Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Co to jest niezależny pisarz? 6 różnych typów niezależnych pisarzy

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest niezależny pisarz? 6 różnych typów niezależnych pisarzy

Słowo niezależny pisarz jest modne od dłuższego czasu — ale co to właściwie znaczy?!

Według Askwonderapisanie na zlecenie jest trzecim najpopularniejszym zadaniem freelancingu, stanowiąc 17% wszystkich freelancerów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Nie jesteś sam, jeśli przeszukiwałeś Internet, aby dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się niezależny pisarz i, co równie ważne, na czym polega kariera niezależnego pisarza.

Nastąpił gwałtowny wzrost liczby niezależnych pisarzy i osób decydujących się na karierę jako niezależny pisarz z powodu zwolnień podczas pandemii i pogarszającej się światowej gospodarki, ale początkującym niezależnym pisarzom może być trudno wiedzieć dokładnie, co mają freelancerzy pisanie środków biznesowych.

Niezależny pisarz może pisać różne rodzaje i znajdować klientów na wiele sposobów. W tym poście na blogu podzielimy się wszystkim, co musisz wiedzieć o byciu niezależnym pisarzem i rodzajach niezależnego pisania.

Co to jest pisanie niezależne?

Pisanie niezależne obejmuje osoby samozatrudnione piszące słowa dla firm lub osób prywatnych. Mogą to być słowa na stronie internetowej, w e-mailu, w poście na blogu, a nawet w drukowanej broszurze.

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że niezależny pisarz nie jest pełnoetatowym pracownikiem firmy lub organizacji, ale większość ludzi zachowa swoją codzienną pracę, podczas gdy będą budować swój niezależny biznes pisarski. Możesz uzyskać pracę jako niezależny pisarz w różnych firmach jednocześnie na zasadzie podwykonawstwa.

Z drugiej strony, nie otrzymujesz żadnych świadczeń, takich jak ubezpieczenie zdrowotne, zwolnienie chorobowe lub wynagrodzenie urlopowe, gdy masz własną niezależną firmę zajmującą się pisaniem

Istnieje kilka różnych sposobów, w jakie nowy niezależny pisarz może prowadzić swoją niezależną karierę pisarską.

Mogą przyjąć indywidualne zlecenie od firm, takie jak pełna kopia strony internetowej, broszury, oficjalnego dokumentu lub e-booka (tzw. rzeczy, które trzeba napisać tylko raz).

Alternatywnie, mogą pracować na tak zwanej „podstawie wynagrodzenia”, gdzie piszą kilka egzemplarzy miesięcznie dla firm. Jest to szczególnie powszechne w przypadku niezależnych prac pisarskich w marketingu cyfrowym, takich jak komunikaty prasowe, posty na blogach i kampanie e-mailowe.

Wreszcie, samozatrudniony pisarz może również pracować na podstawie umowy z firmami, w których jest zatrudniony przez firmę na określony czas i może pracować z tą firmą tylko w określonym czasie.

Heads-up: istnieją dwa rodzaje niezależnych pisarzy — niezależni pisarze-ghosti i nazwani pisarze niezależni. Niezależni ghostwriterzy piszą słowa, które są publikowane w imieniu kogoś innego, niezależnie od tego, czy jest to firma, czy inna osoba, podczas gdy nazwani niezależni pisarze mają podpis na swojej pracy.

Czy potrzebujesz dyplomu, aby być niezależnym pisarzem?

Krótka odpowiedź, nie! Nie potrzebujesz dyplomu z kreatywnego pisania ani dziennikarstwa, aby kontynuować karierę niezależnego pisarza. Różni odnoszący sukcesy pisarze niezależni pozostawiają po sobie ślad bez żadnego doświadczenia w pisaniu akademickim.

(To powiedziawszy, posiadanie kwalifikacji lub wcześniejszego doświadczenia może pomóc, jeśli pracujesz w niszy pisarskiej, takiej jak pisanie medyczne, pisanie techniczne lub pisanie grantów, a także może dać ci dodatkową energię na własny blog.).

Niezależni pisarze mogą nie potrzebować dyplomu, ale potrzebują kilku próbek pisarskich, aby zaprezentować swoją pracę. Oto kilka sposobów, w jakie niezależni pisarze mogą tworzyć próbki, aby zdobyć kilku klientów:

 • Wpisy gościnne w publikacjach
 • Publikowanie treści na własnym blogu
 • Wykorzystując platformy takie jak Medium, BlogSpot itp.
Rekommenderad:  Czym jest czytelność i dlaczego ma znaczenie dla strategii dotyczących treści i SEO?

Jednak, aby odnieść sukces jako niezależny pisarz, musisz nauczyć się, w jaki sposób możesz dostarczać wysokiej jakości pracę oraz niektóre podstawowe umiejętności niezależnego pisania, takie jak:

 • Badanie
 • Badanie słów kluczowych
 • Optymalizacja wyszukiwarki internetowej
 • Skuteczna komunikacja z klientami
 • Fakturowanie

Profesjonalni pisarze są w stanie opanować nie tylko część pisarską niezależnych koncertów, ale także wszystko, co się z tym wiąże, takie jak zarządzanie firmą, optymalizacja zarządzania czasem i prowadzenie badań. Możesz być najlepszym pisarzem na świecie, ale jeśli nie rozumiesz biznesowej strony pracy niezależnej, trudno jest odnieść sukces jako profesjonalny pisarz.

Co robi niezależny pisarz?

Niezależni pisarze oferują firmom usługi pisania w zamian za zapłatę. Odnoszący sukcesy pisarze mają zwykle garstkę różnych klientów w tym samym czasie, aby dać im obciążenie pracą, z którym czują się komfortowo.

Jest mało prawdopodobne, że niezależny pisarz będzie pisał 24 godziny na dobę7, nikt nie może sobie z tym poradzić! Ale większość czasu spędzą na pisaniu. To też zależy od tego, ilu masz potencjalnych klientów. Niektórzy niezależni pisarze decydują się na jednego klienta, dla którego pracują w ramach swojej codziennej pracy, podczas gdy inni mają kilka pisarskich prac jednocześnie, aby nadrobić pełnoetatowy dochód.

Życie niezależnego pisarza dla wielu wydaje się snem.

Tak, możesz ustalać godziny pracy, decydować o usługach pisarskich i pracować z wieloma klientami, z dowolnego miejsca, bez szefa, który by cię nękał lub zarządzał tobą. Ale za tym przepychem kryje się dużo pracy.

Codzienna rola niezależnego pisarza zależy od treści, które piszesz. Ale oto ogólna lista tego, co robi niezależny pisarz oprócz pisania treści:

 • Praca w sieci
 • Spędzanie czasu na tworzeniu marki osobistej w mediach społecznościowych
 • Umawianie się na telefon z klientami
 • Fakturowanie
 • Pitching do nowych klientów

I oczywiście pisanie.

Jeśli freelancing to Twoja kariera na pełny etat, będziesz także regularnie przeglądać tablice ogłoszeń w celu znalezienia nowej pracy, brać udział w darmowym kursie lub dwóch, aby podnieść umiejętności i docierać do potencjalnych klientów, aby zdobyć więcej doświadczenia w pisaniu w niszach, w które chcesz się włamać i znaleźć stałą pracę. Pomaga także nawiązywać kontakty z innymi pisarzami, aby uczyć się od innych i stawiać się w dobrej pozycji do rekomendacji.

Kto zatrudnia niezależnych pisarzy?

Klienci zatrudniają niezależnego pisarza i może to być dowolna firma. Firmy potrzebują treści, aby budować świadomość wśród nowych klientów i komunikować się z nimi.

Mogą to być start-upy, małe firmy lub duże, znane marki i przedsiębiorstwa. Możesz mieć wielu niezależnych klientów i pracować z nimi jednocześnie.

Małe firmy zatrudniają niezależnych pisarzy, ponieważ nie mają czasu i zasobów, aby zatrudnić pisarzy wewnętrznych lub samodzielnie napisać treść. Zatrudniają pisarzy, aby nadążali za zaległościami — szukają dobrego pisarza, który nadąży za zaległościami i skupi się na tworzeniu słów, podczas gdy oni wymyślają strategię.

Rekommenderad:  Co to jest AI Copywriting? Jak to działa i najlepsze praktykiJak korzystać z AI Copywriting na swoim blogu (+ 6 Najlepsze narzędzia do pisania tekstów AI) w 2023 r

Dla nich niezależni pisarze są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ otrzymują najwyższej jakości treści bez konieczności zatrudniania pracownika na pełny etat.

Z drugiej strony przedsiębiorstwa i znane firmy zatrudniają niezależnych pisarzy, aby skalowali produkcję treści. Jest to dla nich opłacalne, ponieważ nie muszą zatrudniać wielu doświadczonych pisarzy na liście płac. Nadal mogą zatrudnić umiejętności pisania, których potrzebują, zatrudniając ludzi do wielu niezależnych pism jednocześnie.

Jednak często mają wewnętrznych strategów treści i redaktorów, którzy dopracowują pierwsze wersje robocze, które wysyłają im niezależni autorzy.

6 popularne rodzaje pisania niezależnego

Jako nowy pisarz, który jest gotowy do rozpoczęcia niezależnego pisania, możesz albo wybrać jedną niszę pisarską i opanować ją z czasem, albo być generalistą i zdecydować później.

Nie ma na to twardej i szybkiej reguły — możesz poświęcić trochę czasu na odkrywanie swoich możliwości pisania z czasem. Oto pięć najpopularniejszych rodzajów pisania niezależnego:

1. Niezależni autorzy blogów

Jest to najbardziej znany przykład niezależnego pisania. Większość ludzi określa autorów postów na blogach jako autorów treści. Klienci zazwyczaj podają temat bloga, a od freelancera oczekuje się przekazania gotowego szkicu.

Długości blogów zwykle wahają się od 500 słów do 4000 słów.

Ale przez większość czasu (mam nadzieję!) Twój klient poinformuje Cię o szacunkowej liczbie słów dla każdego utworu. Spójność jest najważniejszą zaletą bycia autorem bloga, ponieważ marki potrzebują regularnych treści, aby publikować na swoim blogu.

2. Copywriterzy niezależni

Niezależni copywriterzy koncentrują się na pisaniu tekstów dla klienta, takich jak tekst reklamowy i tekst strony internetowej. Copywriting drastycznie różni się od pisania treści, ponieważ jego głównym celem jest sprzedaż produktów lub usług (podczas gdy treść polega na edukacji i zabawianiu grupy docelowej).

Jako copywriter możesz specjalizować się w dowolnej z tych dziedzin:

 • Pisanie postów w mediach społecznościowych
 • Pisanie stron internetowych
 • Pisanie tekstu strony internetowej (np. strony głównej, strony usług i stron docelowych)
 • Pisanie stron sprzedażowych
 • Pisanie reklam do optymalizacji pod kątem wyszukiwarek i postów w mediach społecznościowych
 1. Niezależni copywriterzy e-maili

3. Niezależni copywriterzy e-maili

Według Statistyszacuje się, że do końca 2023 r. przychody z marketingu e-mailowego osiągną prawie 11 miliardów. Jest to bardzo opłacalny kanał dla firm, który może wykorzystać go do nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami i przekonania ich do zainwestowania w ich produkty lub usługi.

Właśnie dlatego copywriterzy e-maili są bardzo poszukiwani. Jako copywriter, Twoja codzienność może wyglądać mniej więcej tak:

 • Przygotowanie e-maila powitalnego, aby zachęcić nowych subskrybentów do listy mailingowej
 • Pisanie sekwencji e-maili dotyczących wprowadzenia produktu na rynek, zbliżającej się sprzedaży lub kampanii e-mailowej.
 • Pisanie pielęgnujących sekwencji e-maili w celu pozyskiwania nowych potencjalnych klientów ze strony internetowej lub reklamy.
 • Dziękując klientom za zakup lub rejestrację.

4. Niezależni autorzy studiów przypadku

Studia przypadków pomagają firmom opowiedzieć historię o tym, jak pomogły swoim klientom osiągnąć ich cele. Dobrze napisane studium przypadku poparte poprawnymi statystykami pomoże Twojemu klientowi zdobyć zaufanie wśród innych idealnych odbiorców.

Rekommenderad:  Mój raport o dochodach za październik 2019 r.: najlepszy miesiąc w historii!

Twoje obowiązki jako niezależnego pisarza studium przypadku mogą wyglądać następująco:

 • Zrozumienie odbiorców klienta
 • Zrozumienie krytycznego problemu lub wyzwań klientów
 • Tworzenie narracji wokół rozwiązania, aby zachęcić czytelników
 • Dodanie konkretnych statystyk na poparcie twierdzeń

5. Niezależne pisanie artykułów

Pisarz artykułów pisze artykuły do ​​czasopism dla każdej konkretnej publikacji, wydarzenia lub wiadomości. Oto jak wyglądałyby Twoje obowiązki:

 • Źródła wywiadów
 • Badaj wiadomości i badaj raporty
 • Zatwierdź oświadczenia
 • Napisz artykuł
 • Popraw i edytuj

6. Niezależni redaktorzy

Nie musisz za każdym razem pisać treści od zera — możesz zarabiać na życie, edytując istniejące treści innej osoby.

Ta praca obejmuje:

 • Dopracowanie pierwszego szkicu klienta
 • Korekta kopii stron internetowych, e-maili i sekwencji wdrażania dla zespołu produktu

To tylko kilka prac pisarskich, w które może utknąć nowy niezależny pisarz, ale w żadnym wypadku nie jest to wyczerpująca lista. Jeśli zawiera słowa, może to być potencjalna niezależna praca pisarska!

Oto kilka innych rodzajów pracy niezależnej, które wymagają pisania:

 • Pisanie grantów
 • Pisanie techniczne (np. podręczniki użytkownika i podręczniki)
 • Pisanie w mediach społecznościowych
 • Pisanie ebooków
 • Pismo drukowane (np. do broszur, ulotek, plakatów i rzeczywistych reklam)
 • Pisanie nagłówków
 • Pisanie scenariusza
 • Pisanie krótkich opowiadań
 • Pisanie opisów produktów
 • Pisanie metaopisów dla wyszukiwarek
 • Pisanie webinarów, podcastów i YouTube wideo

Kiedy zostaniesz niezależnym pisarzem, zastanów się, jakie rodzaje pisania lubisz i od tego zacznij. Bardzo niewiele osób, które rozpoczynają pisanie jako freelancer, będzie cieszyć się każdą pracą jako freelancer, która pojawi się na ich drodze, dlatego ważne jest, aby zidentyfikować prace freelance, które są dobrze dopasowane.

Czy pisanie freelancerów jest warte zachodu?

Jeśli zastanawiasz się, czy pisanie na zlecenie jest dobrym wyborem zawodowym, czy nie, to moja odpowiedź brzmi: tak! Możesz ustawić własny harmonogram, wybrać różnych klientów, z którymi chcesz pracować, i generalnie masz dużo więcej swobody. Ale potrzeba czasu, aby stać się profesjonalnym pisarzem z wieloma potencjalnymi klientami.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpocząć pracę jako freelancing, poświęć trochę czasu na zbadanie grupy docelowej i branży, od której chcesz zacząć. Gdy będziesz spędzać więcej czasu na analizowaniu innych pisarzy i wyciąganiu wniosków z ich lekcji, łatwiej będzie ci uzyskać dostęp do lepszej klienteli i stworzyć niezależną firmę pisarską, którą kochasz i która pozwoli ci żyć tak, jak chcesz.