Co to jest „Lorem Ipsum” i dlaczego się go stosuje?

Jeśli wystarczająco surfowałeś po Internecie, być może zauważyłeś dziwny tekst łaciński unoszący się wokół budowanych witryn. Tekst wydaje się nonsensowny, ale wszystkie zaczynają się od tych samych dwóch słów: „Lorem Ipsum”. Czym więc jest ten dziwny tekst i dlaczego pojawia się w Internecie?

Jak wygląda Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum znajdziesz głównie na stronach internetowych w budowie. Zobaczysz akapity tekstu, które używają tego tekstu:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore i dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud Exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo konsekat. Duis aute irure dolor in reprezenthenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Może to wyglądać jak tajny kod lub wiadomość dla ukrytej organizacji, ale główne zastosowanie Lorem Ipsum jest znacznie łagodniejsze. Aby zobaczyć, dlaczego ten tekst jest używany, musimy zajrzeć do świata projektowania.

Co mówi Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum Book

Lorem Ipsum opiera się na książce „De finibus bonorum et malorum” (O końcach dobra i zła), dziele rzymskiego filozofa Marka Tulliusa Cycerona. Tekst Lorem Ipsum pochodzi z części książki, w której Cyceron mówi o hedonizmie. Jednak słowa zostały dodane, usunięte i zmienione, aby usunąć jego pierwotne znaczenie.

Dlaczego stosuje się Lorem Ipsum?

Załóżmy, że projektujesz witrynę dla kogoś. Chcesz pokazać im, jak wygląda witryna wypełniona treścią. Obejmuje to zdobywanie fałszywych artykułów i umieszczanie ich na stronie internetowej, aby klient wiedział, jak to będzie wyglądać w praktyce. Pytanie brzmi: w jaki sposób generujesz te atrapy artykułów?

Lorem Ipsum Design

Możesz użyć powtarzającego się tekstu obojętnego: na przykład „bla bla bla”, „słowa słowa słowa” lub powtarzając wyrażenie „tekst idzie tutaj”. Problem polega na tym, że tak naprawdę nie pokazuje on, jak naturalnie wyglądałby tekst w artykule. Plus, to trochę nieprofesjonalne, aby pokazać klientowi nową stronę internetową z „bla bla bla” opublikowanym wszędzie!

Możesz kopiować i wklejać treści z innych stron internetowych, które są odpowiednie do tego, czego chce twój klient. Chociaż lepiej by to pokazało, jak wyglądałyby artykuły, Twój klient może skupić się na tym, co zostało powiedziane, a nie na tym, jak wygląda witryna. Co gorsza, jeśli nie podoba im się opublikowany artykuł, może to mieć negatywny wpływ na Twój projekt!

Jako takie, dobrze jest używać niepotrzebnych słów, które mają ten sam kształt i przepływ prawdziwych słów, ale nadal są niezrozumiałe dla klienta. Rozwiązaniem jest Lorem Ipsum, fragment, który wygląda podobnie do łaciny, ale nie jest taki sam. Klienci „czytają” go tak, jakby to był tekst, ale nie skupiają się na samej treści; jak to wygląda.

Jeśli chcesz używać Lorem Ipsum do własnych projektów, jest ich mnóstwo Generatory Lorem Ipsum to napisze dla ciebie.

Sense of Lorem Ipsum

Lorem Ipsum to przydatne narzędzie do prezentacji prototypowego projektu. Teraz wiesz, co to jest i skąd się wzięło, a także jak zrobić własny!

Czy ten artykuł jest przydatny?