Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Co to jest NavIC i czym różni się od GPS? Kompleksowy przewodnik

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest NavIC i czym różni się od GPS? Kompleksowy przewodnik

Jeśli uważnie śledzisz indyjską scenę smartfonów, zwłaszcza w mediach społecznościowych, z pewnością zetknąłeś się z terminem NavIC w zeszłym tygodniu, jeśli nie wcześniej. NavIC zyskuje ostatnio dużą popularność, nie tylko ze względu na przełom technologiczny w Indiach, ale także ze względu na to, że marki smartfonów walczą o miano pierwszych, które wprowadzą je w swoich smartfonach.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak to się wszystko zaczęło i jaki obrót wydarzeń związany był ze wsparciem NavIC na Snapdragonie 865, przygotowaliśmy dla Ciebie dedykowane artykuły, w których sami testowaliśmy twierdzenie oraz taki, który odpowiada na kilka Twoich pytań.

Ten artykuł jest jednak bardziej ogólny i ma na celu wyjaśnienie działania NavIC i jego zalet. Potraktuj to bardziej jako wyjaśnienie w formie często zadawanych pytań. Ważne jest, aby wiedzieć, czym naprawdę jest NavIC i czy jest naprawdę przydatny, zanim zaczniesz kłócić się o to, kto pierwszy miał go na swoim telefonie, więc zaczynamy.

Co to jest NavIC?

NavIC to usługa nawigacyjna opracowany w Indiach dla Indii przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych (ISRO). Wszyscy znamy globalny system pozycjonowania, czyli GPS, i od lat używamy go do pomocy w usługach geolokalizacyjnych. Chociaż system GPS został opracowany przez rząd USA i jest dostępny do użytku na całym świecie, NavIC jest obecnie przeznaczony wyłącznie dla Indii i obejmuje jedynie do 1500 km na terenie całego kraju.

Dlaczego opracowano NavIC?

ISRO opracowało NavIC, aby osiągnąć lepszą precyzję lokalizacji nie tylko do użytku cywilnego, ale głównie do celów wojskowych. Rząd USA nie udostępnia wrażliwych informacji GPS innym krajom, co dało początek NavIC. W 1999 r., kiedy wojska pakistańskie zajęły pozycje w Kargil, Indie zwróciły się do Stanów Zjednoczonych z prośbą o uzyskanie danych GPS dla tego regionu, lecz prośba ta została odrzucona. Uświadomiło to Indiom znaczenie posiadania rodzimego systemu nawigacji satelitarnej, co dało początek NavIC.

Jak działa NavIC?

W pewnym kontekście każdy rodzaj usługi opartej na lokalizacji wymaga, aby urządzenie komunikowało się z satelitą na orbicie. Aby taka komunikacja mogła mieć miejsce, można wykorzystać wiele pasm częstotliwości. Na przykład GPS wykorzystuje pasmo „L”, a konkretnie L1 i L5. Pasma te są niczym innym jak nośnikiem sygnału, podobnie jak sygnały Wi-Fi z routera 2Pasma 0,4 GHz lub 5 GHz.

NavIC to dwupasmowy system GNSS, który wykorzystuje zarówno pasma „L”, jak i „S”. Wykorzystuje pasmo L5 do użytku cywilnego, natomiast pasmo „S” jest ograniczone do zastosowań wojskowych. Ma siedem satelitów na orbicie, z czego 6 są dostępne w paśmie L5. Aby uzyskać większą dokładność, ISRO planuje wynieść na orbitę łącznie 11 satelitów dla NavIC. GPS, który obejmuje całą Ziemię, ma 24 satelity.

Czym NavIC różni się od GPS?

GPS wykorzystuje tak zwane satelity geosynchroniczne, których pozycje nie są stałe w odniesieniu do określonego miejsca na Ziemi. Z kolei NavIC w dużej mierze opiera się na satelitach geostacjonarnych, których pozycje są ustalone w odniesieniu do określonej lokalizacji, którą w tym przypadku są Indie. Satelity poruszają się po orbicie Ziemi, dlatego zawsze znajdują się powyżej pewnego stałego miejsca na powierzchni Ziemi. Chociaż jest to już bardziej korzystne, satelity geostacjonarne są usytuowane na wyższej orbicie, co oznacza mniej przeszkód, ale także słabsze sygnały.

Czy NavIC jest lepszy od GPS?

Bez wątpienia tak. NavIC może osiągnąć dokładność do 5-10 metrów, podczas gdy powszechnie uważa się, że GPS ma dokładność do 20 m. Nie tylko dokładność, ale mówi się, że NavIC ma szybszy czas włączenia, który jest technicznie określany jako . Oznacza to, że NavIC może wykryć Twoją dokładną lokalizację szybciej niż GPS, nawet w gęstych obszarach miejskich z dużą ilością wysokich budynków i przeszkód.

Jakie są inne zastosowania NavIC?

Oprócz lepszego śledzenia lokalizacji i precyzyjnych usług geolokalizacji, NavIC może być wykorzystywany do nawigacji lotniczej i morskiej, zarządzania katastrofami, zarządzania flotą, nawigacji głosowej itp.

Czy NavIC wymaga dodatkowego sprzętu do działania?

Tak, NavIC potrzebuje dedykowanego modułu dual-GNSS z obsługą pasma L5, aby działać. Można go zintegrować z samym SoC lub producenci mogą zdecydować się na dołączenie osobnego chipa, który to umożliwi.

Czy NavIC można włączyć na starszych telefonach poprzez aktualizację oprogramowania?

Niestety nie jest to możliwe, ponieważ NavIC wymaga dedykowanego sprzętu, którego nie można włączyć poprzez aktualizację OTA.

Które chipsety obsługują obecnie NavIC?

W chwili pisania tego tekstu procesory Snapdragon 720G, Snapdragon 765, Snapdragon 662 i Snapdragon 460 są wyposażone w oficjalną obsługę NavIC. Chociaż Snapdragon 865 ma wymagany sprzęt, wymaga aktualizacji oprogramowania sprzętowego w celu obsługi NavIC, który pojawi się w kwietniu tego roku. Oznacza to po prostu, że te chipsety mają zintegrowaną obsługę NavIC.

Które telefony obsługują NavIC?

Chociaż Realme twierdzi, że NavIC działa na Realme X50 Pro 5G, jest on niejednolity i nie działa przez cały czas. Pełne wsparcie techniczne powinno zostać udostępnione wraz z oprogramowaniem Qualcomm w kwietniu. Oczekuje się, że zarówno Realme, jak i Xiaomi już wkrótce wypuszczą na rynek urządzenia z chipsetem Snapdragon 720G i będą jednymi z pierwszych urządzeń oficjalnie obsługujących NavIC. Będziemy aktualizować tę sekcję w miarę pojawiania się na rynku kolejnych urządzeń obsługujących NavIC.

Mamy nadzieję, że odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące NavIC pozwolą Ci lepiej zrozumieć, czym jest NavIC, jak działa i czy rzeczywiście jest lepszą alternatywą dla GPS. Jeśli masz dalsze pytania, możesz skontaktować się z nami pod adresem Twitter @TechPP i chętnie Ci pomożemy.