Co to jest HDMI eARC? – Ułatw Tech

HDMI jest najbardziej popularną metodą łączenia konsumenckich urządzeń audio i wideo na całym świecie. Może wyglądać jak zwykły kabel, ale jest to jeden z niewielu uniwersalnych interfejsów tego rodzaju, który jest zaprojektowany do przenoszenia wszystkiego, od audio, wideo, Ethernet i dodatkowych sygnałów cyfrowych jednocześnie.

HDMI eARC to ulepszona wersja protokołu ARC (Audio Return Channel), który już istniał w standardzie HDMI. Jednak ta fajna funkcja zaimplementowana w standardzie HDMI ma zasadnicze znaczenie dla dalszego uproszczenia konfiguracji kina domowego, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych kabli. Aby zrozumieć, co odróżnia eARC od ARC, bardzo ważne jest poznanie znaczenia HDMI i roli ARC w ekosystemie kina domowego.

HDMI: Usuwanie zanieczyszczeń z pokoju rozrywki

Wraz z początkiem ery cyfrowej w domowej rozrywce różne marki wprowadziły własne formaty, każda z własnymi kablami, interkonektami i cyfrowymi standardami komunikacji między urządzeniami. Nie trzeba było długo czekać, aby tylny panel we / wy amplitunera AV w przeciętnej konfiguracji kina domowego miał prawie tyle samo spaghetti kablowego, co źle utrzymane centrum danych. Główni gracze kina domowego wkrótce zdali sobie sprawę, że ich produkty nie będą atrakcyjne dla konsumentów bez zabicia potwornego kabla spaghetti, który stworzyli rozdrobnione standardy łączności.

Co to jest Hdmi Earc 01

Ich odpowiedzią był kolejny zastrzeżony standard łączności o nazwie HDMI. Specyfikacja HDMI jest owocem siedmiu firm założycieli, które łączą siły i angażują forum 83 interesariuszy z branży elektronicznej w celu stworzenia jednego kabla, który jest naprawdę zdolny do odtajnienia i uproszczenia ekosystemu kina domowego.

Ten nowy interfejs ma wystarczającą przepustowość do przesyłania obrazu o wysokiej rozdzielczości, nieskompresowanego wielokanałowego dźwięku, Ethernetu i dodatkowych danych cyfrowych (w tym danych cyfrowych uścisk dłoni dotyczących środków przeciw piractwu) zarówno w górę, jak iw dół. HDMI służy przede wszystkim jako pojedynczy kabel, który łączy się z praktycznie każdym sprzętem w zestawie kina domowego, eliminując jednocześnie potrzebę stosowania kilku różnych połączeń.

Co to jest HDMI ARC?

Chociaż HDMI pojawił się w domach konsumentów w 2004 roku, protokół Audio Return Channel (ARC) został wprowadzony dopiero w 2009 roku wraz z wersją 1.4 specyfikacji HDMI. Kabel HDMI podłączony do telewizora zwykle odbiera sygnały wideo i audio ze źródła, takiego jak konsola do gier wideo, odtwarzacz Blu-ray, odbiornik AV lub przystawka telewizyjna. Protokół ARC umożliwia telewizorowi przesyłanie danych audio „w górę” do urządzenia źródłowego za pomocą kabla HDMI.

Co to jest Hdmi Earc 04a

Czy potrzebuję nawet HDMI ARC?

Jeśli posiadasz telewizor z płaskim ekranem, prawdopodobnie zainwestowałeś w system głośników na rynku wtórnym. System głośników może obejmować zarówno prosty soundbar, jak i rozbudowany odbiornik AV podłączony do masywnego 5.1 konfiguracja dźwięku przestrzennego kanału. Większość konsumentów używa osobnego kabla optycznego lub koncentrycznego do przesyłania sygnałów dźwiękowych z telewizora do takich systemów głośnikowych. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcą, aby zewnętrzny system głośników odtwarzał strumień audio z dekodera podłączonego do telewizora lub wbudowanych aplikacji do strumieniowego przesyłania wideo, takich jak Netflix, Amazon Prime Video i Hulu.

HDMI ARC usuwa dodatkowe kable optyczne lub koncentryczne potrzebne do przeniesienia cyfrowego sygnału audio z telewizora do odbiornika AV (lub listwy dźwiękowej). Tego samego kabla HDMI, który przenosi sygnał wideo z odbiornika AV do telewizora, można teraz używać do przesyłania sygnału audio z urządzeń podłączonych do telewizora (i wbudowanych aplikacji do przesyłania strumieniowego) do konfiguracji głośników zewnętrznych. Każdy, kto posiada konfigurację głośników zewnętrznych, skorzysta z HDMI ARC, ponieważ jest to najwygodniejszy i pozbawiony bałaganu sposób przesyłania sygnałów audio z telewizora.

Co to jest Hdmi Earc 04b

Wprowadź HDMI eARC: Zwiększanie prędkości ARC

Chociaż standard HDMI miał funkcję automatycznej korekcji synchronizacji warg na dobre trzy lata przed wprowadzeniem HDMI ARC, jego wdrożenie pozostało opcjonalne. Nic dziwnego, że opóźnienia przetwarzania między podłączonymi urządzeniami spowodowały problemy z synchronizacją warg, jeśli połączone urządzenia nie wdrożyły automatycznej korekcji synchronizacji warg. Zmieniło się to wraz z HDMI eARC, co powoduje, że wszystkie urządzenia muszą wprowadzić tę funkcję w celu uzyskania certyfikatu eARC. Dlatego oglądanie filmów nie będzie trafieniem w eARC.

HDMI eARC jest również wdrażany w najnowszym HDMI 2.1 specyfikacja. Oznacza to, że korzysta również z możliwości wysokiej przepustowości nowego standardu. Starszy protokół HMDI ARC miał wystarczającą przepustowość, aby przenosić skompresowany 5.1 kanałowy sygnał audio. Jednak nowoczesne nieskompresowane wielokanałowe formaty audio, takie jak DTS-HD Master Audio i Dolby TrueHD, oprócz jeszcze bardziej skomplikowanych formatów obiektowych, takich jak Dolby Atmos i DTS: X, nie mogą być przesyłane w ramach ograniczonej przepustowości istniejących Protokół ARC.

Co to jest Hdmi Earc 05

To tutaj ogromna przepustowość 48 Gb / s HDMI 2.1 specyfikacja została wykorzystana, aby umożliwić HDMI eARC dostarczanie nieskompresowanych danych audio o imponującej (i nadmiarowej) rozdzielczości 24-bit / 192 HKz przy 38 Mb / s. Ponadto rozszerza to ograniczenie kanału aż do 32 dyskretnych kanałów audio. Nowy protokół eARC będzie obsługiwał nie tylko nieskompresowane cyfrowe formaty audio obsługiwane przez aplikacje do strumieniowego przesyłania wideo, ale także formaty o największej przepustowości na dyskach Blu-ray 4K i nadchodzących konsolach do gier nowej generacji.

Inną mniej znaną funkcją HDMI jest Consumer Electronics Control (CEC), który pozwala różnym urządzeniom podłączonym za pomocą kabli HDMI osiągnąć cyfrowy uścisk dłoni. To z kolei pozwala tym urządzeniom komunikować się ze sobą i zapewnia fajne funkcje, takie jak pozwalanie użytkownikom kontrolować podstawowe funkcje wielu urządzeń za pomocą jednego pilota zdalnego sterowania. Ta funkcja była hitem lub brakiem z powodu rozdrobnienia spowodowanego przez różnych producentów korzystających z ich własnej implementacji. Dzięki HDMI eARC ten cyfrowy uścisk dłoni zapewnia większą solidność i płynność.

Co to jest Hdmi Earc 02 ”szerokość =„ 580 ”wysokość =„ 360

Czego potrzebuję, aby używać HDMI eARC?

Co najmniej będziesz potrzebować dwóch urządzeń obsługujących nowe złącze HDMI 2.1 standard, który obejmuje również protokół eARC. W przypadku większości przeciętnych konsumentów będzie to wymagało telewizora i amplitunera AV (lub listwy dźwiękowej) obsługujących nowe złącze HDMI 2.1 specyfikacja. Ponadto potrzebne będą również kable Ultra High Speed ​​HDMI do obsługi wszystkich funkcji nowego protokołu eARC, zwłaszcza jeśli zamierzasz również używać trybów wideo o najwyższej rozdzielczości obsługiwanych w nowym HDMI 2.1 specyfikacja. Jednak istniejące kable High Speed ​​HDMI z obsługą Ethernet będą również obsługiwać wszystkie funkcje eARC.

Czy mój nowy telewizor (z obsługą eARC) będzie działał z moim starym soundbarem z obsługą ARC?

Oficjalna odpowiedź z forum HDMI jest niestety duża może. HDMI 2.1 specyfikacja nie nakłada żadnych ograniczeń na producentów w celu zapewnienia zgodności wstecznej z protokołem HDMI ARC przed wydaniem certyfikatu eARC. Z technicznego punktu widzenia eARC nie jest zdefiniowany jako kompatybilny wstecz z ARC.

Co to jest Hdmi Earc 03

Przyszłość z HDMI 2.1

Ponieważ jednak tylko garstka nowych urządzeń ma obecnie obsługę eARC, sensowne jest, aby producenci sprawili, że nowe urządzenia eARC będą mogły przynajmniej rozmawiać z istniejącym sprzętem ARC. Najprawdopodobniej telewizor z obsługą eARC będzie przesyłał sygnały audio do listwy dźwiękowej zgodnej z ARC. Ale zdecydowanie nie oczekuj, że będziesz przekazywać sygnały audio wysokiej rozdzielczości tylko eARC przez starszy sprzęt ARC.

Jako HDMI 2.1 Standard jest nowo ratyfikowany, powoli wprowadzane są takie urządzenia jak telewizory, soundbary i amplitunery AV, które go obsługują. Oczekuje się, że nadchodzące konsole do gier PS5 i Xbox Series X będą dostarczane z HDMI 2.1 możliwość biorąc pod uwagę ich rozdzielczość wyjściową. Jeśli szukasz nowego sprzętu telewizyjnego i audio / wideo, możesz koniecznie kupić HDMI 2.1 urządzenia, które będą gotowe na przyszłość.

Czy ten artykuł jest przydatny?