Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Co to jest ClearView AI i dlaczego warto się tym przejmować?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest ClearView AI i dlaczego warto się tym przejmować?

Clearview AI potajemnie zeskrobała miliardy odcisków twarzy ze zdjęć online ludzi i stworzyła, jak twierdzi firma, największą na świecie bazę danych do rozpoznawania twarzy. Jeśli zależy Ci na prywatności, uważaj na publikowanie swoich zdjęć w Internecie i usuń się z bazy danych Clearview AI.

Czym jest Clearview AI? Dlaczego powinno Cię to obchodzić? I jak możesz usunąć swoje zdjęcia z bazy danych Clearview AI?

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Co to jest sztuczna inteligencja Clearview?

Clearview AI to amerykańska firma oferująca swoim klientom technologię rozpoznawania twarzy. Przesyłasz zdjęcie osoby, a Clearview AI pokaże Ci publiczne zdjęcia tej osoby. Zobaczysz także linki, w których pojawiły się te publiczne zdjęcia.

Jak podaje serwis Clearview AI, firma dostarcza następujące rozwiązania:

  • Internetowa usługa rozpoznawania twarzy dla organów ścigania.
  • Interfejs API oparty na zgodzie dla rynków komercyjnych.
  • JusticeClearview dla obrońców z urzędu.
  • Aplikacja mobilna Clearview dla użytkowników w podróży.

Klienci Clearview AI to, jak wspomniano w raporcie BuzzFeed, Departament Sprawiedliwości, Walmart, FBI, Homeland Security i nie tylko.

BBC poinformowało, że założyciel Clearview AI powiedział, że firma przeprowadziła milion wyszukiwań dla amerykańskiego departamentu policji. Firma twierdzi, że w swojej bazie danych ma ponad 30 miliardów zdjęć. Biorąc pod uwagę obecną populację świata (ok 8 miliardów), może zawierać około czterech obrazów każdej osoby na świecie.

Ale największym zmartwieniem jest to, że obrazy znajdujące się w bazie danych Clearview zostały zebrane z mediów społecznościowych, YouTubei różne platformy internetowe potajemnie bez zgody użytkowników.

Więc jeśli kiedykolwiek opublikowałeś swoje zdjęcie na dowolnej platformie społecznościowej lub ktoś opublikował zdjęcie, na którym widać twoją twarz, istnieje duża szansa, że ​​Clearview AI ma twój odcisk twarzy w swojej bazie danych.

Rekommenderad:  Dlaczego nigdy nie korzystam z trybu oszczędzania energii w telefonie?

Kontrowersje wokół Clearview AI

W Stanach Zjednoczonych American Civil Liberties Union (ACLU) i inne grupy złożyły w 2020 r. pozew przeciwko Clearview AI w związku z domniemanym naruszeniem przepisów dotyczących prywatności cyfrowej stanu Illinois (zgodnie z The New York Times). W ramach rozstrzygnięcia sporu firma Clearview AI zgodziła się ograniczyć sprzedaż swojego oprogramowania do rozpoznawania twarzy wyłącznie do organów ścigania.

Według raportu BBC, brytyjskie Biuro Komisarza ds. Informacji (ICO) stwierdziło, że firma naruszyła brytyjskie przepisy dotyczące ochrony danych i nakazało firmie usunięcie i zaprzestanie wykorzystywania danych osobowych obywateli Wielkiej Brytanii. Brytyjski organ nadzorujący prywatność ukarał firmę grzywną w wysokości ponad £7.5 milion.

Jak donosi TechCrunch, włoska agencja ochrony danych poleciła firmie Clearview AI usunięcie danych biometrycznych twarzy obywateli Włoch i zakazała jej dalszego przetwarzania odcisków twarzy obywateli. Agencja ochrony danych nałożyła również na Clearview grzywnę w wysokości 20 mln euro za naruszenia prawa UE.

Bleeping Computer zauważył ponadto, że władze francuskie nałożyły na Clearview AI grzywnę w wysokości 20 milionów euro za nielegalne gromadzenie i przetwarzanie odcisków twarzy obywateli francuskich. Grecki organ ds. prywatności nałożył również grzywnę w wysokości 20 mln euro na Clearview AI za naruszenie części europejskiego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO), zgodnie z The Record.

Australijski komisarz ds. Informacji i komisarz ds. Prywatności nakazał Clearview AI zaprzestanie gromadzenia danych twarzy obywateli Australii i usunięcie istniejących danych po stwierdzeniu, że Clearview AI naruszyła australijską ustawę o ochronie prywatności, poinformował TechCrunch.

W podobnym incydencie władze kanadyjskie uznały działalność Clearview AI za nielegalną, jak podaje The New York Times, stwierdzając, że firma potrzebuje zgody swoich obywateli na wykorzystanie ich danych biometrycznych.

Ze względu na sposób, w jaki Clearview AI zbiera odciski twarzy i wykorzystuje je do oferowania swojego oprogramowania do rozpoznawania twarzy, organy ochrony danych na całym świecie mocno się temu przyglądają. Ale organy regulacyjne wciąż walczą, aby powstrzymać firmę przed przeszukiwaniem Internetu w poszukiwaniu zdjęć ludzi.

Rekommenderad:  Zhańbili Turcję! Dzięki Bogu wstydzimy się dzisiaj w imieniu kogoś innego!

Dlaczego powinieneś się martwić o Clearview AI

Jeśli wszystkie doniesienia o naruszeniach przepisów dotyczących prywatności nie są wystarczającym powodem do niepokoju, nadal musisz uważać na kontrowersyjny model rozpoznawania twarzy używany przez Clearview AI.

Naruszenie prywatności

Istnieją ważne powody, dla których prywatność powinna być uważana za prawo podstawowe. Technologia rozpoznawania twarzy wykorzystywana przez Clearview AI umożliwia użytkownikom identyfikację osób bez ich wiedzy i zgody. Jest to naruszenie prywatności, ponieważ ludzie mogą nie być świadomi, że ich zdjęcia online są pobierane i wprowadzane do globalnej bazy danych odcisków twarzy.

Nadzór

Clearview AI może stanowić duże zagrożenie dla wolności słowa i swobód obywatelskich. Organy ścigania i inne podmioty w opresyjnych reżimach mogą go używać do identyfikowania działaczy i członków społeczeństw obywatelskich bez ich wiedzy.

Błędna identyfikacja

Technologia rozpoznawania twarzy ma tendencję do niedopasowywania pewnych grup, takich jak ludzie o innym kolorze skóry. Dlatego organy ścigania korzystające z Clearview AI do identyfikowania przestępców mogą uzyskać fałszywe dopasowania, co może powodować niepotrzebne kłopoty dla niewinnych ludzi.

Ryzyko cybernetyczne

Baza danych firmy została już raz zhakowana. Teraz, gdy Clearview AI twierdzi, że ma w swojej bazie danych ponad 30 miliardów odcisków twarzy, musisz się martwić, że może być podatny na różne ataki cybernetyczne.

Krótko mówiąc, Clearview AI stanowi poważne zagrożenie dla Twojej prywatności. Użytkownicy tej kontrowersyjnej technologii mają możliwość rozpoznawania przypadkowych spacerowiczów na ulicach, osób demonstrujących przeciwko dyskryminującym prawom oraz aktywistów walczących w słusznej sprawie. Może być łatwo wykorzystany przez opresyjne reżimy.

Jak usunąć się z bazy danych Clearview AI

Twoja możliwość usunięcia siebie z bazy danych Clearview AI zależy od tego, gdzie mieszkasz i od obowiązujących przepisów dotyczących prywatności, które Cię chronią. Obecnie mieszkańcy stanu Kalifornia i Wirginia mogą wypełniać formularze w celu usunięcia swoich danych.

Rekommenderad:  Co to jest wpis na blogu?

Przejdź do strony głównej Clearview AI i przewiń do samego końca. Następnie kliknij na Prywatność i prośby menu.

Kliknij na Usuwać przycisk, aby otworzyć formularz internetowy, który poprosi o:

  • Potwierdź, czy jesteś mieszkańcem Kalifornii lub Wirginii.
  • Wybierz prawo, z którego chcesz skorzystać (wybierz Usuń moje informacje).
  • Podaj adres e-mail, aby firma mogła potwierdzić, że Twoje żądanie usunięcia danych zostało zrealizowane.
  • Prześlij wysokiej jakości zdjęcie.

Jeśli mieszkasz w Illinois, powinieneś kliknąć na Rezygnacja przycisk, aby otworzyć automatyczny formularz rezygnacji z pokazywania w bazie danych Clearview AI.

W zautomatyzowanym formularzu dla mieszkańców Illinois wystarczy kliknąć na Akceptuję przycisk, aby zaakceptować Politykę przechowywania danych biometrycznych stanu Illinois i przesłać swoje zdjęcie.

Trzymaj twarz z dala od widoku Clearview AI

Jeśli jesteś mieszkańcem wyżej wymienionych stanów, możesz zrezygnować z bazy danych Clearview AI. Dla mieszkańców innych stanów i innych krajów strona internetowa Clearview AI nie oferuje żadnych informacji na temat usuwania się ze swojej bazy danych.

Ale Clearview AI ociera twarze ludzi online. Dlatego unikanie publikowania zdjęć na platformach, na których każdy może mieć do nich swobodny dostęp, może uniemożliwić Clearview AI znalezienie twoich odcisków twarzy i dodanie ich do swojej bazy danych w przyszłości.