Co to jest rozszerzenie pliku XPS i jak go otworzyć

Co to jest rozszerzenie pliku XPS i jak go otworzyć 1

Istnieje tak wiele rozszerzeń plików, że poznanie ich wszystkich jest praktycznie niemożliwe. Microsoft uważa mnie za eksperta komputerowego i mogę zagwarantować, że nie wiem, która połowa tych kombinacji liter po nazwie kropki jest nazywana, co robią i jak je otworzyć. Jednym z nich było rozszerzenie pliku XPS. Oto kilka informacji na temat plików XPS i sposobu ich otwierania Windows i macOS.

Czym dokładnie jest rozszerzenie pliku XPS?

Plik XPS dotyczy dokumentu zawierającego informacje o stałym układzie. Zasadniczo określa on jedynie podstawowy wygląd, układ i informacje o drukowaniu dla konkretnego dokumentu. Aby jeszcze bardziej uprościć, pomyśl o pliku XPS jako pliku PDF… jest on zapisywany w formacie Microsoft XPS.

Możesz użyć pliku XPS do przeglądania, zapisywania i udostępniania treści dodanej do dokumentu. Kilka różnych Windows programy mogą tworzyć ten typ pliku. Niestety, plik XPS można wyświetlać i podpisywać tylko za pośrednictwem faktycznej przeglądarki XPS. Po zapisaniu plików w formacie XPS nie można już edytować tego pliku.

Jedną super fajną rzeczą w pliku XPS jest to, że „opis” twoich stron nie zmieni się bez względu na to, jakiego systemu operacyjnego używasz. Zawsze będzie wyglądał dokładnie tak samo, bez względu na to, kto na niego patrzy. To, co zobaczyłeś na swojej stronie, gdy wysłałeś dokument do innych, jest całkowicie tym, co zobaczą, gdy otworzą go za pomocą przeglądarki XPS – bez względu na to, gdzie się znajdują i na jakim komputerze pracują.


Otwieranie pliku XPS na Windows

Przeglądarka XPS jest domyślnie wstępnie zainstalowana na wielu komputerach. Jeśli jednak tak nie jest, konieczne będzie jego ponowne zainstalowanie. To jest szybka procedura:

    Kliknij "Początek" i nawiguj swoją drogą do „Ustawienia”. Kliknij „Aplikacje” a następnie „Zarządzaj funkcjami opcjonalnymi” połączyć. Na górze strony wybierz „Dodaj funkcję”. Szukać „Przeglądarka XPS” a następnie wybierz "Zainstalować." Po zakończeniu instalacji koniecznie uruchom ponownie komputer.

Po ponownym uruchomieniu komputera powinno być możliwe dwukrotne kliknięcie dokumentu, który otworzy się automatycznie w przeglądarce XPS.


Otwieranie pliku XPS na komputerze Mac

Plik XPS nie otworzy się sam na komputerze Mac i nie można zainstalować przeglądarki XPS Viewer, ponieważ jest ona zastrzeżona dla firmy Microsoft. Musisz przekonwertować plik na plik PDF, co jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż się spodziewasz.

    Udaj się do Witryna XPS to PDF. Jak wspomniałem wcześniej, plik XPS zachowa się dokładnie tak samo (pod względem układu) jak PDF, więc nic nie stracisz. Na środku strony zobaczysz przycisk w kolorze turkusowym "Przesyłanie pliku." i wybierz swój plik.Co to jest rozszerzenie pliku XPS i jak go otworzyć 2 Note że możesz wybrać do 20 różnych plików XPS do konwersji w tym samym czasie. Po zakończeniu konwersji możesz pobrać pliki osobno lub razem w schludnym małym folderze ZIP, dotykając żółtego "Ściągnij" przycisk. Po pobraniu i zapisaniu nowo utworzonego pliku PDF wystarczy kliknąć, aby go otworzyć!

Jak widać, rozszerzenie pliku XPS to solidny i łatwy sposób na tworzenie dokumentów oraz pełne zaufanie, że zawsze będą się otwierać i wyświetlać dokładnie tak, jak je utworzyłeś.

Z jakimi innymi rozszerzeniami plików się natknąłeś, co do których masz wątpliwości? Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc … w tym badania i w razie potrzeby napiszę artykuł.

Miłego tworzenia!