Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Co to jest tag kanoniczny?

Jednym z najbardziej wyspecjalizowanych i trudnych terminów SEO jest tag kanoniczny lub rel = canonical. Pomimo złożonego tytułu, tag kanoniczny nie jest bardzo dziwnym tematem i okazuje się, że jest jedną z najprostszych i najbardziej praktycznych technik SEO. Jeśli nie wiesz, czym jest tag kanoniczny, sugerujemy pozostać z nami do końca tego artykułu.

W tym artykule, poznając koncepcję i zastosowanie tagów kanonicznych, poznajemy siłę i skuteczność SEO. W dalszej części zobaczymy również, jakie problemy spowodują SEO witryny, jeśli z niej nie skorzystasz. Po przeczytaniu tego artykułu nauczysz się dobrze zarządzać stronami o różnych adresach URL i tej samej treści oraz przenieść moc jednej lub większej liczby stron na stronę referencyjną.

Co to jest tag kanoniczny?

Na początek przejdźmy do definicji tagu kanonicznego. Znacznik kanoniczny (rel = canonical) to fragment kodu HTML, którego używamy do wprowadzenia oryginalnej wersji stron, które są prawie zduplikowane i podobne pod względem treści do głównego słowa kluczowego.

Inhaltsverzeichnis

Wyobraź sobie, że mamy kilka stron z różnymi adresami URL, które mają bardzo podobną treść i główne słowo kluczowe. W tym przypadku Google stara się pokazać użytkownikom najlepszą wersję tych stron. Aby roboty nie pomyliły się przy wyborze oryginalnej wersji, używamy tagu kanonicznego, aby przedstawić Google naszą oryginalną (sugerowaną) wersję.

Jak boty Google wykrywają tagi kanoniczne?

Tagi kanoniczne mają prostą strukturę i są kompatybilne. W systemie zarządzania treścią WordPress konfiguracja tagu kanonicznego jest łatwa, ponieważ rdzeń WordPressa dobrze nim zarządza. Jednak w przypadku witryn z zastrzeżonym kodowaniem ten znacznik z następującym kodem jest umieszczany w sekcji witryny:

Google rozumie każdą część tego przykładowego kodu w następujący sposób:

link rel = kanoniczny: Link w tym tagu to oryginalna (kanoniczna) wersja tej strony.

HRef = https: //example.com/sample-page: Aktualną wersję można znaleźć pod tym adresem URL.

W jaki sposób tworzone są strony ze zduplikowaną treścią?

Można zapytać, dlaczego tak się dzieje? Albo po co w naszym serwisie tworzyć dwie lub więcej stron o podobnej treści?

W odpowiedzi musimy powiedzieć, że żadna witryna nie jest wyjątkiem od tej reguły i z różnych powodów w naszej witrynie mogą powstawać zduplikowane treści. Oto najczęstsze przyczyny:

1. Adres strony zmienia się w zależności od rodzaju aplikacji

Strona naszej witryny może mieć różne adresy URL w zależności od warunków wyświetlania i użytkowania. Zaprojektowanie dedykowanego adresu URL dla wersji mobilnej, wykorzystanie RSS w serwisie oraz posiadanie osobnej wersji drukowanej to przykłady tworzenia stron o tej samej treści i podobnych adresach URL. Podobnie jak w poniższym przykładzie:

Główny: https://bagheketab.com

Telefon komórkowy: https://m.bagheketab.com

RSS: https://bagheketab.com/feed

Drukuj: https://bagheketab.com/print

2. Otrzymujemy kilka różnych adresów URL stron z innych witryn

Czasami z powodu nieprawidłowych linków, które otrzymujemy z innych witryn w procesie linkowania zewnętrznego, strona naszej witryny z kilkoma adresami URL jest udostępniana Google. Jeśli strona nie posiada tagu kanonicznego, może zostać zaindeksowana w Google przy użyciu jednego z tych samych adresów URL zamiast oryginalnego adresu URL. Ponieważ te adresy URL zawierają wiele cennych linków w porównaniu z wersją oryginalną i są uważane za główne odniesienie przez Google.

3. Nie traktujemy poważnie zarządzania adresami URL za pomocą protokołów HTTP i https

Dostęp do wszystkich stron naszej witryny można uzyskać za pomocą protokołu https, HTTP lub www, ale Google wybiera tylko jedną z nich do wyświetlenia na ekranie wyszukiwania. Jeśli nie wybierzemy poprawnie tagu kanonicznego, zarządzanie tymi adresami URL będzie trudne. Ponieważ niektóre strony będą indeksowane za pomocą www, inne za pomocą https, a jeszcze inne w innych trybach.

4. Po wybraniu głównego słowa kluczowego podobnych stron

Jednym z najczęstszych problemów ze stronami sklepów jest to, że istnieją bardzo podobne strony pod względem głównego słowa kluczowego, ale nie można ich umieścić na jednej stronie, np. stronie „Kup telewizor” i stronie „Cena telewizora”. Duże podobieństwo słów kluczowych tych dwóch stron sprawia, że ​​boty Google mają problem z rozdzieleniem obu stron; jeden z nich nie jest indeksowany ani nawet kanibalizowany. W celu dalszej lektury sugerujemy artykuł Co to jest kanibalizacja? ” » Czytać.

Oprócz powyższego istnieją inne powody, które prowadzą do tworzenia stron z oddzielnymi adresami URL i zduplikowaną treścią. Ale najważniejsze powody to te, które sprawdziliśmy. W następnej sekcji chcemy porozmawiać o znaczeniu tagów kanonicznych w SEO i zobaczyć, dlaczego warto zwracać uwagę na tę kwestię.

Znaczenie tagów kanonicznych w SEO; Kontrola zasobów strategicznych i budżetów serwisu

Wszyscy wiemy, że Google nie lubi powielanych treści, bo utrudnia im to wybór i nie wie, że:

  • Która wersja tych stron będzie replikowana i powielana?
  • Którą wersję należy oceniać pod kątem wyszukiwań związanych z użytkownikami
  • Albo jak podzielić pomiędzy nie rangę tych stron

Można powiedzieć, że Google stał się tak potężny, że w końcu potrafi znaleźć oryginalną wersję strony wśród duplikatów. Ale nie chodzi tu tylko o powielanie treści; Posiadanie tagu kanonicznego jest niezbędne z kilku powodów, aby poprawić SEO naszej witryny, w tym:

1. Budżet kontroluje indeksowanie witryny

Pierwszym ciosem dla braku kanonicznych tagów w witrynie jest marnowanie budżetu witryny. Ponieważ zamiast odkrywać nowe i ważne treści w naszej witrynie, Google marnuje czas na indeksowanie wielu kopii strony!

Prawda o budżetach pełzających jest taka, że ​​są one ograniczone do różnych witryn. Budżet pełzający nie jest czymś, nad czym mamy kontrolę jako administrator witryny, ale jest całkowicie pod kontrolą Google. Jednak przy właściwym użyciu tagu Canonical możemy mieć ograniczoną kontrolę nad budżetem pełzania. Czy sugerujemy przeczytanie artykułu Co to jest budżet Creep?

Tag kanoniczny zapobiega indeksowaniu zduplikowanych stron!

Budżet pełzający jest bardzo ważny w przypadku witryn, szczególnie dużych witryn z dużą liczbą stron. Możemy więc użyć tagu kanonicznego, aby mieć pewność, że boty Google przetwarzają nasze nowe strony i treść, zamiast indeksować różne wersje mobilne, drukowane i jedną stronę. Musimy poprawnie wybrać stronę kanoniczną. Przyspiesza to indeksowanie zaktualizowanych treści, a nawet zwiększa szanse na przejrzenie i zaindeksowanie nowych artykułów.

Brak tagu kanonicznego marnuje budżet indeksowania witryny

Nie zapomnij o jednym ważnym punkcie!

Google twierdzi, że zazwyczaj szanuje wybrany przez nas adres kanoniczny, ale nie zawsze! Bo ostatecznie to Google wybiera stronę główną czyli tzw. kanoniczną na podstawie jej instrukcji.

2. Ułatwia proces rankingu stron o podobnej treści

Jeśli nie użyjemy tagu Canonical, w najlepszym przypadku Google wybierze i uszereguje żądaną stronę jako stronę główną, a inne strony nie zostaną zaindeksowane lub jeśli zostaną zaindeksowane, nie będą odpowiednio sklasyfikowane. Lecz nie zawsze tak jest!

Jeśli wprowadzimy do Google stronę główną z tagiem kanonicznym, ważność innych zduplikowanych stron oraz ważność wszystkich linków wewnętrznych i zewnętrznych podanych do tych stron zostanie przeniesiona na stronę główną lub odnośnik. Ułatwia to proces rankingu strony referencyjnej i stron ze zduplikowaną treścią i zapobiega klasyfikowaniu zduplikowanych stron.

Tag kanoniczny zapobiega duplikowaniu rankingów stron

Aby uniknąć duplikatów stron i mieć pewność, że główna treść lub treść referencyjna to ta sama treść sklasyfikowana przez Google i wyświetlana użytkownikom, musimy użyć tagu kanonicznego w celu zintegrowania sygnałów rankingu tych stron.

3. Ogranicza możliwość kanibalizacji podobnych stron

Kolejnym zastosowaniem tagu kanonicznego jest zapobieganie konkurencji pomiędzy stronami o podobnej treści na stronie wyników SERP. Kiedy podamy adres kanoniczny dla kilku podobnych stron, ważność tych stron i ważność powiązanych z nimi linków zewnętrznych zostaną przeniesione na stronę kanoniczną i zapobiegną homoseksualizmowi na tych stronach.

Załóżmy, że mamy kilka różnych stron, na których mówimy o nauczaniu technik SEO typu „white hat”. Ustawienie kanonicznego adresu URL pozwala Google zrozumieć, jaką stronę chcemy pokazywać użytkownikom w wynikach SERP i, mówiąc lepiej, którą stronę umieścić w rankingu; Jest to jedno z najważniejszych zastosowań tagów kanonicznych.

4. Znacznik Canonical zapobiega okresowym zmianom wersji referencyjnej lub strony głównej

Jeśli z biegiem czasu nie będziemy używać tagu kanonicznego do określenia strony głównej lub odniesienia, aktualizując zawartość tej strony lub innych stron, które zostały sklasyfikowane jako ta strona, a także zmieniając zewnętrzny program tworzenia linków do tych stron, Google pod adresem według własnego uznania strona referencyjna I wyświetla inny adres URL w wynikach wyszukiwania.

W takich przypadkach strona ta może utracić swój status. Informacje statystyczne zarejestrowane w wyszukiwarce Google Console, Google Analytics lub innym narzędziu analitycznym mogą zostać zmienione i praktycznie niezanalizowane. W następnej sekcji dowiesz się, jak używać tagu kanonicznego, aby zapobiec takim problemom.

Zapoznaj się (zdobądź, uzyskaj) ze współczesnymi technikami wywodzącymi się z Canonical Tag Implementation

Implementacja tagu Canonical nie jest zadaniem trudnym i nie ma znaczenia, jaką metodą go uruchomisz. Istnieje jednak pięć złotych zasad, o których zawsze należy pamiętać przy wyborze tagu kanonicznego.

Zasada 1: Używaj pełnych adresów URL

„Możesz użyć dowolnej metody, ale zalecam używanie pełnych adresów URL, aby mieć pewność, że zostaną poprawnie zinterpretowane” – napisał na Twitterze John Müller (dyrektor Google ds. analiz dla webmasterów) w październiku 2018 r.

Zatem według Johna Müllera powinniśmy zamiast tego mieć następującą strukturę adresu URL:

> link rel = „kanoniczny” href = ” / Przykładowa Strona /” / >

Użyj następującej struktury:

> link rel = „kanoniczny” href = „ https://example.com/przykladowa-strona /” />

Zasada 2: Umieść adresy URL małymi literami w tagu kanonicznym

Ponieważ Google może traktować adresy URL zawierające wielkie i małe litery jako dwa różne adresy URL, najpierw upewnij się, że na serwerze zastosowano wielkie i małe adresy URL, a następnie użyj ich w tagu kanonicznym strony.

Zasada 3: Użyj poprawnej wersji domeny (HTTPS zamiast HTTP)

Jeśli zmodyfikowałeś protokół SSL witryny, upewnij się, że żaden z bieżących tagów witryny nie korzysta ze starego protokołu SSL, HTTP. Mogłoby to teoretycznie zmylić boty Google. Na przykład, jeśli bieżący kanon naszej witryny ma następującą strukturę:

> link rel = ”kanoniczny” href = ” HTTP : //example.com/przykładowa-strona/” />

Zmieńmy to w ten sposób:

> link rel = ”kanoniczny” href = ” https : //example.com/przykładowa-strona/” />

Oczywiście, jeśli protokół SSL Twojej witryny został zmieniony z HTTPS na HTTP, powinieneś zrobić odwrotnie.

Zasada 4: Użyj samoodnoszącego się znacznika kanonicznego

„Polecam używanie mojego kanonicznego tagu polecającego, ponieważ informuje on, którą stronę chcesz zaindeksować lub jaki adres URL strony powinien znajdować się podczas indeksowania” – mówi John Mueller. „Nawet jeśli masz tylko jedną stronę, czasami adres URL tej samej strony podlega różnym zmianom, a wszystko to można wyczyścić za pomocą kanonicznego tagu rel”.

Użyj samoodnoszącego się znacznika kanonicznego

Kanoniczny znacznik samoodwołujący się to adres, który odnosi się dokładnie do samego siebie. Na przykład, jeśli https://example.com/sample-page jest adresem strony, której szukamy, tag kanoniczny odwołujący się do tej strony będzie wyglądał następująco:

> link rel = ”kanoniczny” href = ” https://example.com/przykladowa-strona /” />

W popularnych cmsach, takich jak WordPress, odbywa się to automatycznie. Ale w przypadku dedykowanych cmsów powinieneś poprosić programistę o zaprojektowanie tego kodu.

Zasada 5: Umieść tylko jeden tag kanoniczny na każdej stronie

Każda strona musi mieć tag kanoniczny. Jeśli wybierzesz więcej niż jeden tag kanoniczny, Google zignoruje oba. Oczywiście w WordPressie domyślnie nie ma możliwości importowania więcej niż jednego tagu. Jednak w przypadku autorskich systemów CMS, w przypadku wielu powiadomień rel = canonical, Google prawdopodobnie zignoruje je wszystkie.

Jak sprawdzić, czy Google akceptuje tagi kanoniczne

Prawidłowe użycie tagu kanonicznego jest równie ważne, jak ważne jest upewnienie się, że tag kanoniczny, który wybierzemy dla strony, zostanie zaakceptowany. Sprawdzanie tagów kanonicznych stron jest łatwe. Aby rozpocząć, musimy wejść do wyszukiwania w konsoli Google i wprowadzić żądany adres strony w sekcji sprawdzania adresu URL. Po kilku sekundach Google wyświetli nam stronę podobną do poniższej, która zawiera informacje o przeszukiwaniu i indeksowaniu tej strony.

Na dole tej strony mamy dwie opcje: kanoniczna użytkownika i kanoniczna Google. Jeśli użytkownik kanoniczny i kanoniczny Google to ta sama osoba, Google zaakceptował wprowadzony przez nas adres URL jako kanoniczny. Jeśli jednak te dwa adresy URL byłyby różne, Google nie zaakceptowałby naszego kanonicznego, a strona uznana za oryginalną wersję treści została uznana za kanoniczną!

Jak sprawdzić, czy tagi kanoniczne są akceptowane przez Google

Często Zadawane Pytania

Czy możemy użyć tagu kanonicznego, aby rozwiązać problem zduplikowanej treści?

Tak. Gdy chcemy ograniczyć dostęp Google do dwóch podobnych lub zduplikowanych treści, zamiast ich nieindeksować, powinniśmy użyć tagu Canonical, aby połączyć jedną z dwóch treści z drugą.

Jaka jest najlepsza wtyczka do ustawień tagów kanonicznych w witrynach WordPress?

Najpopularniejsze wtyczki to w tym przypadku Yoast i RankMath.

Jaka jest różnica między użyciem tagu kanonicznego a przekierowaniem 301?

W Redirect 301 oprócz przeniesienia danych uwierzytelniających strony na stronę docelową nie będziemy już mieli dostępu do starego lub przekierowanego adresu URL. Nie dotyczy to jednak tagu kanonicznego i nadal mamy dostęp do adresów URL stron ze zduplikowaną treścią. Sugerujemy przeczytanie artykułu Co to jest przekierowanie 301 po więcej informacji.

Uwagi końcowe

W tym artykule zbadaliśmy, czym jest tag kanoniczny i jego zastosowania. Dowiedzieliśmy się również, że tagi kanoniczne nie są bardzo skomplikowane i na początku angażują nas tylko trochę.

Tag kanoniczny nie ma konkretnych instrukcji dla Google, a boty Google mogą według własnego uznania odrzucić wybrany przez nas tag kanoniczny. Jednak nadal zalecamy, aby poważnie potraktować ten ważny sygnał dla wyszukiwarek i określić dla każdej strony kanoniczny adres URL strony. Jeśli masz jakieś pytania lub doświadczenia dotyczące tagu kanonicznego, sposobu jego konfiguracji lub zastosowań tagów kanonicznych, chętnie wysłuchamy Twojej opinii w sekcji komentarzy. Odpowiemy Ci w najkrótszym czasie.

Pobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPressPobierz motywy WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumbezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie XiaomiPobierz motywy WordPressdarmowy kurs on-line