Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Co to jest IPS? Jaka jest różnica w przypadku diod LED?

Co to jest IPS? Jaka jest różnica w przypadku diod LED? Oto prosty przewodnik po tych dwóch technologiach. Krótko mówiąc, jest to nowsza technologia niż ołów, zapewniająca większy kąt widzenia i wyższą jakość w świetle słonecznym i oświetleniu zewnętrznym. Musiałeś to widzieć na niektórych ekranach lub telewizorach, gdy patrzysz na ekran z boku, jest on rozmazany lub nie widać go prawidłowo, nie ma tego problemu, a ponadto ma większą jasność.

Jeśli chcesz kupić monitor, z pewnością natkniesz się na różne akronimy, które Cię zdezorientują.

Często słyszałeś o nazwach takich jak LED, IPS, LCD, TFT, i inne rzeczy. Te akronimy dotyczą monitorów lub technologii ekranów telewizyjnych.

Najpierw zapoznamy się z tymi technologiami, aby zapoznać się z różnicami pomiędzy ekranami IPS i LED. Każdy z nich został wyjaśniony poniżej.

LCD

Przed wprowadzeniem IPS i LED najlepiej jest posiadać podstawową wiedzę na temat najczęściej stosowanej i popularnej obecnie technologii płaskich ekranów, a mianowicie LCD.

Większość monitorów i telewizorów, które kupujesz dzisiaj, wykorzystuje wyświetlacze LCD. LCD oznacza „wyświetlacz ciekłokrystaliczny”. Jak sama nazwa wskazuje, technologia ta wykorzystuje ciekłe kryształy do ​​przyciemniania światła dostarczanego przez aktywne podświetlenie wszystkich monitorów LCD.

Zanim na rynku zdominowały monitory LCD CRT, uważano je za „stare monitory pudełkowe”.

Kiedy wprowadzono monitory CRT, miały one więcej zalet niż modele LCD; Podobnie jak większa reaktywność i lepsza wydajność. Jednak wprowadzenie nowych technologii na rynek nie trwało długo. Monitory LCD stały się smuklejsze, lżejsze, lepsze i nowocześniejsze i obecnie stanowią dominującą technologię wyświetlania na monitorach. Wpłynęli także na plazmę na rynku telewizorów.

CZYTAĆ:  Czy strumieniowe przesyłanie filmów Queenslandmax jest bezpieczne, czy nie

Teraz dochodzimy do akronimu TFT. Słowo to oznacza „tranzystor cienkowarstwowy” i oznacza „tranzystor cienkowarstwowy”. TFT to rodzaj technologii LCD wykorzystującej aktywną matrycę cienkowarstwowych tranzystorów, co ogólnie poprawia jakość obrazu na wyświetlaczu LCD.

Ekrany TFT LCD są dostępne na rynku od lat i prawie wszystkie monitory, telewizory i telefony korzystają z tego samego typu ekranów TFT LCD. Ale jakie dokładnie są „typy” ekranów TFT LCD? Cóż, odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do następnej sekcji.

Co to jest IPS?

IPS oznacza „przełączanie w płaszczyźnie” i jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych technologii TFT LCD. Ponadto spotkasz panele TN (twisted nematic) i VA (panele wyrównujące w pionie).

Panel IPS powstał jako narzędzie do naprawy typowych wad innych typów paneli, takich jak słaby kąt widzenia i ograniczony rozkład kolorów. W rezultacie większość paneli IPS oferuje obecnie szerszy kąt widzenia niż TN i VA, chociaż wyświetla również najbardziej realistyczne i żywe kolory spośród trzech technologii.

Ale z pewnością panele IPS nie są idealne. Są droższe, nie tak szybkie i responsywne jak panele TN i nie mogą zapewnić kontrastu panelu VA.

Co to jest dioda LED?

Teraz o diodzie LED, która jest zupełnie inna. LED oznacza „diodę elektroluminescencyjną” i nie jest technologią panelową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj podświetlenia. Wszystkie wyświetlacze LCD wymagają aktywnego podświetlenia, a diody LED są obecnie najpopularniejszą technologią podświetlenia.

Informacje o ekranach LCD Istnieją dwa rodzaje diod LED: świecące krawędziowo i bezpośrednie.

W przypadku diod LED z podświetleniem krawędziowym diody LED są umieszczone wokół krawędzi ekranu. Wyświetlacze wykorzystujące tę technologię są energooszczędne, a niektóre z nich to najcieńsze dostępne na rynku wyświetlacze LCD, które są bardzo piękne. Mogą jednak nie być tak jasne, jak niektóre wyświetlacze LED podświetlane bezpośrednio, mogą także występować problemy z równomiernością podświetlenia i cieniowaniem.

CZYTAĆ:  EEAT SEO: Przewodnik SEO po sygnałach EEAT

W przypadku diod LED z oświetleniem bezpośrednim diody LED są umieszczone z tyłu ekranu, co zapewnia lepszą równomierność podświetlenia i większą ogólną jasność. Wadą jest to, że są nieco bardziej obszerne i nie mają zbyt dobrego kontrastu, chociaż można go zmniejszyć, używając lokalnego światła.

Ekrany korzystające z lokalnego przyciemniania nazywane są także wyświetlaczami „pełnymi” i chociaż diody LED działają jak wyświetlacze LED z oświetleniem bezpośrednim, są pogrupowane w bloki, które można niezależnie włączać i wyłączać. Niektóre obszary ekranu są ciemniejsze niż pozostałe.

Biorąc to pod uwagę, IPS i LED nie są porównywalne, ale jeśli chcesz porównać te wyświetlacze, rozważ OLED.

OLED oznacza „organiczną diodę elektroluminescencyjną”. Jest to zupełnie nowa technologia wyświetlania i nie ma nic wspólnego z panelami LCD czy podświetleniem LCD. To nie ma nic wspólnego z podświetleniem!

Podczas gdy wyświetlacze LCD wykorzystują aktywne podświetlenie, wyświetlacz OLED nie ma podświetlenia. Zamiast tego każdy piksel działa jak źródło światła, włączając się, aby wyświetlić kolor i wyłączając, aby wyświetlić czerń. Ekrany OLED są bardziej energooszczędne i oferują świetny kontrast. Ale to nie jest cała historia.

Ekrany OLED są lepsze od wyświetlaczy LCD niemal pod każdym względem: dokładność kolorów, liczba klatek na sekundę, czas reakcji i wiele innych.

OLED ma jednak dwa główne problemy; Trwałość obrazu i cena.

Problem z utrzymaniem obrazu (wypaleniem) pojawia się, gdy niektóre piksele z czasem stają się ciemniejsze. Jeśli OLED wyświetla nieruchomy obraz przez dłuższy czas (co zapewne widziałeś korzystając z komputera stacjonarnego), aktywne piksele tracą swoją maksymalną jasność znacznie szybciej niż rzadziej używane piksele. W rezultacie z biegiem czasu wyświetlacz staje się wytrzymały.

Jeśli chodzi o cenę, sprawa jest również bardzo prosta. Technologia produkcji OLED nie jest tak rozwinięta i rozpowszechniona jak LCD, dlatego OLED-y są znacznie droższe. Podaż monitorów OLED jest stosunkowo niewielka i jeśli jesteś graczem lub zwykłym użytkownikiem komputera, nie ma powodu wydawać dużych pieniędzy na takie urządzenie.

CZYTAĆ:  PayPal: oszustwa typu phishing wpływają również na bezpieczną metodę płatności

Wniosek

Biorąc pod uwagę powyższe oczywiste jest, że IPS i LED nie są porównywalne. IPS to rodzaj panelu LCD, natomiast LED to rodzaj podświetlenia LCD.

OLEDy to zupełnie inna historia. Jak wspomniano powyżej, diody OLED mają wiele zalet nie tylko w porównaniu z wyświetlaczami LCD IPS, ale także w ogóle nad wyświetlaczami LCD. Uważamy jednak, że nie ma sensu omawiać jego zalet i wad, dopóki nie będzie on normalnie dostępny dla przeciętnego konsumenta.

Obecnie monitory OLED są najczęściej wybierane przez profesjonalistów (artystów, projektantów, fotografów itp.), którzy szukają najlepszego odwzorowania kolorów i mogą kupić te bardzo drogie monitory.

Jeśli jednak chcesz kupić nowy monitor, w 2022 roku jedynym logicznym wyborem będzie wyświetlacz LCD. Jeśli priorytetem jest jakość obrazu nad wydajnością, do gier świetnie sprawdzą się panele IPS o świetnych kolorach i szerokich kątach widzenia. Jest to również najlepszy wybór dla profesjonalistów, którzy potrzebują dużej dokładności kolorów.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobierz motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmokurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie XiaomiPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumpłatny kurs udemy do pobrania za darmo