Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Co to jest audiodeskrypcja w filmach i programach telewizyjnych?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest audiodeskrypcja w filmach i programach telewizyjnych?

Nie każdy odbiera filmy w ten sam sposób, dlatego ważna jest audiodeskrypcja. Dzięki tej funkcji ludzie dokładnie wiedzą, co dzieje się na ekranie, nawet jeśli nie widzą tego w całości.

W tym artykule zagłębimy się w to, co oznacza audiodeskrypcja i dlaczego jest ważna. Wskoczmy.

Co to jest audiodeskrypcja w filmach i programach telewizyjnych?

Wskazówka tkwi w nazwie. Audiodeskrypcja, znana również jako „opis” lub „opis wideo”, to nagranie dźwiękowe opisujące wszystko, co dzieje się w oglądanych scenach.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Audiodeskrypcja skierowana jest do widzów niewidomych i niedowidzących. Różni się od narracji tym, że zamiast opowiadać o wydarzeniach, pomaga wizualizować postacie i wydarzenia w twoim umyśle.

Obecnie dzięki popularnym serwisom streamingowym coraz więcej osób ma dostęp do audiodeskrypcji. Na przykład audiodeskrypcje to jedna z funkcji ułatwień dostępu Netflix, które ułatwiają oglądanie.

Dlaczego audiodeskrypcja jest ważna

Oglądanie programu telewizyjnego lub filmu to coś więcej niż dźwięk. Firmy produkcyjne inwestują miliony dolarów w swoje projekty, więc zdjęcia, kierownictwo artystyczne i scenografia pomagają ożywić ich historię. Gdyby niewidomi lub niedowidzący polegali tylko na dźwięku z filmu lub programu telewizyjnego, aby zrozumieć, co się dzieje, mieliby trudności ze śledzeniem fabuły.

Zasadniczo jest to powód, dla którego usługi przesyłania strumieniowego dodają pliki audiodeskrypcji dla wybranych programów i filmów. Na przykład możesz włączyć audiodeskrypcję w Disney+. Audiodeskrypcja dodaje mięso do kości i dostarcza dodatkowych informacji o tym, co słyszysz. Celem jest pomoc w konsumowaniu treści bez utraty wszystkich ważnych niuansów, które można przegapić, korzystając z samego dźwięku.

Weźmy pod uwagę film typu Titanic. Przy tak wielu ruchomych częściach i elementach wywołujących emocje, czy Twoje wrażenia byłyby takie same, gdybyś słuchał tylko dźwięku z filmu? Prawdopodobnie nie. Obejrzyj poniżej zwiastun filmu z okazji 25-lecia Titanica.

Rekommenderad:  Co to jest Debootstrap w Linuksie?

Dla widza z dobrym wzrokiem ten zwiastun byłby w porządku. Wiedziałbyś dokładnie, co się dzieje i czego się spodziewać w filmie. Jednak gdybyś tylko wysłuchał zwiastuna, nie wiedziałbyś wszystkiego, co dzieje się na ekranie.

Teraz obejrzyj zwiastun z okazji 25-lecia Titanica z audiodeskrypcją. Jeśli chcesz, możesz spróbować zamknąć oczy i zobaczyć, czy możesz sobie wyobrazić całą scenę bez patrzenia na ekran.

To prawda, że ​​nie jest to takie proste, jeśli to twój pierwszy raz, ale kiedy słuchasz opisu tego, czego nie widzisz, zwłaszcza jeśli jesteś niewidomy lub niedowidzący, będziesz w stanie naprawdę zanurzyć się w zwiastunie.

Po prostu audiodeskrypcja ożywia zwiastun i o to chodzi. Niezależnie od tego, czy jesteś niewidomy, niedowidzący, czy słuchasz programu telewizyjnego lub filmu z odległości, ta funkcja pozwala śledzić historię.

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób około 12 milionów osób w wieku 40 lat i starszych w Stanach Zjednoczonych ma wady wzroku. Nie tylko to, ale spośród tych ludzi milion jest niewidomych. To ogromna część populacji, która byłaby wykluczona z oglądania niesamowitych filmów i programów telewizyjnych, tak jak wszyscy inni, gdyby nie miała dostępu do audiodeskrypcji.

Uzyskaj pełne wrażenia dzięki audiodeskrypcji

Nikt nie powinien zostać pominięty w dobrym filmie lub programie telewizyjnym. Na szczęście wiele serwisów streamingowych i innych firm rozrywkowych oferuje audiodeskrypcje za pomocą zaledwie kilku kliknięć. I, prawdę mówiąc, nie ma powodu, dla którego nie powinni tego robić w dzisiejszych czasach. Niezależnie od tego, czy tego potrzebujesz, czy znasz kogoś, kto to robi, każdy może w pełni korzystać z audiodeskrypcji.