Turbo boost można nazwać nową technologią, którą Intel umieścił w swoich procesorach. Technologia ta została po raz pierwszy zaimplementowana w procesorach Intela z architekturą Nehalem. Później Intel wdrożył tę technologię również w swoich powszechnie używanych procesorach. Procesor może automatycznie przełączyć się na wyższą częstotliwość bez manipulacji technicznych, korzystając z technologii Turbo Boost.
Co to jest turbodoładowanie?
Zwykle do uruchomienia ciężkich programów potrzebujemy mocnych procesorów i dużej liczby rdzeni o dużej częstotliwości roboczej; Jednak korzystanie z tych procesorów wymaga dużej ilości energii. Ponadto, jeśli procesory są stale w trybie pełnego wykorzystania, ich żywotność ulega skróceniu, generując dużo ciepła.
W takich przypadkach firma Intel zaprojektowała technologię Turbo Boost w swojej architekturze procesora. Dzięki tej technologii procesor znajduje się w stanie początkowym przy niskiej częstotliwości pracy i wykonuje normalne czynności systemowe. Podczas wykonywania ciężkiego programu procesor przełącza się na wyższą częstotliwość, korzystając z umieszczonej w nim unikalnej architektury zwanej technologią Turbo Boost.
Korzystanie z tego modelu może zwiększyć częstotliwość procesora nawet o 75%. Dzięki tej pracy procesor może zwykle zużywać mniej energii i energii elektrycznej oraz pracować w niższej temperaturze. Mimo to, jeśli wykonywany jest ciężki program lub plik, procesor automatycznie przechodzi w tryb Turbo Boost i pracuje z wyższą częstotliwością roboczą.
Co to jest technologia Turbo Boost?
Technologia Turbo Boost jest zawarta w procesorach Core I5 i Core i7, a procesory te mogą pracować z wyższą częstotliwością roboczą. Dzięki technologii Turbo Boost procesory mogą zwiększyć swoją częstotliwość roboczą aż do 133 MHz. Dzięki temu procesor przez krótki czas pracuje na maksymalnej mocy.
W zaawansowanych próbkach Intel opracował nowy proces technologii Turbo Boost. Dzięki temu procesowi do mocy obliczeniowej procesora dodaje się wartość 133 MHz. Ta praca obejmuje cztery etapy w procesorach Core i5 z serii 700. Ponadto w procesorach z serii Core i7-800 zastosowano pięć etapów technologii Turbo Boost.
Robiąc to w procesorach Core i5, można zwiększyć moc do 533 MHz na końcu czterech stopni dla każdego rdzenia. Należy wziąć pod uwagę, że procesory Core i5 mają cztery rdzenie i te cztery kroki są wykonywane na każdym rdzeniu. W rezultacie w każdym rdzeniu znajdują się 4 rdzenie Turbo Boost o zwiększonej częstotliwości, co zwiększa rzeczywistą moc procesora do 2132 MHz, co jest bardzo wysoką wartością.
W procesorze Core i7 wartość ta jest przekraczana, a proces technologii Turbo Boost przykłada do każdego rdzenia wartość 664 MHz w 5 etapach. Dzięki temu, jeśli Twój procesor ma osiem rzeczywistych rdzeni i wykorzystuje tę technologię, możesz uzyskać częstotliwość 5336 MHz, co jest znaczną wartością dla procesora z serii Core i7.
Jak aktywowany jest tryb Turbo Boost?
Tryb Turbo Boost jest aktywowany automatycznie i zgodnie z architekturą procesora. Kupując procesor należy upewnić się, że obsługuje on tę technologię i że jego architektura ma ten tryb. Wtedy najlepiej byłoby zastosować odpowiednią płytę główną obsługującą tę technologię procesorów Intel.
Systemy operacyjne powinny także być w stanie koordynować działanie ze sterownikiem procesora i wysyłać do niego polecenia w celu aktywowania trybu Turbo Boost, gdy procesor jest nadmiernie używany. Począwszy od systemu Windows 7, technologia ta jest również stosowana w systemach operacyjnych.
Procesory korzystające z tej technologii muszą posiadać odpowiedni układ chłodzenia, aby temperatura procesora nie osiągnęła najwyższego poziomu. Aby w pełni wykorzystać tę funkcję, musi mieć odpowiedni zasilacz, który zapewni procesorowi odpowiednią moc.
Zgodnie z tymi elementami możesz łatwo aktywować tryb Turbo Boost. Oczywiście należy pamiętać, że aby w wydajnych procesorach z serii Core i7 aktywować pełną ilość trybu Turbo Boost, należy zastosować odpowiednią chłodnicę. Zwróć uwagę, że tryb Turbo Boost to rodzaj podkręcania procesora, który odbywa się automatycznie. W takim przypadku Twój procesor osiąga najwyższą wartość i częstotliwość i wykonuje przetwarzanie. Po zakończeniu żądanego przetwarzania procesor automatycznie wychodzi z tego trybu.
Jak aktywować tryb Turbo Boost?
Aktywacja i korzystanie z technologii Turbo Boost może nastąpić w ciągu kilku sekund. Jednak nawet tak krótki czas może kilkukrotnie podnieść temperaturę procesora i jego otoczenia. Z tego powodu w procesorze należy zastosować mocną i odpowiednią chłodnicę. Zwykle procesory z tą funkcją w serii Core i7 nie posiadają konwencjonalnych wentylatorów chłodzących i należy zastosować do nich osobny, profesjonalny układ chłodzenia.
Procesory z technologią Turbo Boost zwykle pracują z niską częstotliwością roboczą. Na przykład procesor z serii Core i7 może pracować z normalną częstotliwością 1,5 GHz na rdzeń. Mimo to technologia Turbo Boost może osiągnąć częstotliwość roboczą 2,8 GHz na rdzeń, co jest bardzo odpowiednie dla 8-rdzeniowego procesora. Procesory te są zwykle używane w komputerach do gier i komputerach do grafiki, animacji i renderowania, które wymagają dużej częstotliwości roboczej podczas przetwarzania i renderowania obrazu.
Często zadawane pytania:
Czy technologia Turbo Boost jest dostępna we wszystkich procesorach Intel?
Nie, technologia Turbo Boost jest niedostępna we wszystkich procesorach Intel, a Twój procesor musi mieć specjalną architekturę Turbo Boost. Zwykle procesory z serii Core i5 i Core i7 oraz ich konkretne modele są wyposażone w tę technologię. Modele te powinny wykorzystywać architekturę Nehalem i posiadać najnowocześniejsze technologie po Piaskowy Most seria.
Czy procesor Core I3 również posiada tryb Turbo Boost?
Niektóre modele procesorów Core i3 mają również tryb Turbo Boost i korzystają z tej technologii. Procesory Sandy Bridge i nowsze mogą mieć tę funkcję. Oczywiście te możliwości nie są dostępne we wszystkich procesorach. Na przykład większość procesorów umieszczanych w laptopach nie ma takiej możliwości, ponieważ trudno je chłodzić, a ponadto mają zasoby i moc wymaganą do korzystania z technologii Turbo Boost.
Czy nowe procesory Core i9 również mają tę funkcję?
Tak, niektóre procesory Intel nowej generacji wprowadzone z kodem Core i9 mają tę możliwość. Aby mieć pewność, że Twoje procesory korzystają z tej funkcji, powinieneś zwrócić uwagę na architekturę i chipsety swoich procesorów oraz upewnić się, że jest na nich umieszczona możliwość korzystania z technologii Turbo Boost.
Pobieranie premium motywów WordPressBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobieranie premium motywów WordPresspobierz płatny kurs Udemy za darmopobierz oprogramowanie mobilnePobieranie premium motywów WordPressdarmowy kurs on-line