Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Co jest Appletryb blokady? Jak i kiedy go używać?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co jest Appletryb blokady? Jak i kiedy go używać?

Apple jest znany z tego, że jest zdecydowanym orędownikiem prywatności i bezpieczeństwa użytkowników. Na przestrzeni lat firma dodała do swoich systemów operacyjnych kilka funkcji, które chronią jej urządzenia przed atakami oraz zapewniają bezpieczeństwo użytkowników i ich danych.

OBRAZ: FLY:D (Unsplash)

W ramach ostatnich wysiłków, aby kontynuować to samo, firma wprowadza nową funkcję bezpieczeństwa: Tryb blokady.

Tryb blokady to opcjonalna funkcja zwiększająca bezpieczeństwo Apple urządzeń, dodając dodatkową warstwę ochrony, aby chronić je przed wysoce ukierunkowanymi atakami, takimi jak Pegasus.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o trybie blokady, w tym o tym, co robi i jak go włączyć na swoim urządzeniu Apple urządzenia.

Co to jest tryb blokady?

OBRAZ: Apple

Tryb blokady to funkcja bezpieczeństwa wysokiego poziomu, która zapewnia dodatkową warstwę ochrony Apple urządzenia zabezpieczające je przed wyrafinowanymi cyberatakami, takimi jak ataki przeprowadzane przez NSO Group i inne sponsorowane przez państwo ataki najemnego oprogramowania szpiegującego. Korzystanie z niej jest bezpłatne i będzie dostępne dla użytkowników iPhone’a, iPada i komputerów Mac odpowiednio z systemem iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura jeszcze tej jesieni.

W przeciwieństwie do zwykłych funkcji bezpieczeństwa, tryb blokady jest całkowicie opcjonalne: jest przeznaczony specjalnie dla osób, które są narażone na większe ryzyko ataków ukierunkowanych. Mogą to być na przykład znane osobistości lub podobni dziennikarze, obrońcy praw człowieka, urzędnicy rządowi lub dysydenci, w przypadku których istnieje większe ryzyko ataku.

Z drugiej strony przeciętni użytkownicy rzadziej będą czerpać korzyści z trybu blokady. Po pierwsze, ponieważ są mniej podatni na takie ukierunkowane ataki, a po drugie, ponieważ włączenie trybu blokady dezaktywuje wiele funkcji, znacznie pogarsza to funkcjonalność ich urządzeń.

Jak działa tryb blokady?

AppleIdeą stojącą za trybem blokady jest wzmocnienie zabezpieczeń jego urządzeń. Powód tego jest dość prosty: im więcej funkcji ma urządzenie, tym więcej wektorów ataku zapewnia potencjalnym atakującym.

W związku z tym w trybie blokady Apple ma na celu zaradzenie temu problemowi poprzez zmniejszenie powierzchni ataku na iPhone’a, iPada i Maca, która w przeciwnym razie mogłaby zostać wykorzystana przez osoby atakujące jako potencjalna luka w celu obrania za cel urządzeń użytkowników i uzyskania dostępu. Robi to poprzez ograniczenie wielu funkcjonalności urządzenia, w tym blokowanie dostępu do kilku API, za pomocą których można uzyskać dostęp do danych użytkownika.

Rekommenderad:  Jak ilustracja ma się do opisu wielkiego domu w tekście?

W rezultacie zauważysz, że wiele aplikacji, stron internetowych i funkcji, do których masz dostęp na swoim urządzeniu (z włączonym trybem blokady), zapewnia ograniczoną funkcjonalność, a niektóre są całkowicie niedostępne.

Jaki wpływ ma tryb blokady na Twoje urządzenie?

Według Apple, istnieje szereg funkcji systemu, które zmieniają się po włączeniu trybu blokady na urządzeniu. Oto lista wszystkich zmian, które zauważysz w trybie blokady na swoim iPhonie, iPadzie lub komputerze Mac:

1. Wiadomości:

 • Podgląd linków i podobne funkcje są wyłączone.
 • Załączniki inne niż obrazy są blokowane.

2. Przeglądanie Internetu:

 • Technologie internetowe, takie jak kompilacja JIT (just-in-time) i kilka innych, są wyłączone, chyba że użytkownik wykluczy zaufaną witrynę z trybu blokady. Wszystkie te ograniczenia dotyczą Safari i innych przeglądarek korzystających z Webkit.

3. Apple usługi:

 • Zgłoszenia serwisowe i zaproszenia przychodzące, w tym zaproszenia do połączeń FaceTime, są blokowane, jeśli użytkownik nie zainicjował ich lub nie skontaktował się z nimi w przeszłości.

4. Inni:

 • Wszystkie połączenia przewodowe z komputerem lub akcesorium są blokowane, gdy urządzenie jest zablokowane.
 • Instalacja profili konfiguracyjnych, np. służących do instalowania zmodyfikowanego oprogramowania, jest zabroniona, a urządzenia nie można zarejestrować w systemie MDM (zarządzanie urządzeniami mobilnymi).
 • Udostępnione albumy zostaną usunięte z aplikacji Zdjęcia, a nowe zaproszenia do nich zostaną zablokowane.

Apple twierdzi, że te zabezpieczenia będą dostępne w momencie premiery, a z czasem doda więcej zabezpieczeń do trybu blokady, aby wzmocnić bezpieczeństwo swoich urządzeń.

, inżynier oprogramowania, przeprowadził ręczne testy, aby sięgnąć głębiej i dowiedzieć się, na jakie inne funkcje wpływa tryb blokady. Według jego raportu następujące funkcje zostają wyłączone po włączeniu trybu blokady na urządzeniu:

 • Zespół WWW
 • Odtwarzanie plików MP3
 • Matematyka
 • API gamepada
 • Internetowy interfejs API audio
 • WebGL
 • JPG2000
 • API rozpoznawania mowy
 • Przeglądarka plików PDF
 • Czcionki SVG

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych funkcjach i ich wpływie na wygodę użytkownika, zapoznaj się z artykułem Alexis pełny raport na temat trybu blokady.

Jak włączyć tryb blokady na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac

Tryb blokady jest domyślnie wyłączony w iOS 16, iPadzie 16 i macOS Ventura. Jeśli jednak zdecydujesz się z niego skorzystać, oto jak włączyć go na iPhonie, iPadzie lub komputerze Mac:

I. Włącz tryb blokady na iPhonie i iPadzie

 1. otwarty Ustawienia i idź do prywatność i bezpieczeństwo.
 2. Kliknij Tryb blokady pod Bezpieczeństwo i dotknij Włącz tryb blokady. Po wyświetleniu monitu o potwierdzenie akcji kliknij przycisk Włącz i uruchom ponownie.
Rekommenderad:  Influencer marketing a rekomendacje celebrytów: co jest lepsze?

II. Włącz tryb blokady na komputerze Mac

 1. otwarty Ustawienia systemowe i dotknij prywatność i bezpieczeństwo.
 2. Stuknij w Włączyć coś przycisk obok Tryb blokady po prawej stronie wprowadź hasło administratora, gdy zostaniesz o to poproszony, i kliknij Włącz i uruchom ponownie.

Po ponownym uruchomieniu telefonu iPhone, iPada lub komputera Mac powinien być włączony tryb blokady. Następnie powinny zostać wprowadzone ograniczenia dotyczące funkcji. Aby wyłączyć tryb blokady, wykonaj te same kroki i wybierz odpowiednią opcję.

Czy należy włączyć tryb blokady?

Teraz, gdy już wiesz o trybie blokady i ograniczeniach, jakie nakłada na Twoje urządzenie, możesz zastanawiać się, czy powinieneś używać trybu blokady na swoim urządzeniu.

Cóż, krótka odpowiedź brzmi: NIE.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, tryb blokady to funkcja ekstremalnej ochrony skierowana wyłącznie do osób podatnych na ataki ukierunkowanego oprogramowania szpiegującego. Nie jest to jeden z tych standardowych środków bezpieczeństwa, które pojawiają się w nowych wersjach oprogramowania, aby chronić Cię przed oszustwami, atakami typu phishing i tym podobnymi, ale taki, który ma chronić Cię przed wyrafinowanymi cyberatakami.

Jeśli więc nie jesteś dziennikarzem przekazującym najświeższe informacje na temat tajnych tajemnic państwowych, pracownikiem rządowym pracującym nad nieujawnionym projektem lub czujesz się ściśle monitorowany przez jakąkolwiek agencję/stan, nie powinieneś przejmować się trybem blokady. Applekompleksowe środki bezpieczeństwa dostępne dla każdego wystarczą, aby chronić Cię w Internecie i zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych osobowych na urządzeniu.

Jest AppleTryb blokady taki sam jak blokada Androida

Nie, te dwie rzeczy nie są podobne w żadnym stopniu.

AppleTryb blokady to funkcja ekstremalnej ochrony stworzona w celu ochrony urządzeń przed wyrafinowanymi atakami oprogramowania szpiegującego sponsorowanymi przez państwo. Działa poprzez zmniejszenie powierzchni ataku na Twoje urządzenie poprzez ograniczenie niektórych jego funkcji, aby uniemożliwić potencjalnym atakującym wybranie ich na cel i uzyskanie dostępu do Twojego urządzenia.

Z drugiej strony tryb blokady w Androidzie jest znacznie prostszą funkcją bezpieczeństwa. Blokuje większość metod odblokowywania urządzenia, z wyjątkiem kodów PIN, haseł i wzorów, co sprawia, że ​​dostęp do urządzenia jest prawie niemożliwy dla kogokolwiek, a wszystko to przy jednoczesnym zachowaniu innych funkcji urządzenia w nienaruszonym stanie.

w odróżnieniu AppleTryb blokady, który jest przydatny tylko w niewielkim podzbiorze Apple użytkowników urządzeń, z trybu blokady Androida mogą korzystać nawet przeciętni użytkownicy Androida, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do swoich urządzeń.

Rekommenderad:  Nowy na iPadzie? Jak dostosować swój dok

Zabezpieczanie urządzeń przed wyrafinowanymi cyberatakami

Applewprowadzenie przez firmę trybu blokady to mile widziany krok w kierunku zabezpieczenia iPhone’ów, iPadów i komputerów Mac osób, które – ze względu na to, kim są lub dla organizacji, dla których pracują – są narażone na ryzyko, że staną się celem ataków cyfrowych ze strony państwa lub agencji .

Obiecuje zapewnić użytkownikom ekstremalny poziom ochrony, minimalizując wektory ataku na ich urządzenia. W ten sposób można zapobiec atakom takim jak Pegasus, który wykorzystywał GIF do wykorzystania iMessage lub atakom, które w przeszłości były ukierunkowane na rozwiązania MDM lub inne luki w zabezpieczeniach urządzeń użytkowników.

Ponadto w ramach tych wysiłków m.in. Apple podwaja także nagrodę za kwalifikujące się znaleziska w trybie blokady do $2 milionów dolarów, co pomoże mu znaleźć luki w jego systemach operacyjnych i wprowadzić środki umożliwiające ich szybką naprawę.

Często zadawane pytania na Appletryb blokady

Tryb blokady to opcjonalna funkcja ekstremalnej ochrony AppleiPhone’a, iPada i komputera Mac, który zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa tym urządzeniom, chroniąc je przed sponsorowanymi przez państwo wyrafinowanymi atakami oprogramowania szpiegującego. Będzie dostępna dla użytkowników rozpoczynających pracę z systemami iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura jeszcze tej jesieni.

Aby przełączyć iPhone’a w tryb blokady:

 1. otwarty Ustawienia i kliknij prywatność i bezpieczeństwo.
 2. Kliknij Tryb blokady pod Bezpieczeństwo i dotknij Włącz tryb blokady. Po wyświetleniu monitu o potwierdzenie akcji kliknij przycisk Włącz i uruchom ponownie.

Wyłączenie trybu blokady jest łatwe. Oto jak to zrobić na iPhonie, iPadzie i komputerze Mac:

I. Na iPhonie i iPadzie:

 1. otwarty Ustawienia i kliknij prywatność i bezpieczeństwo.
 2. Kliknij Tryb blokady pod Bezpieczeństwo i dotknij Wyłącz tryb blokady a potem uderz Wyłącz i uruchom ponownie.

II. Na komputerze Mac:

1. otwarty Ustawienia systemowe i dotknij prywatność i bezpieczeństwo.
2. Stuknij w Wyłączyć coś przycisk obok Tryb blokady po prawej stronie i kliknij Wyłącz i uruchom ponownie.

Table of Contents