Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Co to jest port FireWire? Jakie jest jego zastosowanie w komputerach i serwerach?

Port Firewire, powszechnie znany jako IEEE 1394, to standardowy typ połączenia dla różnych urządzeń elektronicznych, takich jak aparaty cyfrowe, drukarki i skanery, zewnętrzne dyski twarde i inne akcesoria. Port Firewire zwykle odnosi się do kabli, portów i złączy używanych do podłączania tych urządzeń zewnętrznych do komputerów. Artykuł ten poświęcony jest tematowi portu Firewire i mamy nadzieję, że zainteresuje on Was, drodzy czytelnicy.

Kable portu FireWire

Kable Firewire, podobnie jak kable USB, służą do przesyłania sygnałów cyfrowych. Istnieją różne typy tych kabli, a studia wykorzystują więcej niż Firewire 400. Należy zauważyć, że liczba obok Firewire wskazuje prędkość przesyłania danych w kablu. Dlatego porty Firewire dzielą się na trzy kategorie pod względem szybkości przesyłania danych: Firewire 400, Firewire 800 i Firewire 4 pin, gdzie Firewire 800 ma najwyższą prędkość przesyłania danych.

Zastosowanie portu FireWire

Wśród zastosowań portu Firewire można wymienić:

 • Port Firewire jest przeznaczony do obsługi wtyczek i gier. System operacyjny automatycznie wykryje urządzenie po podłączeniu i w razie potrzeby poprosi użytkownika o zainstalowanie sterowników, aby urządzenie działało.
 • Port FireWire jest wymienny.
 • Wszystkie wersje systemu Windows, od Windows 98 do Windows 10, Mac OS 8.6 i nowsze, Linux i inne systemy operacyjne obsługują port Firewire.
 • Do jednej magistrali, FireWire lub kontrolera można podłączyć łańcuchowo do 63 urządzeń. Nawet jeśli korzystasz z urządzeń obsługujących różne prędkości, każde z nich można podłączyć do tej samej magistrali i pracować z maksymalną prędkością. Dzieje się tak dlatego, że magistrala FireWire może zmieniać się w czasie rzeczywistym z różnymi prędkościami, niezależnie od tego, czy jedno urządzenie jest znacznie wolniejsze od pozostałych.
 • Porty Firewire mogą również tworzyć sieć peer-to-peer do komunikacji. Ta umiejętność oznacza, że ​​nie korzystają z zasobów systemowych takich jak Twoje
 • pamięci komputera, ale można je wykorzystać do komunikacji między sobą bez użycia komputera.
  Czasami przydatne może być przesłanie danych z jednego aparatu cyfrowego do drugiego, zakładając, że oba mają porty Firewire, wystarczy je podłączyć
 • je razem i przesyłaj dane bez konieczności korzystania z komputera lub karty pamięci.

Różne wersje

IEEE 1394, pierwotnie znany jako FireWire 400, został opublikowany w 1995 roku i wykorzystuje sześciopinowe złącze i może przesyłać dane z szybkością 100, 200 lub 400 Mb/s, w zależności od kabla FireWire używanego w kablach o długości do 4,5 metra. Przeniesione sekundy. Te tryby przesyłania danych są zwykle nazywane S100, S200 i S400. W 2000 roku opublikowano standard IEEE 1394a.

port, port Firewire, wykorzystanie portu Firewire, konwersja portu Firewire na USB

Ta wersja oferuje ulepszone funkcje, które obejmują tryb oszczędzania energii. IEEE 1394a wykorzystuje złącze czteropinowe zamiast sześciopinowego złącza FireWire 400, ponieważ nie obejmuje połączeń zasilania. Dwa lata później pojawił się standard IEEE 1394b, nazwany FireWire 800 lub S800. Ta dziewięciopinowa wersja IEEE 1394a obsługuje prędkość transferu do 800 Mbps na kablach o długości do 100 metrów.

Połączenia na kablach FireWire 800 nie są takie same jak w FireWire 400, co oznacza, że ​​są one niekompatybilne, chyba że zostanie użyty kabel przejściowy lub klucz sprzętowy. Pod koniec XXI wieku wypuszczono karty FireWire S1600 i S3200. Obsługiwały prędkości transferu odpowiednio 1,572 Mbps i 3,145 Mbps. Jednakże wypuszczono tak niewiele tych urządzeń, że nie powinny one nawet być uwzględniane w harmonogramie rozwoju FireWire.

W 2011 roku Apple zaczął zastępować FireWire znacznie szybciej niż Thunderbolt, a następnie w 2015 roku przynajmniej część jego komputerów korzystała z USB 3. Porty C są kompatybilne z USB 3.1.

Różnica między portem FireWire a USB

Port Firewire i USB są podobne pod względem przeznaczenia. Obydwa przesyłają dane, ale bardzo różnią się pod względem dostępu i szybkości. Niemal każdy komputer i urządzenie takie jak USB nie obsługuje portu Firewire. Większość nowoczesnych komputerów nie ma portu Firewire, ponieważ korzystanie z tego portu wiąże się z dodatkowymi kosztami i może nie być możliwe na każdym komputerze. Najnowszy standard portu USB, USB 3.1, obsługuje prędkość transferu do 10 240 Mb/s, czyli znacznie szybciej niż 800 Mb/s obsługiwane przez FireWire.

Kolejną zaletą portów USB w porównaniu z portami Firewire jest to, że urządzenia i kable USB są zwykle tańsze niż ich odpowiedniki FireWire ze względu na popularność i obfitość urządzeń i kabli USB. Jak wspomniano wcześniej, FireWire 400 i FireWire 800 wykorzystują różne kable, które nie są ze sobą kompatybilne.

Jednakże urządzenia USB nie mogą się łączyć, ale urządzenia FireWire tak. Urządzenia USB wymagają przetwarzania danych po opuszczeniu jednego urządzenia i wejściu do innego. Chociaż połączenie USB jest jednym z najpowszechniejszych i najpowszechniej używanych sposobów łączenia komputerów i urządzeń peryferyjnych, port Firewire to kolejna metoda przesyłania danych. Pomiędzy urządzeniami i w zależności od konkretnych potrzeb może się okazać, że jedno lub oba te połączenia będą przydatne. Jednak konwersja portu Firewire na USB jest znacznie trudniejsza niż użycie adaptera.

Często Zadawane Pytania

Co to jest port Firewire?

Port FireWire jest zwykle używany w przypadku wszystkich kabli, portów i złączy do podłączania tego typu urządzeń zewnętrznych do komputerów, a standardowy typ połączenia dla różnych typów urządzeń elektronicznych, takich jak aparaty cyfrowe, drukarki, skanery, zewnętrzne dyski twarde i Inne akcesoria.

Jaka jest różnica między portem FireWire a portem USB?

Porty Firewire i USB przesyłają dane, ale różnią się znacznie pod względem dostępu i szybkości.

Jaka jest różnica między portem FireWire a portem USB?

Wśród różnic pomiędzy portem Firewire a USB można wymienić:

 • Port Firewire nie jest obsługiwany przez prawie każdy komputer i urządzenie takie jak USB.
 • Szybkość transferu w porcie Firewire jest o 800 Mb/s większa niż prędkość transferu w USB.
 • Urządzenia i kable USB są zwykle tańsze niż ich odpowiedniki FireWire.

Urządzenia USB nie mogą się łączyć, ale urządzenia FireWire tak.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobierz motywy WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmobezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie HuaweiPobieranie premium motywów WordPressZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=