Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Co to jest 3PL i jak znaleźć świetnego w 2023 roku [Ultimate Guide]

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest 3PL i jak znaleźć świetnego w 2023 roku [Ultimate Guide]

W świecie e-commerce zewnętrzni dostawcy usług logistycznych (lub po prostu 3PL) są absolutnie niezbędni. 3PL zajmą się wszystkimi Twoimi realizacjami, w tym przechowywaniem, kompletacją, pakowaniem i wysyłką Twoich produktów. Mogą też zrobić dla ciebie o wiele więcej rzeczy, o których możesz nawet nie wiedzieć (więcej o tym później).

Nie ma znaczenia, czy prowadzisz swój biznes e-commerce jako dodatek i po prostu nie masz czasu na osobistą wysyłkę produktów, czy zajmujesz się tym w pełnym wymiarze godzin, czy też jesteś 8 postać właściciela firmy, który ma własny magazyn – 3PL może służyć wartościowemu celowi dla Twojej firmy.

W tym artykule szczegółowo omówimy, na co się zdecydować przy wyborze 3PL.

Powiązany podcast: (odcinek 330) Koncentracja na logistyce i 3PL w celu zwiększenia rentowności

Co to jest 3PL i co mogą dla Ciebie zrobić?

Jak wspomniano, zewnętrzny dostawca usług logistycznych to po prostu firma, która zajmie się całą Twoją realizacją. Obejmuje to wszystko, od przyjęcia towaru do magazynu (niezależnie od tego, czy pochodzi on z Chin, czy z kraju), przechowywania przedmiotów, kompletowania i pakowania artykułów oraz oczywiście wysyłki artykułów.

Prawdopodobnie najpopularniejszym 3PL jest Amazon FBA. Zajmiemy się dobrem i złem Amazon FBW później.

Jest wiele rzeczy, z których można skorzystać z 3PL poza oczywistym powodem wysyłki przedmiotów i właściwie staram się unikać używania moich 3PL do wysyłki, kiedy tylko mogę (Amazon FBA jest często najlepsze do tego, jak przejdę do tego później). Niektóre z najpopularniejszych rzeczy do wykorzystania 3PL to:

 • Wysyłka przedmiotów
 • Magazynowanie przedmiotów (co często jest DUŻO tańsze niż szaleństwo Amazon opłaty za przechowywanie)
 • Etykietowanie przedmiotów
 • Odbieranie przesyłek z Chin i/lub dzielenie ich na mniejsze przesyłki
 • Kontrola i przechowywanie zwrotów
 • Obsługa poczty/adres
 • Miejsce postojowe do fotografii produktowej
Rekommenderad:  Gdzie jest HDR w Photoshopie?

Nawet jeśli 100% Twojej sprzedaży pochodzi z Amazon FBA prawdopodobnie możesz korzystać z większości powyższych usług.

Największy za Amazon sprzedawców jest oszczędność na absurdalnych opłatach za przechowywanie Amazon opłaty. Większość 3PL pobiera około 15 USD za przechowywanie palety (a wielu pobiera mniej). Amazon pobiera około 45 USD od stycznia do września i 165 USD w „szczycie” (od października do grudnia). Prawdę mówiąc, wysyłanie produktów za jednym razem zajmuje mniej czasu Amazon ale w okresie od października do grudnia osobiście uważam, że jesteś szalony, jeśli przechowujesz niepotrzebne zapasy w Amazon.

Jeśli zamawiasz towary z Chin, 3PL służy jako doskonały pośrednik między tobą a Amazon. Mogą rozbić przesyłkę, oznakować elementy według potrzeb, a nawet przeprowadzić lekką kontrolę.

Większość 3PL może również obsługiwać Twoją pocztę, a następnie możesz używać tego adresu w komunikacji online. Niektórzy mogą również zeskanować Twoją pocztę lub przesłać ją do Ciebie, co jest szczególnie miłe dla osób z zagranicy.

Wiele firm 3PL pod wieloma względami przypomina przestrzeń coworkingową, ale pod względem logistyki. W mojej poprzedniej firmie wynajmowałem 2000m2 powierzchni magazynowej i wykorzystywałem ją na co chciałem. Oprócz oczywiście przechowywania moich zapasów wykorzystałem również tę przestrzeń do ustawienia małego miejsca do robienia zdjęć, a nawet miałem małe biurko do pracy.

Pro-Tip: Wykorzystaj swojego chińskiego dostawcę jako bezpłatne miejsce do przechowywania

Zamawiasz miesięczne zapasy od dostawcy w Chinach? Zamiast wysyłać cały asortyment na raz, poproś o wysłanie tylko połowy (lub innego procentu), a resztę później. Zwykle chętnie przechowują dla Ciebie zapasy bezpłatnie. Co najlepsze, często wystarczy wpłacić 30% depozytu, aby uwolnić przepływ gotówki. Trochę tracisz na skonsolidowanej wysyłce, ale może to przeważyć nad kosztami przechowywania i korzyściami płynącymi z przepływów pieniężnych.

Rekommenderad:  Jak uzyskać kolory neonowe w CMYK?

Jak znaleźć 3PL

Jeśli jest jeden błąd, jaki ludzie popełniają w przypadku 3PL, to jest to fakt, że poważnie zastanawiają się, ile faktycznie istnieje 3PL. Outsourcing logistyki istniał na długo przed e-commerce, chociaż e-commerce przyciąga znacznie większą konkurencję. Byłbym zszokowany, gdyby istniał jeden duży obszar metropolitalny w Ameryce Północnej, który ma co najmniej garstkę 3PL. Szczególnie w miastach, które znajdują się w pobliżu głównych portów morskich lub obszarów przygranicznych, 3PL jest niezwykle obfite.

Zdjęcie mojego poprzedniego 3PL – stosunkowo małego i nieskomplikowanego.

Problem z 3PL polega na tym, że w większości są bardzo oldschoolowi. Wiele z nich nie ma stron internetowych lub ma bardzo źle zaprojektowane strony internetowe. Jeśli jesteś podobny do mnie, prawdopodobnie używasz projektu strony internetowej firmy jako znaku wiarygodności i zaufania – nie rób tego z 3PL, generalnie projekt strony niekoniecznie odzwierciedla dobrą lub złą obsługę 3PL.

Przekonasz się, że 3PL istnieją w jednej z dwóch form:

 • Bardzo duży (personel 10+) – niezawodny, ale będziesz tylko numerem bez jednej osoby odpowiedzialnej za Twoje produkty
 • Mały (personel <10) - nie tak niezawodny, ale ktoś będzie znał twoje zapasy na wylot

Duże 3PL dają ci korzyść z faktu, że w większości będą bardzo niezawodne. Będą w stanie kontrolować nagłe ataki zamówień w Czarny piątek i Boże Narodzenie. Jeśli zdarzy ci się wysłać do nich 40-calowy kontener w ostatniej chwili, będą w stanie to obsłużyć. Minusem jest to, że nikt nie będzie znał twoich produktów – to wszystko będzie dla nich tylko kod kreskowy. Będą też mieli wyższe standardy dla twoich produktów – twoje produkty muszą być wyraźnie oznakowane kodami kreskowymi, a nawet mogą oczekiwać, że połączysz się z ich systemem.

Małe 3PL skorzystaj z faktu, że ktoś w firmie będzie znał Twoje produkty i dbał o nie. Jeśli chcesz, aby Peter the Packer otworzył przedmiot i upewnił się, że żaden z przedmiotów nie jest uszkodzony, zanim wyślesz go do bardzo ważnego klienta, zrobią to. Wadą jest to, że często nie mają zdolności do odpowiedniego radzenia sobie z przypływami i odpływami, które występują w logistyce przez cały rok. Dostarczenie produktów na czas w okolicach wielkich świąt może być dla nich wyzwaniem. Jeśli masz nadmiar zapasów, mogą mieć również problem ze znalezieniem miejsca do przechowywania Twoich produktów.

Pamiętaj, że gdziekolwiek wybierzesz 3PL, prawdopodobnie tworzysz związek podatkowy w tym stanie. To, jak bardzo ci na tym zależy, zależy od ciebie (tysiące sprzedawców FBA zasadniczo ignoruje swoje zobowiązania podatkowe), ale warto o tym pamiętać.

Pro-Tip: Wybierz 3PL tak blisko i/lub najwygodniej jak to tylko możliwe

Prawdopodobnie używasz 3PL, więc nie musisz zajmować się problemami z inwentaryzacją, ale prawdopodobnie nadejdzie czas, kiedy będziesz musiał odwiedzić swojego 3PL, aby zobaczyć swój ekwipunek na żywo (znam ludzi, którzy nigdy nie widzieli żadnego z ich produkty wysyłane z Chin, ale jest to wyjątek). Zaufaj mi, gdy po raz pierwszy dowiesz się, że wszystkie twoje produkty zostały nieprawidłowo oznaczone kodami kreskowymi, będziesz chciał osobiście sprawdzić swoje zapasy. Dlatego jeśli możesz, spróbuj wybrać 3PL jak najbliżej Ciebie. Oczywiście, jeśli jesteś na Alasce, prawdopodobnie nie zamierzasz jechać z 3PL w Anchorage, AK, ale Seattle byłoby prawdopodobnie dobrym wyborem.

Jak działa wycena w firmie 3PL

Istnieje wiele różnych rzeczy, za które obciąży cię 3PL. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​3PL, który jest wystarczająco zaawansowany, aby wiedzieć, kiedy i ile cię obciążyć, jest najczęściej lepiej dopasowany niż ktoś, kto robi to w locie. Oto kilka przykładów opłat pobieranych przez 3PL:

 • Przyjmowanie inwentarza (w tym opróżnianie kontenera)
 • Opłata za odbiór i pakowanie
 • Opłaty za przechowywanie
 • Opłaty za etykietowanie
 • Opłaty za montaż palet

Ogólnie rzecz biorąc, większość 3PL będzie pobierać opłaty w dowolnym miejscu od $1-3 za sztukę (wyłącznie w opłatach, a nie w opłatach za wysyłkę) w tak zwanych opłatach zależnych od ilości. Będą również pobierać miesięczne opłaty za przechowywanie. Średnie branżowe wynoszą $20,64 za odbiór i pakowanie oraz 13,84 USD za składowanie palet. Jeśli masz mniej niż 10 pakietów dziennie, nie będziesz miał dużej dźwigni, jeśli masz ponad 100 dziennie, będziesz miał dużą dźwignię, a jeśli jesteś gdzieś pomiędzy, będziesz mógł trochę negocjować .

Zewnętrzne firmy realizujące zamówienia będą pobierać opłaty za wysyłkę na jeden z trzech sposobów.

Dodatkowym sposobem, w jaki wielu 3PL zarabia dużo pieniędzy, jest przez nie dając ci pełną zniżkę UPS (tj. płacą 15 USD za wysyłkę paczki, ale naliczają opłatę w wysokości 17 USD). Wysyłka będzie prawdopodobnie Twoim największym wydatkiem, więc musisz dowiedzieć się, jaka jest ich polityka w tej sprawie. Obciążą Cię kosztami wysyłki w oparciu o jeden z trzech modeli: bez rabatu, koszt plus lub rabat od opublikowanych stawek. Większość 3PL zaoferuje zniżkę od opublikowanych stawek szafy, ale osobiście preferuję koszt plus, ponieważ jest to najbardziej przejrzysty z trzech modeli.

Oto bardzo dokładny przykład opłat 3PL opartych na średnim wolumenie zamówienia.

Ważne jest również, aby zapytać swojego 3PL, czy istnieje początkowa opłata instalacyjna, ponieważ wiele osób może pobrać opłatę w wysokości 100-500 USD za skonfigurowanie. Jeśli negocjujesz ze swoim 3PL, a oni pobierają opłatę instalacyjną, jest to dobre miejsce do rozpoczęcia negocjacji i poproszenia o zrzeczenie się tego.

Pytania, które należy zadać przed wyborem 3PL

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​dwoma najważniejszymi elementami, które należy określić w odniesieniu do 3PL, są: jaki jest ich czas obsługi (i jak niezawodny)? I jak niezawodne jest ich zarządzanie zapasami? Dla 3PL, z którymi miałem do czynienia, ich czas obsługi w naszych szczytowych sezonach mógł czasami być bardzo niebezpieczny. Może to zająć np 2-3 dni na wysyłkę zamówień. Zamówienia FBA mogą przyjąć 1-2 tygodni do wysyłki Amazon FC. Wszyscy 3PL doświadczają w pewnym momencie opóźnień, ale jest to kwestia tych opóźnień. Zapytaj 3PL, czy ma gwarantowane czasy obsługi i co się stanie, jeśli nie dotrzyma tych terminów. Zapytaj również, czy zatrudniają więcej pracowników w okresie świątecznym, aby obsłużyć większą liczbę klientów.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, ile produktu traci 3PL. Jeśli będziesz pracować z 3PL wystarczająco długo, stracą rzeczy. Chcesz mieć pewność, że raz w roku stracą jeden widżet, a nie paletę towarów co drugi miesiąc. Będziesz także chciał mieć pewność, że zapłacą, jeśli stracą rzeczy i nie jest to wyrywanie zębów, aby zmusić ich do zapłaty. Jeśli odwiedzasz 3PL, chcesz zobaczyć dobrze zorganizowany i schludny magazyn. Jeśli mają środki bezpieczeństwa, aby uniknąć kradzieży pracowników, jest to jeszcze lepsze.

Oto lista niektórych pytań, które należy zadać i rozważyć przy wyborze 3PL:

 • Gwarantowane czasy obsługi? Co się stanie, jeśli się spóźnią?
 • Czy zatrudniają więcej pracowników w okresach dużego natężenia dostaw, np. w Czarny piątek i Boże Narodzenie?
 • Czy mogą oznaczać przedmioty?
 • Czy mogą kontrolować zwroty?
 • Czy mogą umieszczać wkładki w pudełkach?
 • Czy umieszczanie listów przewozowych w pudłach jest płatne?
 • Czy jest opłata instalacyjna?
 • Czy mogą obsługiwać pocztę i/lub przekazywanie/skanowanie poczty?
 • Czy mogą zająć się niestandardowymi opakowaniami (tj. markowymi pudełkami wysyłkowymi), a jeśli tak, to czy jest za to dopłata?
 • Czy zapewniają ubezpieczenie Twojego ekwipunku, czy też musisz je kupić/dostarczyć?
 • Czy możesz w każdej chwili przyjść do magazynu i obejrzeć swoje produkty?
 • Czy mogą zaoferować miejsce na fotografię lub inną inscenizację?
 • Czy można je zintegrować z Twoją platformą e-commerce?
 • Czy są zaznajomieni Amazon FBA?
 • Czy poradzą sobie z niewielką liczbą zamówień? (jeśli jesteś mniejszym sprzedawcą)
 • Czy mogą stworzyć dla Ciebie palety?
 • Jeśli masz do czynienia z produktami spożywczymi, czy mogą one sprostać wymaganiom klasy spożywczej?

W jaki sposób Twój 3PL zintegruje się z Twoimi systemami e-commerce?

To może być ważne pytanie, które należy zadać, rozważając 3PL: w jaki sposób będą integrować się z Twoimi systemami e-commerce?

Jeśli jesteś mniejszy, możesz być w porządku bez żadnej integracji. Po prostu ręcznie wyślij e-mailem do 3PL listę zamówień i/lub instrukcje. Może to faktycznie działać na dość dużą skalę, zwłaszcza jeśli masz VA wykonujące pracę.

W przypadku większych firm e-commerce prawdopodobnie potrzebujesz powiązania 3PL z oprogramowaniem do zarządzania zamówieniami, koszykiem na zakupy lub innym oprogramowaniem. Niektóre firmy mogą łatwo i bezpłatnie zintegrować się z Twoim systemem, inne mogą za to pobierać opłaty, a wiele z nich może w ogóle nie być w stanie zintegrować się z Twoim systemem.

Moja ostatnia firma wybrała Linnworks jako nasze oprogramowanie do zarządzania zamówieniami przede wszystkim dlatego, że byliśmy w stanie zintegrować je z naszym 3PL.

W mojej poprzedniej firmie używaliśmy oprogramowania do zarządzania zamówieniami Linnworks do automatycznego wysyłania listów przewozowych w formacie PDF do naszego 3PL o określonych porach każdego dnia. To był brzydki hack, ale zadziałał.

To jedyna miła rzecz w używaniu Amazon FBA: większość oprogramowania e-commerce wartego swojej wagi będzie się z nim integrować Amazon.

Amazon FBA – na dobre i na złe

A teraz dochodzimy do wielkiego słonia w pokoju: Amazon FBA. Amazon FBA to po części kanał sprzedaży i po części logistyka. Jak zapewne wiesz, wykonują całą pracę logistyczną, gdy ktoś coś zamawia Amazon. Jednakże, Amazon ma również coś, co nazywa się realizacją wielokanałową, co pozwala mieć Amazon wysyłaj swoje produkty zaAmazon zamówienia, czyli eBay i Shopify.

Amazon teraz używa Amazon markowe pudełka dla wszystkich zamówień, w tym realizacja wielokanałowa.

Jest wiele wspaniałych rzeczy Amazon. Pamiętasz, jak powiedziałem, że dwie najważniejsze rzeczy, których należy szukać w 3PL, to niezawodność i zarządzanie zapasami? Dobrze, Amazon jest jedną z najbardziej niezawodnych firm 3PL w zakresie wysyłki i chociaż traci dużo rzeczy, szybko rekompensuje ci to, gdy to się stanie.

Dobre strony o używaniu Amazon FBA jako 3PL

 • NIEZWYKLE niezawodny
 • TANIE 2-dniowe stawki
 • Niezawodnie zrekompensuj utracone przedmioty

Jest jednak kilka nieprzyjemnych rzeczy związanych z używaniem FBA jako 3PL. Po pierwsze, ich stawki za przechowywanie są różne, od drogich poza szczytem do wręcz napadu na autostradę w szczycie (od października do grudnia). Amazon też teraz używa Amazon markowych pudełek dla wszystkich zamówień (w tym realizacji wielokanałowej), więc tracisz markę w tym zakresie. Amazon FBA również nie oferuje realizacji międzynarodowej, więc jeśli ktoś z Kanady zamówi z Twojej strony internetowej, nie możesz do niego wysłać, JEŚLI nie masz zapasów na Amazon.ca FBA. Wreszcie, Amazon jest już prawdopodobnie odpowiedzialny za dużą część Twojej firmy i pozwala im obsługiwać Twoją logistykę dlaAmazon rozkazy dają im jeszcze większą kontrolę nad twoim wszechświatem.

Złe rzeczy na temat używania Amazon FBA jako 3PL

 • Drogie stawki za przechowywanie od stycznia do września i SZOKUJĄCE stawki od października do grudnia
 • Amazon markowe pudełka dla nie-Amazon Zamówienia
 • Brak międzynarodowej realizacji
 • Więcej jaj w Amazonkosz

Kiedy przenieść logistykę do firmy?

Biznesową odpowiedzią na powyższe pytanie jest sprowadzenie logistyki we własnym zakresie wtedy, gdy ma to sens finansowy, czyli gdy koszt korzystania z 3PL jest wyższy niż koszt prowadzenia własnego magazynu. W zależności od tego, gdzie jesteś w kraju, większość ludzi może sobie pozwolić na wynajęcie lub dzierżawę małej powierzchni magazynowej i zatrudnienie pracownika na pełen etat za około 5000 USD miesięcznie. Zakładając $2 za sztukę jako opłatę, oznacza to, że jeśli wysyłasz 2500 lub więcej artykułów miesięcznie, znajdujesz się w krytycznym punkcie, w którym musisz rozważyć zalety i wady prowadzenia własnego magazynu. Wiele firm dochodzi również do punktu, w którym nie może całkowicie zlecić logistyki na zewnątrz i musi przynajmniej częściowo przenieść ją do siebie. W przypadku mojej poprzedniej firmy byłem w tym momencie i właściwie podjąłem decyzję o sprzedaży mojej firmy, zamiast radzić sobie ze stresem związanym z zarządzaniem magazynem.

Jednak, jak wszyscy wiemy, przedsiębiorcy nie zawsze podejmują decyzje wyłącznie w oparciu o to, co ma sens biznesowy. Na podjęcie decyzji o przeniesieniu logistyki do domu wpływa wiele czynników osobistych. Oto kilka kwestii do rozważenia:

 • Czy chcesz mieć bóle głowy związane z zatrudnianiem i zarządzaniem pełnoetatowym pracownikiem magazynu?
 • Co się dzieje, gdy ten pracownik jest chory lub na urlopie?
 • Czy poradzisz sobie ze szczytami wolumenu zamówień?

Posiadanie własnego magazynu ma oczywiście zalety. Po pierwsze, możesz osobiście sprawdzić każdy towar przyjmowany do Twojego magazynu i opuszczający go. Nie jest to ważne, z wyjątkiem przypadków pobocznych, takich jak problemy lub obsługa klienta o wysokim priorytecie, ale wtedy jest fajnie. Po drugie, Twój pełnoetatowy pracownik magazynu prawdopodobnie nie musi kompletować i pakować przez osiem godzin dziennie, aby mógł robić inne rzeczy w tym czasie.

Wniosek

Powinno to obejmować większość ważnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze 3PL.

Czy obecnie pracujesz z 3PL? Jeśli tak, czy miałeś całkowicie pozytywne doświadczenia lub czy miałeś też jakieś horrory? Jeśli tak, udostępnij poniżej. A jeśli masz pytania dotyczące wyboru 3PL, zadaj je również w komentarzach poniżej.

Table of Contents