Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

co to jest i jak możesz go użyć do ochrony swoich kont?

Cyberataki nie kończą się, dlatego potrzebne są coraz bardziej rygorystyczne środki bezpieczeństwa, aby zapobiec wyciekom lub, co gorsza, kradzieży kont.

Wiele firm, takich jak Google, Microsoft i Meta, wprowadziło weryfikację dwuetapową, aby chronić konta użytkowników przed wścibskimi spojrzeniami. Ta metoda, zwana również uwierzytelnianiem wieloskładnikowym, jest jednym z najlepszych środków bezpieczeństwa na rynku. Ale jest niewielu, którzy aktywują tę opcję, aby stać się mniej podatnymi na włamania.

Uważamy więc, że konieczne jest wyjaśnienie wszystkim tym użytkownikom i firmom korzyści płynących z weryfikacji dwuetapowej.

Ale najpierw na czym polega ta weryfikacja?

Kredyty: CNN

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) działa jako dodatkowa warstwa zabezpieczeń podczas logowania się na konto.

Osoby korzystające z tej weryfikacji muszą zapewnić inną metodę weryfikacji swojej tożsamości poza nazwą użytkownika i hasłem. Może być:

  • Coś, co użytkownik wie, na przykład szpilka lub tajne pytanie.
  • Coś, co masz, na przykład kartę lub token.
  • Lub coś, co jest częścią Twojej tożsamości, takie jak odcisk palca lub skan biometryczny.

Weryfikacja dwuetapowa może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowana, ale tak naprawdę jest to coś tak prostego, jak dodanie dodatkowego kroku podczas logowania.

Istnieje pięć dobrze znanych metod uwierzytelniania wieloskładnikowego

Kredyty: Dinahing

Przez SMS

Jest to obecnie najpopularniejsza opcja weryfikacji dwuetapowej i preferowana przez wiele banków, ponieważ wiąże się z jednorazowym hasłem przesyłanym bezpośrednio SMS-em.

Aby go aktywować, wystarczy połączyć nasz numer telefonu.

Użyj samoweryfikującego się tokena uwierzytelniającego

Na telefonie można również zainstalować aplikację, która generuje hasła jednorazowe z limitem czasowym 30 sekund.

Ta długoterminowa metoda jest znacznie bezpieczniejsza niż SMS, a na rynku dostępnych jest wiele aplikacji, takich jak Google Authenticator. Ale bardzo niewiele stron pozwala na tę metodę.

weryfikacja mobilna

Inną dobrze znaną metodą weryfikacji dwuetapowej jest ta, z której ostatnio korzystasz Facebook. Jeśli uzyskujemy dostęp z innego urządzenia, sistema wysyła użytkownikowi monit o weryfikację w aplikacji zamiast hasła.

Minusem jest to, że musisz mieć zainstalowaną aplikację na wszystkich swoich urządzeniach i dobre połączenie z Internetem.

Biometria

Prawdopodobnie najczęściej używany w telefonach komórkowych i tabletach, ponieważ pozwala użytkownikowi zweryfikować swoją tożsamość za pomocą aparatu lub odcisku palca.

klucz fizyczny

Ale dla firmy najbezpieczniejszą metodą są klucze bezpieczeństwa sprzętowego. Znane również jako „klucze bezpieczeństwa”.

Istnieje wiele firm, takich jak YubiKey, VeriMark czy Feitian FIDO, które opracowały pamięci USB do weryfikacji tożsamości użytkownika. Ale możesz także utworzyć klucz bezpieczeństwa w domu za pomocą programów takich jak USB Raptor lub KeyLock, aby Windowslub Blokada USB dla systemu macOS.

To, co robią te klucze, przyspiesza weryfikację dwuetapową, ponieważ zamiast czekać na klucze tymczasowe, wystarczy podłączyć USB do komputera, gdy o to poprosi.

Dlaczego weryfikacja dwuetapowa jest bezpieczniejsza?

Przez Pixabay

Wiemy, że wprowadzanie odcisku palca, wzoru i dodatkowego pytania zabezpieczającego podczas logowania może być żmudne, ale im więcej wprowadzisz informacji, tym trudniej będzie hakerowi włamać się na Twoje konto. Wyjaśniamy dlaczego.

Wprowadzając nowy środek bezpieczeństwa, dajesz sistema możliwość potwierdzenia, że ​​to naprawdę Ty uzyskujesz dostęp do tego konta. Coś, co jest dziś ważne, ponieważ każdy może wpisać swoje imię i hasło ze swoich urządzeń.

Znalezienie nazwy użytkownika w Internecie nie jest trudne. W rzeczywistości w sieciach społecznościowych to poświadczenie jest widoczne dla wszystkich, niezależnie od tego, czy profil jest publiczny, czy prywatny.

Problemem jest hasło. Ale dzisiaj istnieje wiele programów, które mogą znaleźć hasło użytkownika na podstawie jego danych osobowych lub zmienić obecne hasło na hasło tymczasowe, aby uzyskać dostęp do konta.

Weryfikacja dwuetapowa uniemożliwia tym ludzkim lub automatycznym napastnikom dostęp do Twojego profilu, nawet jeśli mają hasło i nazwę użytkownika. Dlatego jest obecnie uważany za niezbędny i niemal obowiązkowy środek bezpieczeństwa w niektórych firmach.

Dodatkowo ta metoda pozwala również wiedzieć, kiedy ktoś próbuje dostać się na Twoje konto. Zwykle w przypadku wielokrotnego niepowodzenia uwierzytelniania wieloskładnikowego, sistema Wysyła SMS-a lub e-maila, który pozwala zmienić hasło, jeśli uważasz, że jest to konieczne.

Przez Pixabay

Każda osoba i firma ma inne potrzeby, dlatego nie każdy może potrzebować weryfikacji dwuetapowej. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza gdy niektóre z tych metod weryfikacji wymagają dodatkowej opłaty, np. klucze bezpieczeństwa.

Ale na szczęście możemy aktywować tę dodatkową warstwę uwierzytelniania za darmo na naszych kontach:

Bibliografia:

Co to jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe i jak z niego korzystać? https://techxplore.com/news/2022-10-multi-factor-authentication.html

ten 5 najpopularniejsze metody uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) https://securitybrief.asia/story/the-5-najczęstsze-wieloczynnikowe-metody-uwierzytelniania-mfa


Table of Contents