Co się stanie, gdy skompresujesz plik?

Co się stanie, gdy skompresujesz plik? 1

Gdy musisz wysłać plik, ale jest on zbyt duży, pierwszą rzeczą, która przyszła ci do głowy, jest skompresowanie go. Zwykle jest to poprawka, którą stosuje większość użytkowników, ale możesz nie chcieć kompresować pliku, obawiając się utraty ważnych danych.

Gdy wiesz, co się dzieje podczas kompresji pliku, możesz nawet nie pomyśleć dwa razy o kompresji. Wiesz, że skompresowanie pliku powoduje, że jest ono mniejsze i wygodniejsze w wysyłaniu, ale czy to wszystko?

Co to jest kompresja plików?

Co się stanie, gdy skompresujesz plik? 2

Kompresja pliku zmniejsza rozmiar pliku nawet o 90%, bez utraty podstawowych danych. Kompresowanie pliku jest również znane jako kompresowanie.

Dlatego kompresja plików pomaga użytkownikowi zaoszczędzić znaczną ilość miejsca na dysku. Kompresja plików utworzy wersję jednego lub więcej plików z tymi samymi danymi, które są znacznie mniejsze niż nieskompresowany plik.

Istnieją różne typy opcji kompresji plików, takie jak 7z, Zip, StuffIt, RAR, CZIP i inne. Każda opcja używa odrębnej metody kompresji.

Osoba otrzymująca skompresowany plik będzie potrzebować programu, który rozpakuje plik z powrotem do jego normalnego stanu. Jeśli odbiorca nie ma programu, który otworzy skompresowany plik, nie będzie mógł go otworzyć.

Dzięki kompresji plików można znaleźć podobne wzorce i dane, które są zastępowane innym identyfikatorem. Na przykład klawiaturę słowną można zastąpić liczbą 7 zajmuje dużo mniej miejsca niż klawiatura słów.

Co zmienia się podczas kompresji pliku – Kompresja stratna

Istnieją dwa główne typy kompresji plików: Kompresja plików bezstratna i bezstratna. Kompresja stratna usunie bezużyteczne dane, aby zmniejszyć rozmiar pliku multimedialnego. Na przykład w pliku audio będą dźwięki, których ludzie po prostu nie będą słyszeć.

Usunięcie tych dźwięków nie spowoduje żadnych wad, które spowodują, że plik audio będzie bezużyteczny. Jeśli jakość ma dla Ciebie kluczowe znaczenie, możesz uniknąć silnej kompresji pliku lub korzystania z tego rodzaju kompresji. Zbyt duże skompresowanie pliku wpłynie na jego jakość.

Kompresja stratna przydaje się również wtedy, gdy obraz, który chcesz wydrukować, ma rozmiar pionowy, a nie rozmiar banera.

Co się stanie, gdy skompresujesz plik? 3

Kompresja bezstratna

Jeśli chcesz użyć metody kompresji, która nie usuwa żadnych danych, to właśnie Lossless Compression jest tym, czego szukasz. Kompresja bezstratna usuwa wszelkie niepotrzebne dane, dzięki czemu może zmniejszyć rozmiar pliku.

Załóżmy na przykład, że masz dwa czerwone samochody, dwa niebieskie samochody, i trzy czarne samochody: łącznie siedem pojazdów. Siedem samochodów może zająć dużo miejsca, więc kompresja bezstratna wykonuje to, że oznacza jeden czerwony samochód numerem dwa, jeden czarny samochód numerem trzy, a niebieski samochód numerem dwa.

Tak więc ostatecznie masz tylko trzy samochody z odpowiednimi etykietami. W ten sposób podajesz dokładnie te same informacje na temat liczby pojazdów w tych kolorach, ale z mniejszą liczbą samochodów.

Dzięki tego rodzaju kompresji jakość pliku nie jest zagrożona, a proces oszczędza miejsce.

Czego nigdy nie robić

Co się stanie, gdy skompresujesz plik? 4

Jeśli masz plik skompresowany przy użyciu metody kompresji Lossy, nie konwertuj go na Lossless. Zachowaj także ostrożność przy zmianie formatu stratnego na inny.

Marnujesz czas tylko, jeśli spróbujesz przekonwertować plik Lossy na Lossless. Czemu? Ponieważ podczas kompresji za pomocą opcji Lossy niektóre dane są usuwane. Kiedy więc spróbujesz przekonwertować ten plik na Lossless, żadne z usuniętych danych nie zostaną wykorzystane.

Jak wspomniałem wcześniej, void kompresuje plik w Lossy. Im bardziej skompresujesz plik w ten sposób, tym bardziej pogorszy się jego jakość.

Wniosek

Jak widać, kompresja pliku może znacznie ułatwić wysyłanie pliku. Należy jednak pamiętać o wyborze sposobu kompresji pliku. Jak często kompresujesz pliki? Daj mi znać w komentarzach poniżej.