Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Co to jest adres MAC i jak go znaleźć na komputerze i telefonie?

Aby przesyłać dane między dwoma urządzeniami, oprócz adresu IP potrzebny jest adres MAC. W tym artykule poznaj koncepcję i zastosowanie adresu MAC oraz dowiedz się, jak znaleźć adresy MAC komputera i telefonu.

Każdy komputer lub urządzenie w Internecie ma dwa typy adresów: fizyczny i internetowy. Adres fizyczny, zwany także adresem MAC, służy do identyfikacji urządzenia podłączonego do sieci. Adres internetowy lub adres IP. Identyfikuje urządzenie globalnie.

Pakiet danych potrzebuje obu adresów, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Jaki dokładnie jest adres MAC? Jakie jest jego zastosowanie i jaka jest jego główna różnica w stosunku do adresu IP? Poniżej odpowiemy na wszystkie te pytania.

Jaki jest adres MAC?

Adres MAC lub adres Media Access Control to unikalny identyfikator przypisany karcie sieciowej (NIC) przez producenta. Karta lub moduł interfejsu sieciowego umożliwia podłączenie różnych urządzeń do Internetu poprzez WiFi lub kabel Ethernet.

Adresy MAC odróżniają urządzenia od siebie w sieci lokalnej. Adres MAC składa się z: 48-bitowy lub adres 64-bitowy, który jest fabrycznie podłączony do karty interfejsu sieciowego i powiązany z kartą sieciową. Wszystkie karty sieciowe mają różne adresy MAC, dzięki którym są identyfikowane.

Adres MAC jest również znany pod innymi nazwami, takimi jak adres sprzętowy Ethernet (EHA), adres mapowany (BIA), adres adaptera, adres sprzętowy sieci, adres fizyczny lub adres Wi-Fi.

Aplikacja adresowa Mac

Każda z kart sieciowych ma unikalny adres MAC. Pakiety wysyłane w środowisku sieciowym pochodzą z tego samego adresu MAC i są wysyłane na ten sam adres MAC. Jeśli karta sieciowa odbiera pakiet, porównuje docelowy adres MAC pakietu z własnym adresem MAC karty.

Jeśli adresy są zgodne, pakiet jest przetwarzany; W przeciwnym razie zostanie zignorowane. Dlatego adres fizyczny zapewnia bezpieczny sposób zlokalizowania nadawcy lub odbiorcy w sieci i pomaga zapobiegać niepożądanemu dostępowi do sieci.

Adresów fizycznych można używać do udzielania lub odmawiania dostępu określonym urządzeniom w sieci. Możesz nawet skonfigurować swój domowy Internet na podstawie adresu MAC urządzeń, które chcą się z nim połączyć, aby mieć pewność, że nieupoważnione urządzenia nie będą miały dostępu.

Różnica między adresem IP i MAC

Najważniejsza różnica między IP i MAC polega na tym, że adres MAC działa w drugiej warstwie (warstwa łącza danych), a adres IP w trzeciej warstwie (warstwa sieciowa). Adresy MAC i adresy IP identyfikują urządzenia sieciowe, ale robią to na różnych poziomach.

Adresy MAC identyfikują urządzenia sieciowe w skali lokalnej, ale adres IP kontroluje sposób, w jaki urządzenia komunikują się w Internecie w skali globalnej.

Adres MAC jest niezbędny tylko w sieci lokalnej, do której podłączone jest urządzenie i nie jest używany ani zachowywany w strumieniu danych po opuszczeniu przez pakiety tej sieci. Każde oprogramowanie internetowe, takie jak przeglądarka internetowa, kieruje dane do miejsca docelowego w Internecie, korzystając z adresu IP miejsca docelowego.

Routery internetowe przesyłają pakiety z sieci źródłowej do sieci docelowej, a następnie do sieci lokalnej, do której podłączone jest urządzenie docelowe.

Sieć lokalna konwertuje adres IP na adres MAC, dodaje adres MAC do strumienia danych i wysyła dane do odpowiedniego urządzenia. Adres fizyczny przypisuje unikalny identyfikator sprzętowemu interfejsowi sieciowemu, a adres IP przypisuje unikalny identyfikator programowemu interfejsowi sieciowemu.

Kolejną różnicą między adresami MAC i IP jest sposób przypisywania adresów.

Adres MAC jest przypisany na stałe do adapterów; ponieważ jest to adres fizyczny, nie można go zmienić.

Adresy IP przydzielane są zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Adres IP jest przypisywany do urządzenia sieciowego poprzez ustawienia oprogramowania i administratorzy sieci mogą go zmienić w dowolnym momencie.

Adresy IP są identyfikatorami tymczasowymi, ale adres MAC jest identyfikatorem stałym. Dwa lub więcej różnych urządzeń nie może mieć tego samego adresu MAC, ale oczekiwane jest przypisanie jednego adresu IP kilku innym urządzeniom.

Znajdź adresy MAC różnych urządzeń.

Adres MAC składa się z 12 cyfr szesnastkowych, zwykle podzielonych na sześć par oddzielonych spacją lub dwukropkami. Adresy fizyczne mieszczą się w zakresie od 00-00-00-00-00-00 do FF-FF-FF-FF-FF-FF. Pierwsza połowa liczby reprezentuje identyfikator producenta (OUI), a druga połowa reprezentuje identyfikator urządzenia (NIC).

Znajdź adresy MAC różnych urządzeń

Możesz łatwo znaleźć i sprawdzić adres fizyczny dowolnego urządzenia z dowolnym systemem operacyjnym. Każde urządzenie podłączone do sieci domowej ma unikalny adres MAC. Jeśli jednak w systemie znajduje się wiele kart sieciowych, takich jak karta Ethernet lub karta sieci bezprzewodowej, każda karta lub karta sieciowa będzie miała swój własny adres MAC lub adres fizyczny. Następnie poznaj metody wyszukiwania tego adresu dla różnych urządzeń.

Znajdź adres MAC iPhone’a.

W iPhonie adres Mac nazywa się adresem Wi-Fi. Aby zobaczyć ten adres, wykonaj poniższe czynności:

 • Otwórz ustawienia i dotknij Ogólny.
 • Uzyskiwać O.
 • Przewiń w dół. Adres MAC Twojego iPhone’a jest zapisany w pliku Adres Wi-Fi pole.

Znajdź adres MAC iPhone'a

Znajdź adres MAC Androida

 • Przejdź do Informacje o telefonie z ustawień.
 • Kliknij Informacje o stanie.
 • Sprawdź adres MAC telefonu w pliku Adres MAC telefonu Wi-Fi Sekcja.

Znajdź adres MAC Androida

Znajdź adres MAC komputera

Prochowiec

Poniższą metodę przetestowano na systemie macOS 10.12 Sierra i nowszych. Te kroki są takie same dla wszystkich wersji systemu OS X 10.7 Lion, ale w starszych wersjach jest on wymieniony jako adres Wi-Fi.

 • Kliknij ikonę Apple w lewym górnym rogu.

Znajdź adres MAC na komputerze Mac

 • Wybierz Preferencje systemowe.

1- Znajdź adres MAC na komputerze Mac

 • Wybierz sieć.

2- Znajdź adres MAC na komputerze Mac

 • Kliknij Zaawansowane przycisk w prawym dolnym rogu.

3- Znajdź adres MAC na komputerze Mac

 • Teraz zobaczysz swój adres MAC.

4- Znajdź adres MAC na komputerze Mac

Okna

 • Kliknij początek Ikona.
 • Wpisz wiersz poleceń w polu wyszukiwania i kliknij wynik wyszukiwania.
 • W wierszu poleceń wpisz ipconfig /wszystko i naciśnij Enter.

1- Znajdź adres MAC za pomocą wiersza poleceń

 • Przewiń w dół i znajdź wartości obok Adres fizyczny. Będzie to adres MAC Twojego komputera.

2- Znajdź adres MAC za pomocą wiersza poleceń

Znalezienie adresu MAC modemu

Każdy modem kablowy, niezależnie od marki, jest jednoznacznie identyfikowany poprzez identyfikator modemu kablowego lub adres MAC. Adres ten jest częścią sprzętu modemu powiązaną z konkretnym kontem użytkownika.

Na rynku dostępnych jest wiele modemów kablowych, ale znalezienie adresu MAC modemów jest zazwyczaj takie samo. Zazwyczaj adres MAC modemu można znaleźć na spodzie modemu lub w jego pobliżu lub na etykiecie z kodem kreskowym zawierającym numer seryjny modemu.

Znajdź adres MAC modemu

Adres MAC modemu często pojawia się po literach MAC lub EA (np. MAC 00-12-ab-34-cd-5e). Po adresie MAC lub EA następuje adres MAC modemu.

***

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć koncepcję adresu MAC. Jeśli nadal masz wątpliwości lub nadal nie możesz znaleźć adresu fizycznego na swoim komputerze lub telefonie, podziel się swoim problemem z innymi użytkownikami i nami.

Pobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmodarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie HuaweiPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoudemy do pobrania za darmo