł stworzonych przez maszynę; dzieła podlegające prawu autorskiemu wymagają autorstwa człowieka.

To nie powstrzymuje ludzi przed próbami objęcia prawami autorskimi sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję. To także sprawia, że ​​​​zastanawiasz się, kto w pierwszej kolejności zasługuje na prawa autorskie.

Czy osoba lub podmiot, który stworzył generator sztucznej inteligencji, jest właścicielem praw autorskich do jego dzieł? Czy to osoba, która karmiła go swoimi obrazami i starannie wybierała z niego „właściwe” kompozycje? A może to ten, którego obrazy zostały przesłane do algorytmu stojącego za generatorem sztucznej inteligencji, którego praca została wykorzystana do nauczenia sztucznej inteligencji, jak tworzyć sztukę?

To więcej niż jedna osoba.

Prawa autorskie dotyczące dzieł sztuki tworzonych przez sztuczną inteligencję to temat, który jest szeroko dyskutowany i prawdopodobnie pozostanie nim przez wiele lat.

3. Czy to kradzież? Etyka AI Art

Łatwo jest użyć sztucznej inteligencji do tworzenia obrazów wszystkiego, co możesz sobie wyobrazić, ale generatory sztucznej inteligencji nie mogą po prostu wyciągnąć grafiki z powietrza. Gotowa grafika lub polecenie tekstowe są wprowadzane do generatora, którego następnie używa, aby dowiedzieć się, czym jest sztuka i jak ją wykonać. Najważniejsze jest to, że te generatory wykorzystują sztukę innych ludzi, aby nauczyć się tworzyć sztukę.

Rekommenderad:  10 przydatnych narzędzi wiersza poleceń IrfanView do pracy z obrazami

Byłoby jedno, gdyby ludzie stojący za generatorami sztuki AI szukali chętnych uczestników, którzy wyrażają zgodę na wykorzystanie ich sztuki w celu ulepszenia uczenia maszynowego. Ale tak się nie dzieje. Generatory sztucznej inteligencji pobierają dzieła sztuki z dowolnego miejsca w Internecie, które można swobodnie oglądać. Ale swobodnie dostępne do oglądania to nie to samo, co swobodnie dostępne do użytku.

Pinterest, Instagram, DeviantArt i wiele innych platform zawiera grafiki udostępniane przez autorów, dzięki czemu ludzie mogą czerpać inspirację i podziw. Nieważne, czy to hobby, czy biznes – to ich sztuka i nie zgodzili się, by ich praca była wykorzystywana do nauczenia maszyny kopiowania ich stylu. Właśnie dlatego wielu nie uważa sztuki sztucznej inteligencji za prawdziwą sztukę.

Grafika AI może być zabawna i kreatywna, ale nie możesz prześledzić, w jaki sposób generator AI wymyślił projekt, który stworzył dla Ciebie. Może to połączenie milionów dzieł wielu różnych artystów. A może to spin-off pracy artysty, który posłużył jako inspiracja do tego, co stworzył generator.

Moralność często jest lekceważona na korzyść legalności. W chwili pisania tego tekstu nie ma przepisów zabraniających przesyłania prac artystów do generatorów sztucznej inteligencji. Dopóki sądy nie podejmą decyzji, debata online przeciwko sztuce sztucznej inteligencji i artystom będzie nadal istnieć.

4. Uprzedzenia i szkodliwe stereotypy

Im więcej dzieł sztuki napotykają generatory AI iz których się uczą, tym stają się lepsi. Ale treści, z których uczą się te generatory, są tworzone przez ludzi, a ludzie nie są nieomylni.

Zazwyczaj generatory sztucznej inteligencji są zaprogramowane do odfiltrowywania negatywnych reprezentacji, takich jak sztuka utrwalająca szkodliwe stereotypy etniczne i płciowe. Jednak pomimo najlepszych wysiłków ludzi stojących za generatorami AI, nie można odfiltrować wszystkiego. Tak więc nieuchronnie możesz skończyć z grafiką generowaną przez sztuczną inteligencję, która jest obraźliwa i szkodliwa.

Rekommenderad:  Google Pixel Buds: aktualizacja już wkrótce, aby rozwiązać problemy z dźwiękiem

Nie przeocz problemów z powodu zabawnych obrazów

Oczywiście fajnie jest zobaczyć siebie, jakby namalował cię Van Gogh lub jako superbohatera narysowanego w stylu komiksów o Batmanie. Nikt nie zaprzecza zabawnemu aspektowi sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję.

Ale sztuka sztucznej inteligencji wywołująca uśmiech na twojej twarzy nie powinna zastępować wszystkich negatywów, których doświadczają artyści, których prace zostały nieświadomie „samplowane” przez generatory sztucznej inteligencji. Sztuka sztucznej inteligencji ma swoją ciemną stronę i nie możemy udawać, że jej nie ma.

Table of Contents