Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Co powoduje inflację i jak wpływa na Twoje wakacje?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co powoduje inflację i jak wpływa na Twoje wakacje?

Gdyby rok 2022 miał jeden temat, byłaby to inflacja. Jest wszechobecny, a ceny wielu artykułów są znacznie wyższe. Koszt tankowania samochodu benzyną jest wyższy. Ale inflacja powoduje również, że twoje wakacje są droższe. Pytanie brzmi, co powoduje inflację i co możesz z tym zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze podczas podróży w 2023 roku.

Inflacja jest najwyższa od czterech dekad. Trzeba cofnąć się do początku lat 80., kiedy inflacja była wyższa, a ceny rosły szybciej. Wielu młodych dorosłych nie pamięta czasów wysokiej inflacji, ponieważ była ona niska od wielu lat. Ten fakt, w połączeniu z innymi siłami, takimi jak deregulacja i rosnąca globalna konkurencja, utrzymywał ceny na stosunkowo niskim poziomie przez lata, przynajmniej do 2021 r. Od tego czasu koszty podróży rosną z różnych powodów.

Ogólnie rzecz biorąc, czynniki, na które nie masz wpływu, powodują wzrost inflacji, co z kolei powoduje, że koszty wakacji na Jamajce lub w innych miejscach gwałtownie rosną w porównaniu z 2021 r.

Co to jest inflacja

Prosta definicja inflacji to tempo wzrostu cen w czasie, powodujące utratę siły nabywczej i wzrost kosztów życia. Na przykład średnia cena jednego galona pełnego mleka wynosiła $30,04 w 2019 r. Do 2021 r. średnia cena wzrosła do $30,55 za galon. $00,51 różnicy i około 16.8% wzrost wynika z inflacji. Ponieważ Twoje zarobki prawdopodobnie nie rosły tak szybko, straciłeś siłę nabywczą, a koszty utrzymania wzrosły.

Inflacja jest zwykle podawana jako wartość wskaźnika odnosząca się do ostatniego roku, która miała wpływ na gospodarkę całego kraju. W Stanach Zjednoczonych jest mierzony za pomocą wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) lub wskaźnika cen osobistych wydatków konsumpcyjnych (PCE). Rząd Stanów Zjednoczonych podaje obie wartości co miesiąc.

Przyczyny inflacji

Teraz, gdy znasz znaczenie inflacji, musimy wiedzieć, co ją powoduje. Ceny zwykle rosną w czasie, ale mogą się zmieniać, a nawet spadać w zależności od podaży i popytu. Ponownie koncepcja jest stosunkowo prosta.

Po pierwsze, jeśli popyt przewyższa produkcję, cena rośnie. Na przykład podczas pandemii COVID-19 konsumenci zaczęli kupować używane samochody, a ceny wzrosły, ponieważ podaż używanych pojazdów była ograniczona.

Następnie inflacja rośnie, jeśli koszty produkcji rosną i są przenoszone na konsumenta. Dzieje się tak często w przypadku pakowanych produktów spożywczych, takich jak płatki śniadaniowe. Na przykład, jeśli koszt pszenicy i ryżu rośnie wraz z siłą roboczą, ceny zbóż rosną, ponieważ ich wytworzenie kosztuje więcej.

Rekommenderad:  Praca w domu w pobliżu: wszystko, co musisz wiedzieć w 2023 r

Wreszcie, jeśli ceny rosną, pracownicy domagają się wyższych wynagrodzeń, aby utrzymać standard życia, i znowu inflacja wzrasta. Obserwujemy to dzisiaj, gdy kolejarze domagają się wyższych płac w obliczu rosnących kosztów życia.

Przyczyny inflacji są bardziej skomplikowane, ponieważ mogą na nią wpływać rządy i inne czynniki. Banki centralne czasami zwiększają podaż pieniądza w odpowiedzi na recesje lub wstrząsy systemów gospodarczych. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych zrobiła to podczas kryzysu kredytów hipotecznych subprime i pandemii COVID-19. Niektóre rządy dewaluują walutę, obniżając zadłużenie, ale podnosząc koszty podstawowych artykułów pierwszej potrzeby. Wreszcie, rządy i banki mogą kupować obligacje iw efekcie dodawać pieniądze do gospodarki.

Jak inflacja wpływa na twoje wakacje

Ale w jaki sposób inflacja wpływa bezpośrednio na twoje plany urlopowe i podróżnicze? Najważniejsze jest to, że prawie wszystko staje się droższe, zwiększając koszty i utrudniając planowanie z wyprzedzeniem i budżet. Przyjrzyjmy się więc pięciu głównym kategoriom wakacji: bilety lotnicze, zakwaterowanie, wynajem samochodów, ceny w restauracjach i rozrywka.

Ceny biletów lotniczych

Ceny biletów lotniczych gwałtownie spadły, gdy koronawirus rozprzestrzenił się wiosną 2020 r., i utrzymywały się na niskim poziomie do końca 2021 r. Kiedy gospodarka Stanów Zjednoczonych zaczęła się otwierać, ceny zaczęły rosnąć z powodu rosnącego popytu ograniczonego przez podaż. Linie lotnicze zaparkowały nieużywane samoloty, a piloci i personel zostali zwolnieni. Połączenie rosnącego popytu i ograniczonej liczby dostępnych miejsc na wielu trasach spowodowało wzrost cen. Co więcej, niebotyczne ceny paliwa do silników odrzutowych potęgowały ból. Średnie ceny biletów lotniczych rosną 9% od listopada 2019 r. i 36% od listopada 2021 r.

Apetyt Amerykanów na podróże nie wykazuje oznak osłabienia. Według CPI dla taryf lotniczych, wydatki w liniach lotniczych i biurach podróży nadal przewyższają inne wydatki.

Koszty zakwaterowania

Ceny hoteli i moteli są dziś wyższe niż rok temu czy przed pandemią. Podobnie jak w przypadku biletów lotniczych, koszty zakwaterowania spadły, gdy pandemia rozprzestrzeniła się na cały świat. Do grudnia 2020 roku ceny były najniższe od dekady. Ale kiedy gospodarka USA ponownie się otworzyła, podróżni wrócili, a ceny hoteli poszybowały w górę, osiągając rekord w maju 2022 r.

Od tego czasu koszty hoteli i moteli spadły, ale nadal są wyższe niż przed pandemią. Od listopada 2019 r. wzrosły o 13%. 3% od listopada 2021. Ale mimo że ceny spadają, noclegi są nadal drogie.

Ceny wynajmu samochodów

Jedną z głównych historii związanych z pandemią są drogie wypożyczalnie samochodów. Popyt znacznie przewyższa podaż, ponieważ firmy mają trudności z zakupem nowych samochodów ze swojej floty. Producenci samochodów borykają się z wysokimi kosztami i ograniczeniami podaży, które ograniczają produkcję. Ponadto firmy wynajmujące sprzedawały część swojej floty, ponieważ ceny używanych samochodów flotowych były aż o 50% wyższe niż w 2019 r. Połączenie mniejszej liczby samochodów do wynajęcia, wysokiego popytu i cen gazu wynoszących średnio ponad $5 za galon ukaranych podróżnych.

Rekommenderad:  Jak sprawić, by promocja wideo w mediach społecznościowych działała — nawet gdy jesteś wyczerpany

Ceny wynajmu spadają teraz z powodu większej podaży. Nadal jednak są one o 42% wyższe niż w listopadzie 2019 r.

Jedzenie poza domem jest kosztowne

Jedzenie jest droższe w domu i poza nim. Pandemia zakłóciła normalne łańcuchy produkcji i dostaw żywności. Ponadto ludzie zmienili swoje przyzwyczajenia, jeśli chodzi o jedzenie w domu lub spożywanie posiłków poza domem. Ponadto rosnące koszty robocizny i inne koszty nakładów zmniejszyły marże restauracji. To połączenie spowodowało zauważalny wzrost cen żywności poza domem. To powiedziawszy, popyt tylko rośnie. Ceny wzrosły o 19% od listopada 2019 r 8% od listopada 2021 r.

Rozrywka jest droższa

Koszty rozrywki rosną z roku na rok. Filmy, koncerty, teatry i tym podobne z roku na rok są droższe. Ceny nieznacznie spadły w 2020 r. podczas szczytu pandemii, ale od tego czasu wykazują tendencję wzrostową. Na przykład, według strony Cheapism, koszt dziennego biletu do Disney World wynosił od 109 do 159 USD w latach 2019-2021. Obecnie Magic Kingdom wynosi od 124 do 189 USD.

Ceny filmów, teatrów i koncertów wzrosły o 13% od listopada 2019 r 7% od listopada 2021 r.

Jak zaoszczędzić pieniądze, jeśli planujesz podróż

Ceny są wyższe, a budżety wszystkich są napięte. Jak więc zaoszczędzić pieniądze, jeśli planujesz podróżować w 2023 roku? Poniżej znajduje się kilka pomysłów, jak sprawić, by Twój dolar poszedł dalej dzięki planowaniu.

Wykorzystaj mile Frequent Flyer i punkty kart kredytowych

Ceny biletów lotniczych prawdopodobnie pozostaną wysokie, ponieważ linie lotnicze starają się zachować rentowność. Istnieją jednak proste sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy, takie jak korzystanie z mil dla osób często podróżujących lub punktów na kartach kredytowych. Oba są łatwe do zgromadzenia w czasie i często leżą nieużywane. Ale inflacja też ich dotyka, bo linie lotnicze okresowo podwyższają kwotę wymaganą do darmowego biletu.

Wykorzystanie tych niewykorzystanych mil lub punktów to pewny sposób na spowolnienie wpływu inflacji na wakacje i zatrzymanie w portfelu trochę więcej ciężko zarobionych dolarów. Ponadto większość linii lotniczych umożliwia rezerwację przy użyciu karty kredytowej lub mil lub punktów, co ułatwia poznanie oszczędności.

Rekommenderad:  Ile razy możesz zostać zbanowany na PS4

Zarezerwuj podróż strategicznie

Zarezerwuj podróż strategicznie iz wyprzedzeniem. Rezerwacja lotów z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem jest zwykle tańsza, ale nie jest to twarda i szybka zasada. Powszechnie wiadomo, że loty we wtorki, środy lub soboty są zwykle tańsze. Ponadto zmiana godziny odlotu lub przylotu na wczesny poranek, późną noc lub godzinę poza szczytem może obniżyć ceny biletów lotniczych. Większość stron z rezerwacjami linii lotniczych pokazuje wiele lotów i dni jednocześnie, co ułatwia obniżenie kosztów, jeśli jesteś elastyczny.

Inną opcją jest lot z innego lotniska. Niektóre główne obszary metropolitalne, takie jak Nowy Jork, Waszyngton czy Los Angeles, mają co najmniej dwa lotniska. Drogi lot do miejsca wypoczynku może być tańszy na jednym lotnisku niż na drugim.

W przypadku wynajmu samochodów możesz rezerwować, anulować i zmieniać rezerwację, jeśli znajdziesz lepszą ofertę. Zazwyczaj nie proszą o płatność z góry ani nie pobierają opłaty za anulowanie. Twoim jedynym kosztem jest czas korzystania z tej strategii.

Ta sama koncepcja dotyczy hoteli, ale zwykle mają opłatę za anulowanie rezerwacji w określonym oknie.

Obecnie aplikacje podróżnicze ułatwiają ten proces i ostrzegają o zmianie cen.

Zmień miejsce docelowe

Ekscytującą opcją jest zmiana miejsca wypoczynku z krajowego na międzynarodowy, korzystając z silnego dolara. Będziesz musiał spełnić wymagania dotyczące szczepień w przypadku podróży międzynarodowych, ale wakacje za granicą są najtańsze od lat. Rosnące stopy procentowe sprawiły, że kurs dolara amerykańskiego jest korzystny w stosunku do euro i funta brytyjskiego, co oznacza, że ​​Twoje dolary będą szły znacznie dalej.

Dolna linia

Konkluzja jest taka, że ​​w 2022 roku podróże będą droższe niż w 2021 i przed pandemią. Utrzymująca się inflacja powoduje, że ceny rosną szybciej niż dochody, co utrudnia planowanie wakacji. Inflacja spada, ale ceny rzadko odwracają się same. Podróżni powinni planować zapłacić więcej w 2023 r., ale istnieją sposoby na obniżenie kosztów następnych wakacji.