Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Co to jest RAID i jakie są różne typy RAID?

Typy RAID są używane na serwerach do przechowywania informacji w sieci. W tym artykule zamierzamy je zrozumieć i zobaczyć, do jakich kategorii należą rodzaje nalotów oraz jakie są ich zalety i wady. W przyszłych artykułach na tym blogu postaramy się przeanalizować każdy z tych przypadków za pomocą bardziej technicznych terminów.

Typy raidów na serwerach

RAID oznacza „nadmiarową tablicę niezależnych dysków”. Termin ten technicznie oznacza dodatkową macierz niezależnych i oddzielnych dysków. Dzięki zastosowaniu tej technologii zapewniona jest możliwość niezależnego dostępu do jednej lub większej liczby macierzy, co może prowadzić do poprawy przepustowości i wydajności dostępu. W dalszej części tego artykułu przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Jednym z powodów stosowania typów RAID w systemie pamięci masowej jest to, że użycie tego typu umożliwia optymalizację operacji wprowadzania i wychodzenia danych na dyski twarde oraz pomaga zwiększyć prędkość.

Głównym problemem urządzeń pamięci masowej z dyskiem twardym jest możliwość ich uszkodzenia lub awarii w trakcie pracy. Dlatego eksperci pomyśleli o zaprojektowaniu systemu, który zapobiegnie uszkodzeniom i utracie informacji. Używając tablic i typów Raidów, możliwe jest przechowywanie i zarządzanie naszymi informacjami w kilku tablicach jednocześnie.

Na serwerach używane są różne typy Raidów, które są wymienione poniżej:

 • RAID 0;
 • RAID 1;
 • RAID2;
 • RAID 3;
 • RAID4;
 • RAID 5;
 • RAID6;
 • RAID 1+0;
 • RAID 03/RAID 53;
 • RAID 50;
 • RAID 60;
 • RAID 7;
 • Adaptacyjny RAID;
 • RAID S;

Dep

Kończąc na rodzaju działania sieci i serwerów, stosowane są w nich różne typy serwerów Raid. Poniżej znajduje się lista zastosowań różnych typów serwerów Raid.

CZYTAĆ:  Jak utworzyć plik PDF z urządzenia z systemem Android

Rodzaje napadów

Powyżej przedstawiliśmy listę typów serwerów Raid i będziemy je dalej przeglądać.

Nalot 0

Ten typ nalotu dzieli dane na równe części zwane paskami lub porcjami. Każda z tych części jest następnie przechowywana na jednym z dysków twardych. Umożliwia to jednoczesną pracę wielu głowic, zwiększając szybkość i wydajność przechowywania. Aby korzystać z Raid 0, potrzebujemy co najmniej dwóch dysków twardych. Nie ma tu żadnej redundancji, a nasz poziom błędów wynosi zero. Ten przykład Raidu jest jednym z najszybszych raidów spośród wszystkich typów serwerów Raid.

RAID 1

Ten typ RAID nazywany jest także „Mirror RAID”. W tym przypadku należy użyć liczby dysków twardych powiększonej o współczynnik dwa (lub parzystą liczbę dysków twardych). W tym modelu informacje są przechowywane całkowicie jednocześnie i podobnie na obu dyskach twardych. W rezultacie dyski twarde do tworzenia kopii zapasowych są nadal dostępne, jeśli dane zostaną utracone na jednym z dysków twardych.

Jednym z problemów tego systemu jest podwojenie naszej przestrzeni magazynowej. Jednak tam, gdzie chcemy być bezpieczniejsi. Szybkość odczytu w tych systemach jest bardzo wysoka, ale prędkość zapisu jest nieco wolna.

RAID5

W tym przykładzie nalotów potrzebujemy co najmniej trzech dysków twardych. Zdecydowanie zaleca się jednak liczbę 5 dysków twardych. W tym przykładzie przechowywania używamy rozszerzenia bitowego lub parzystości. Stosując tę ​​metodę tracimy prawie jedną trzecią naszej powierzchni magazynowej. Jeśli jednak jeden z dysków twardych ulegnie awarii, pozostałe dyski twarde bez problemu zastąpią utracone zasoby. System ten uznawany jest za jedną z najlepszych metod przechowywania w zatłoczonych centrach handlowych.

W trybie RAID 5 operacje odczytu i zapisu są rozłożone na dyskach twardych, co zwiększa wydajność pamięci masowej i dysków twardych. Jednym z problemów tej metody jest to, że prędkość maleje. Jednak ta metoda jest bardzo odpowiednia w przypadku baz danych takich jak SQL. Jeśli zamierzamy przechowywać dane w formie skompresowanej, nie zaleca się stosowania metody RAID 5. Wynika to z istnienia bitu parzystości podczas zapisywania danych. To sprawia, że ​​bardzo trudno jest odzyskać dane, gdy ich część zostanie utracona.

CZYTAĆ:  Jakimi lukami są najczęściej infekowane protokoły sieciowe?

Poniżej znajduje się lista typów serwerów Raid i ich funkcji.

RAID 50

Ten Raid jest kombinacją Raid 0 i Raid 5. Tutaj potrzebujemy co najmniej sześciu dysków twardych do przechowywania. Możliwość odzyskania informacji w ten sposób jest bardzo duża. Wydajność tej metody jest znacznie wyższa niż w trybie Raid 5. Ten przykład Raid ma współczynnik tolerancji „4” i dlatego jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych systemów przechowywania danych. Przykładowo, jeśli w jednej z macierzy ulegnie uszkodzeniu jeden z dysków twardych, to nadal mamy do dyspozycji cztery aktywne dyski, dzięki czemu nie będziemy mieli żadnych problemów w obszarze przechowywania, a dane nie zostaną w żaden sposób utracone .

Wdrożenie RAID 50 wymaga bardziej zaawansowanych kontrolerów sprzętowych i może powodować poważniejsze problemy w naszym systemie pamięci masowej. Ale znowu pojawia się to samo równanie „bezpieczeństwa i kosztów” i tutaj musisz podjąć właściwą decyzję. Jeśli uważasz, że ten system jest zbyt skomplikowany, zalecamy zamiast tego użycie RAID 5. Ten system zapewnia lepsze udogodnienia.

RAID6

W tym przykładzie RIAD wykorzystuje dwa bity parzystości. W związku z tym macierze RAID nazywane są także „raidami o podwójnej parzystości”. Jego struktura jest podobna do RAID 5, ale zastosowano tu dwa dodatkowe bity adresu. W ten sposób informacje są dystrybuowane algorytmicznie na dyskach twardych, a w przypadku zniszczenia choćby dwóch dysków twardych serwer może bez problemu kontynuować pracę. Współczynnik tolerancji błędu w tym systemie wynosi „2”. Oznacza to, że aby utracić dane, należy zniszczyć co najmniej trzy dyski. W większości przypadków jest to bardzo mało prawdopodobne.

Jedną z zalet tego systemu jest to, że ma on dysk twardy o nazwie Gorący zapasowy. Ten dysk twardy może szybko zastąpić uszkodzony dysk. Aby skonfigurować tę macierz RAID, potrzebujemy czterech dysków twardych.

CZYTAĆ:  10 najlepszych narzędzi oprogramowania antyspamowego na rok 2024

RAID60

Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie Raid 0 i Raid 6. Jeśli korzystamy z tego systemu, musimy użyć co najmniej ośmiu dysków twardych.

W tym artykule sprawdziliśmy rodzaje nalotów na serwery. Ale jeszcze sporo przed nami. Aby dyskusja nie trwała długo, będziemy kontynuować czytanie w przyszłych artykułach. Ale ogólnie metoda przechowywania jest taka sama, jak wspomnieliśmy tutaj. Jednak wraz z rozwojem nowych systemów pamięci masowej wprowadzono pewne zmiany w strukturach nowych kontrolerów RAID, o czym będziemy rozmawiać w przyszłych artykułach.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz zerowe motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPresspobierz płatny kurs Udemy za darmopobierz oprogramowanie CoolpadaPobierz motywy WordPress za darmodarmowy płatny kurs Udemy do pobrania