Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Co to jest UTM i jak jest używany?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Co to jest UTM i jak jest używany?

W marketingu cyfrowym istnieją setki czynników, które odgrywają ważną rolę w sukcesie konkretnej kampanii. Jest ich tak wiele, że wiele razy niektóre koncepcje pozostają niezauważone i niedoceniane.

Tak jest w przypadku UTM, które są kodami tekstowymi, które pomagają dokładnie wiedzieć, skąd pochodzą kliknięcia w Twojej witrynie.

To narzędzie analityczne jest nieoszlifowanym diamentem, jeśli wpadnie we właściwe ręce. Cóż, będzie to punkt wyjścia do określenia, które strategie są najbardziej opłacalne w cyfrowej kampanii marketingowej.

Z tego artykułu dowiesz się, czym są UTM i jak z nich korzystać.

Spis treści:

  • Czym są UTM w marketingu cyfrowym?
  • Jak zidentyfikować kod UTM i jak go używać?
  • Powody, dla których warto używać kodów UTM na swojej stronie internetowej
  • Wady kodów UTM

Czym są UTM w marketingu cyfrowym?

Przede wszystkim musimy dokładnie wiedzieć, czym jest UTM lub Urchin Traffic Monitor, po hiszpańsku byłby to Urchin Traffic Monitoring. I jak sama nazwa wskazuje, ten parametr pozwala efektywniej mierzyć ruch na stronie.

Ten sistema Jest częścią Google Analytics, a jego główną funkcją jest określenie pochodzenia każdego kliknięcia, które otrzymujesz na swojej stronie. Oznacza to bardziej szczegółową analizę omawianego ruchu, która pozwoli dostosować strategię marketingu cyfrowego zgodnie z tymi parametrami.

Mówiąc bardziej technicznie, są to ciągi zapytań lub kody tekstowe dodawane na końcu adresu URL. Dzięki temu możesz monitorować pochodzenie odwiedzin na stronie. Gdy już wiesz, jakimi kanałami użytkownicy dotarli do Twojej witryny, możesz zdecydować, którą strategię zaproponować.

Jak zidentyfikować kod UTM i jak go używać?

Parametry UTM, jak wspomnieliśmy powyżej, to kody tekstowe dodawane na końcu adresu URL. Istnieje kilka rodzajów, a każdy z nich ma określoną funkcję.

Rekommenderad:  Jak zapobiec wylądowaniu Maca przeznaczonego do przepakowywania w śmietniku?

Kody UTM można konfigurować ręcznie lub automatycznie za pomocą narzędzia do tworzenia adresów URL. W sumie jest ich pięć, oto lista:

Opiera się głównie na prowadzonej kampanii. Aby z niej skorzystać należy umieścić kod UTM obok nazwy kampanii. Na przykład: utm_campaign=promo_christmas2022

To jest źródło kliknięcia linku. W takim przypadku należy umieścić kod, a następnie stronę, z której pochodzi. Na przykład sieci społecznościowe, takie jak Facebook albo Instagram.

Bardziej szczegółowo określa medium, które generuje ruch. Będziesz mógł wiedzieć, czy kliknięcie pochodzi między innymi z reklamy, banera, PPC.

Służy do identyfikowania płatnych wyszukiwań za pomocą słów kluczowych. Nie jest tak powszechny i ​​jego użycie jest opcjonalne, ale jest bardzo opłacalne w przypadku realizacji strategii SEM.

Jest to również opcjonalne, możesz go użyć do segmentacji informacji w ramach kampanii. Na przykład zróżnicowanie logo, linku tekstowego lub dowolnego innego aspektu.

Gdy zwrócisz uwagę na tego typu parametry, analizowane dane będą znacznie wydajniejsze i generować większą konwersję, jeśli zostaną prawidłowo zastosowane w strategii.

Powody, dla których warto używać kodów UTM na swojej stronie internetowej

Po sprawdzeniu możliwości wykorzystania kodów UTM nie ma odwrotu. W rzeczywistości ten zasób może oznaczać znaczne oszczędności inwestycyjne podczas przeprowadzania cyfrowej kampanii marketingowej. Ale jest o wiele więcej powodów, na przykład:

  • Popraw możliwości analizy swojej kampanii cyfrowej.
  • Poprawia rentowność, umożliwiając niższy koszt w stosunku do inwestycji.
  • Pozwala poznać rodzaj treści, które mogą poprawić pozycjonowanie Twojej strony.
  • Otrzymasz dokładne informacje o pochodzeniu kliknięć.
  • Możesz także zmierzyć sukces swojej strategii w mediach społecznościowych.

A to tylko kilka powodów, UTM w digital marketingu są wartościowe i warto wiedzieć o nich więcej i jak je prawidłowo stosować. Planując strategię, możesz być o krok do przodu.

Wady kodów UTM

Rekommenderad:  Czy to najlepsze narzędzie do audytu influencerów?

Chociaż zdecydowana większość ekspertów ds. Marketingu zgadza się co do tego, jak ważne są UTM, aby uzyskać dokładne dane z Twojej witryny, są pewne aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę.

Modyfikacja adresów URL

Jak mogłeś zauważyć, te kody, które są dodawane do adresów URL, zmienią sposób, w jaki wcześniej to sobie wyobrażałeś. Oznacza to, że adresy URL z UTM są zwykle długie i bardzo nieestetyczne. Chociaż istnieje możliwość poprawy jego wyglądu za pomocą internetowego narzędzia do cięcia adresów URL.

Monitorowanie

To także kolejny aspekt, który budzi wiele wątpliwości. Niektóre dane pochodzące z innych źródeł, takich jak sieci społecznościowe, mogą zawierać pewne odchylenia, które uniemożliwią dokładniejsze monitorowanie.

Nie można jednak uznać, że UTM reprezentuje pewne wady. Wręcz przeciwnie, są one bardzo ważne i są to wyniki, które są więcej niż tego warte. Dokładne poznanie tych danych daje wyjątkową okazję do generowania naprawdę optymalnych leadów. Co ostatecznie przekłada się na większą produktywność Twojej witryny.

Krótko mówiąc, parametry UTM są jednym z najbardziej niedocenianych czynników w digital marketingu. Odpowiednio zastosowane mogą stać się najbardziej przekonującym sprzymierzeńcem w realizacji celów nakreślonych w strategii.

Pamiętaj, że UTM jest idealny do sprawdzania i kontrolowania strategii marketingu cyfrowego w celu określenia jej rentowności lub braków.

W przeciwieństwie do innych obszarów marketingu cyfrowego, parametry UTM muszą być obsługiwane przez przeszkolonych profesjonalistów, ponieważ jest to niezwykle przydatny zasób, który może wpłynąć na sukces lub porażkę kampanii.

Zaufana agencja marketingowa, taka jak Axiomacero, zapewnia cyfrowy impuls, którego potrzebuje Twoja firma na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Śledź nas na Linkedin, aby dowiedzieć się więcej o tym, co możemy zrobić w Axiomacero dla Ciebie i Twojej firmy.

Rekommenderad:  Samsung Galaxy S10/S10+ nie akceptuje PIN-u – jak to naprawić?

Table of Contents