Co to jest dedykowana sieć IP VPN?

Co to jest dedykowana sieć IP VPN? 1

Jeśli próbujesz zdecydować, z którego dostawcy VPN chcesz korzystać lub się przełączyć, prawdopodobnie przejrzałeś wiele list funkcji i recenzji. Jedną z funkcji, które mogłeś zobaczyć, jest oferta „Dedykowanego adresu IP”. W tym przewodniku wyjaśniono, co oznacza dedykowany adres IP, i wyjaśnimy, dlaczego możesz go chcieć lub nie.

Dostawcy VPN mogą mieć miliony klientów, ale mogą mieć tylko kilkaset lub tysiące serwerów. Oczywiście nie wszyscy użytkownicy VPN są jednocześnie aktywni, ale wciąż jest o wiele więcej użytkowników niż serwerów. Stwarza to problem polegający na tym, że każdy użytkownik musi udostępniać serwer i adres IP wielu innym użytkownikom. Dedykowany adres IP to oferta, w ramach której otrzymają Państwo swój własny indywidualny adres IP do całej komunikacji. Ma to pewne potencjalne zalety i wady.

Czarne listy

Wiele witryn z treściami, takich jak Netflix, stale monitoruje użycie i analizuje, które adresy IP się z nimi łączą. Jeśli okaże się, że na jednym adresie IP logują się setki różnych kont, prawdopodobne jest, że adres IP pochodzi z sieci VPN i jest używany do ominięcia ograniczeń treści opartych na licencji geograficznej. W związku z tym identyfikacja serwerów VPN i umieszczenie ich na czarnej liście z sieci nie trwa zbyt długo.

Otrzymanie dedykowanego adresu IP oznacza, że ​​żaden inny użytkownik nie używa przypisanego adresu IP. To prawie uniemożliwia Netflix i innym usługodawcom ustalenie, że Twój adres IP jest w rzeczywistości adresem IP VPN, co oznacza, że ​​Twój adres IP nie zostanie umieszczony na czarnej liście.

Kroki weryfikacji

Podobnie jak czarne listy, niektóre strony internetowe mogą wykrywać podejrzane wzorce użytkowania, takie jak setki różnych loginów z jednego adresu IP i wymagać dodatkowej weryfikacji w celu wykonania takich zadań, jak logowanie. Jeśli masz dedykowany adres IP od swojego dostawcy VPN, nie musisz martw się o to. Ponieważ jesteś jedynym, który używa adresu IP, nie ma podejrzanych wzorców aktywności.

Koszt

Niestety, dedykowane opcje IP będą kosztować. Częściowo jest to standardowa decyzja biznesowa obciążająca Cię za dodatkową funkcję. Jest to również związane z faktem, że w całym schemacie istnieje tylko ograniczona liczba adresów IPv4 i wszystkie zostały przypisane, dostawcy VPN będą mieli tylko ograniczoną liczbę dedykowanych adresów IPv4, które mogą rozdać, a koszt będzie zmniejszyć popyt. Niestety nie wszyscy dostawcy VPN obsługują nowszy schemat adresów IPv6, który może zapewnić prawie nieograniczoną podaż adresów IP.

Prywatność

Jednym z powodów, dla których ludzie korzystają z VPN, jest regularna zmiana adresu IP, którego używają do łączenia się ze stronami internetowymi. Takie postępowanie utrudnia firmom śledzącym tworzenie profilu użytkowania, ponieważ dla każdego połączenia uzyskuje się częściowy profil.

Zakup dedykowanego adresu IP oznacza, że ​​przywiązujesz się do jednego adresu IP, co pozwala na zbudowanie bardziej kompleksowego profilu, który może być używany do kierowania Cię za pomocą spersonalizowanych reklam. Ponadto bardziej kompletny profil mógłby potencjalnie posłużyć do połączenia ze sobą innych tożsamości i potencjalnie posłużyć do indywidualnej identyfikacji użytkownika.

Używanie dedykowanego adresu IP w sieci VPN przypomina korzystanie z pseudonimu w prawdziwym życiu, usługi mogą Cię poznać, a nie być anonimowym gościem z wieloma fałszywymi tożsamościami.

Wnioski

Dedykowany adres IP VPN to funkcja VPN, w której przydzielany jest własny indywidualny adres IP dla ruchu VPN. Może to sprawić, że niektóre usługi będą działać płynniej, ale może być również użyte do narysowania dokładniejszego profilu twojej aktywności przez trackery. Jeśli masz problem z dostępem do usług i nie przeszkadza ci zbudowanie na nim bardziej kompletnego profilu użytkowania, może być tego warte.