Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Co to jest intencja wyszukiwania? Poradnik dla zupełnie początkujących

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest intencja wyszukiwania? Poradnik dla zupełnie początkujących

Ucząc się o SEO, łatwo wpaść w pułapkę bardziej technicznych elementów SEO, od możliwości indeksowania, przez uporządkowane dane, po organizację mapy witryny. Jeśli skupisz się wyłącznie na takich tematach, ryzykujesz utratę z oczu ostatecznego celu wyszukiwarek: dostarczania użytkownikom satysfakcjonujących wyników dla ich zapytań.

Aby pomóc im osiągnąć ten cel (i przy okazji poprawić swoje własne rankingi), musisz zrozumieć i wykorzystać intencje wyszukiwania. Tutaj wyjaśnimy wszystko, co musisz wiedzieć o zamiarze wyszukiwania i o tym, jak wykorzystać go na swoją korzyść.

Co to jest intencja wyszukiwania?

Na szczęście koncepcja zamiaru wyszukiwania jest łatwa do zrozumienia. Krótko mówiąc, zamiar wyszukiwania to po prostu cel zapytania użytkownika.

Na przykład za pomocą zapytania Przepisy na ciasteczka o niskiej zawartości węglowodanówcelem wyszukiwania użytkownika jest znalezienie przepisów na ciasteczka, które są zgodne z dietą niskowęglowodanową.

Algorytm każdej wyszukiwarki jest starannie dostrojony, aby jak najdokładniej interpretować intencje wyszukiwania. Właśnie tę zdolność podkreślił Google kiedy prezentuje nową platformę MUM w 2021 r., korzystając z przykładowego zapytania Wspiąłem się na górę Adams, a teraz chcę wybrać się na wspinaczkę na górę Fuji następnej jesieni. Co powinienem zrobić inaczej, aby się przygotować?

Algorytm MUM jest w stanie zrozumieć, że użytkownik nie chce uzyskać dostępu do ogólnych informacji o którejkolwiek z gór. Zamiast tego chcą porównać te dwie rzeczy, szczególnie w kontekście przygotowań do nadchodzącej podwyżki:

Na tym przykładzie możemy zobaczyć, jak bardzo Google i jego konkurenci skupiają się na identyfikowaniu zamiarów wyszukiwania i dostarczaniu niezwykle trafnych wyników.

Czy zamiar wyszukiwania ma znaczenie dla SEO?

Jeśli zauważyłeś, że Google kładzie nacisk na zdolność algorytmu do rozumienia intencji wyszukiwania i doszedłeś do wniosku, że tak, intencja wyszukiwania jest ważna dla SEO, to masz całkowitą rację.

W końcu witryny uzyskują wyższą pozycję w rankingach tylko wtedy, gdy wyszukiwarki uznają je za istotne w odniesieniu do zapytań użytkowników. A ponieważ intencja wyszukiwania stanowi główną część sposobu, w jaki wyszukiwarki określają trafność, praktycy SEO z pewnością muszą mieć na pierwszym planie intencję wyszukiwania.

Jeśli priorytetowo potraktujesz zamiar wyszukiwania, możesz poprawić SEO witryny na kilka sposobów, które są mniej niż oczekiwane:

 • Lepsze badanie słów kluczowych: Lepsze zrozumienie intencji wyszukiwania oznacza, że ​​możesz łatwiej wybrać słowa kluczowe, które zapewnią najlepsze wyniki.
 • Więcej uprawnień: Jeśli dokładnie odzwierciedlisz zamiar użytkownika dotyczący przekazania mu informacji, których szuka, będzie on bardziej skłonny postrzegać Twoją witrynę jako wiarygodne i renomowane źródło.
 • Niższy współczynnik odrzuceń: Gdy użytkownicy znajdą dokładnie to, czego szukają, będzie mniej prawdopodobne, że opuszczą witrynę i udają się do innej witryny.
 • Zwiększona świadomość marki: Im więcej czasu odwiedzający spędzają w Twojej witrynie (jest to coś, co mogą zrobić, gdy witryna dostarcza im potrzebnych informacji), tym lepiej zaznajomią się z Twoją marką.

Ostatecznie optymalizacja pod kątem zamiarów wyszukiwania jest dobra dla wygody użytkownika, co z kolei będzie dobre zarówno dla Twoich rankingów, jak i reputacji.

Cztery typy zamiarów wyszukiwania

Intencja wyszukiwania ma dość szeroką definicję, dlatego warto podzielić ją na cztery odrębne kategorie. Kategorie te obejmują:

Informacyjne

Zapytania, w których użytkownicy próbują uzyskać (zgadłeś) informacje. Zwykle przyjmują formę pytania rozpoczynającego się od „kto”, „co”, „kiedy”, „gdzie”, „dlaczego” lub „jak”, ale nie jest to konieczne. Na przykład następujące wyszukiwania kwalifikują się jako zapytania informacyjne:

 • jak wysoki jest Mount Everest
 • nazwiska ojców założycieli
 • dlaczego koty mruczą
 • kiedy jest Super Bowl
 • gdzie są następne igrzyska olimpijskie

A tak wygląda pierwsza strona Google dla zapytania informacyjnego jak wysoki jest Mount Everest:

Handlowy

Zapytania, w których użytkownicy próbują dowiedzieć się więcej o produktach lub markach. Użytkownicy wysyłający tego typu zapytania nie są jeszcze gotowi na kliknięcie zakup jeszcze nie, ale zbierają wszystkie informacje, których potrzebują, aby dojść do tego punktu. Na przykład:

 • smartphones poniżej 800 dolarów
 • dżinsy dla mężczyzn
 • najlepsze letnie sukienki
 • Mac kontra PC
 • najlepsze drukarki domowe

Oto typy wyników, które Google zwraca w przypadku zapytania komercyjnego smartphones poniżej 800 dolarów:

Transakcyjne

Zapytania, w których użytkownicy wyruszają, aby podjąć działanie lub dokonać transakcji. Użytkownicy dokonujący zapytań transakcyjnych wiedzą, czego chcą i są gotowi do rozpoczęcia procesu realizacji transakcji. Na przykład:

 • Docelowy kod rabatowy
 • kup wkłady atramentowe przez Internet
 • gdzie kupić buty turystyczne
 • wyceny ubezpieczenia domu
 • subskrybuj HBO Max

Oto przykład wyników, które Google może dostarczyć dla zapytania transakcyjnego Docelowy kod rabatowy:

Nawigacyjne

Zapytania, w których użytkownicy próbują dostać się do określonej witryny lub strony. Użytkownicy wprowadzający zapytania nawigacyjne nie są zainteresowani przeglądaniem innych stron internetowych; wiedzą dokładnie, dokąd chcą jechać. Na przykład:

 • Gmail logowanie
 • Facebook Rynek
 • Twitter trendy
 • Pozdrawiam, Cincinnati
 • najwyżej oceniane filmy w Wikipedii

To są najlepsze wyniki Google dla zapytania nawigacyjnego Gmail logowanie:

Kiedy już dokładnie zrozumiesz wszystkie cztery rodzaje zamiarów wyszukiwania, znacznie łatwiej będzie rozpoznać intencje stojące za zapytaniami wprowadzanymi przez użytkowników, aby znaleźć Twoją witrynę.

Jak rozpoznać zamiar wyszukiwania

A więc zalogowałeś się Konsola wyszukiwania Google (lub użył narzędzia takiego jak Podobna sieć), aby wyświetlić zapytania wprowadzane przez odwiedzających przed kliknięciem Twojej witryny w SERP. Co teraz?

Za pomocą charakterystycznych wskazówek możesz wykonać małą pracę detektywistyczną, aby szybko odkryć intencje kryjące się za zapytaniami odwiedzających.

W szczególności możesz dopracować określone modyfikatory, aby określić, do którego z czterech typów celów wyszukiwania należy dane zapytanie. Wiele z najczęstszych zebraliśmy w poręcznej ściągawce, do której możesz się odwołać w dowolnym miejscu i czasie:

SERP (strona wyników wyszukiwania) dla każdego rodzaju celu wyszukiwania ma również pewne funkcje:

Mając tę ​​wiedzę, będziesz w stanie szybko rozpoznać intencje kryjące się za zapytaniami, jakie użytkownicy zwykle zadają przed odwiedzeniem Twojej witryny.

Chcesz całkowicie uniknąć ręcznej analizy zamiarów wyszukiwania? Możesz to zrobić właśnie za pomocą Filtr intencji wyszukiwania Semrush I Optymalizator treści i narzędzie propozycji słów kluczowych CognitiveSEO.

Jak optymalizować pod kątem zamiarów wyszukiwania

Choć proces optymalizacji pod kątem wyszukiwania może być tak dogłębny i złożony, jak sobie tego życzysz, podstawy są prostsze, niż myślisz.

 • Wybierz zgodny format treści: Jeśli optymalizujesz pod kątem wyszukiwania danego słowa kluczowego, będziesz chciał prezentować swoje treści w formacie, który Google najprawdopodobniej zajmie wyższą pozycję w rankingu. Na przykład posty na blogach edukacyjnych częściej uzyskują ranking w przypadku zapytań informacyjnych, podczas gdy strony kategorii produktów częściej robią to w przypadku zapytań transakcyjnych.
 • Daj czytelnikom to, czego chcą: Na przykład podczas optymalizacji pod kątem słowa kluczowego z zamiarem wyszukiwania informacyjnego nie używaj zapytań informacyjnych w celu zwabienia użytkowników, a jedynie w celu trafienia ich nieistotnymi treściami. Zamiast tego staraj się zapewnić czytelnikom dokładnie to, czego szukają.
 • Weź przykład ze stron o najwyższym rankingu: W razie wątpliwości pamiętaj, że możesz czerpać inspirację ze stron, które już zajmują wysokie pozycje w rankingu pod względem określonego słowa kluczowego i typu zamiaru. Po prostu wykonaj zapytanie samodzielnie, zobacz, które strony radzą sobie najlepiej i zaobserwuj, co mają ze sobą wspólnego.
 • Zmodyfikuj starą treść: Jeśli istnieje zapytanie odnoszące się do niszy Twojej witryny, ale żadna z jego treści nie trafia w sedno, możesz przeprowadzić błyskawiczną optymalizację, przerabiając starą treść tak, aby pasowała do odpowiedniego rodzaju celu wyszukiwania.
 • Odpowiedz na pytania ludzi: Jednym z najprostszych sposobów optymalizacji pod kątem zamiaru wyszukiwania jest po prostu udzielenie odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników wyszukiwarek. Aby dowiedzieć się, co to jest, możesz skorzystać z wbudowanego w Google pola People Also Ask (PAA) lub dedykowanego narzędzia, takiego jak OdpowiedźPubliczność. Pamiętaj też, aby dowiedzieć się, jak optymalizować reklamy pod kątem fragmentów z odpowiedzią, ponieważ często są one wyświetlane w przypadku wielu typów celów wyszukiwania.

Na koniec należy pamiętać, że za tym samym zapytaniem może kryć się więcej niż jeden potencjalny typ intencji. W takim przypadku rozsądnie byłoby zastosować się do zaleceń Johna Muellera z Google i zoptymalizować oba rozwiązania:

Z mojego punktu widzenia te wywnioskowane intencje zmieniają się z biegiem czasu i jest to trochę poza kontrolą właścicieli witryn (czasami oczekiwania użytkowników są różne, czasem algorytmy lub inne rzeczy). Uwzględniając oba możliwe zamiary, zabezpieczasz się przed tymi zmianami.

— 🦝 John (osobisty) 🦝 (@JohnMu) 12 sierpnia 2021 r

Wdrażając tę ​​taktykę, gdy tylko jest to możliwe, możesz stworzyć prostą, ale skuteczną strategię optymalizacji zamiarów wyszukiwania.

W przypadku nowoczesnego SEO intencja wyszukiwania jest koniecznością

Na początku optymalizacji pod kątem wyszukiwarek wystarczające mogło być umieszczenie w witrynie dużej liczby słów kluczowych i nadzieja na najlepsze. Jednak teraz, gdy algorytmy wyszukiwarek osiągnęły zdumiewający poziom wyrafinowania, do osiągnięcia sukcesu potrzeba więcej niuansów.

Jednym ze sposobów osiągnięcia tego niuansu jest optymalizacja pod kątem zamiarów wyszukiwania, a nie tylko samych słów kluczowych. Jeśli to zrobisz, będziesz w stanie przyciągnąć do swojej witryny trafniejszy ruch i wygenerować więcej wykwalifikowanych potencjalnych klientów, a wszystko to po prostu poprzez udostępnianie użytkownikom informacji, których szukają.

Kredyty obrazowe

Google / maj 2021
Zrzuty ekranu autorstwa autora / marzec 2023
Grafika autorstwa autora / kwiecień 2023