Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Co to jest VMware vSAN? Oraz jak zainstalować i skonfigurować?

Co to jest VMware vSAN? Oraz jak zainstalować i skonfigurować?

Co oznacza pojęcie vSAN? VMware vSAN to programowo zdefiniowane rozwiązanie pamięci masowej firmy VMware, które spełnia dodatkowe potrzeby w zakresie pamięci masowej przy użyciu pamięci lokalnego serwera. Mówiąc najprościej, vSAN dzieli lokalną przestrzeń hostów ESXi i sprawia, że ​​jeden zasób wykorzystuje ją jako współdzieloną pamięć masową, która jest wysoce zoptymalizowana. Jeśli więc korzystasz z przestrzeni lokalnej, nie potrzebujesz dodatkowego schowka do przechowywania plików, co również pomaga obniżyć całkowity koszt posiadania lub całkowity koszt posiadania.

vSAN to bardzo łatwe w użyciu rozwiązanie, dzięki któremu zasób pamięci masowej można utworzyć i skonfigurować za pomocą kilku prostych kliknięć. vSAN zapewnia również zasady, takie jak SPBM lub zarządzanie oparte na zasadach przechowywania, które można zastosować do maszyny wirtualnej lub strony w zależności od wymagań. Wielu dostawców serwerów zapewnia węzły gotowe do obsługi vSAN w celu optymalizacji i licencjonowania VMware. Możesz więc łatwo poprosić swojego ulubionego sprzedawcę o wybranie żądanego rozwiązania do zastosowania.

VMware vSAN, wcześniej znany jako Virtual SAN, to rozwiązanie SDS lub zdefiniowany programowo produkt pamięci masowej opracowany przez firmę VMware, który umieszcza bezpośrednio podłączone urządzenia pamięci masowej w klastrze VMware vSphere. Umożliwia tworzenie rozproszonej i współdzielonej hurtowni danych. Użytkownik definiuje warunki przechowywania, takie jak wydajność i dostępność maszyn wirtualnych lub maszyn wirtualnych w klastrze VMware vSAN, a vSAN wymusza i utrzymuje te zasady.

vSAN jest częścią rdzenia VMware ESXi, który działa na standardowych w branży serwerach x86 od producentów OEM, w tym Cisco, Dell EMC, Hewlett Packard Enterprise, Fujitsu, Lenovo i Supermicro. Ponieważ vSAN jest komponentem lokalnym, który nie wymaga dodatkowego oprogramowania, użytkownik może go aktywować kilkoma kliknięciami.

Rozproszona architektura VMware vSAN umożliwia egzekwowanie parametrów zasad przechowywania pomimo zmian w obciążeniu maszyny wirtualnej (VM) lub awarii sprzętu lub sieci. Należy zauważyć, że vSphere Web Client działa poprzez zarządzanie klastrami i wdrażanie zasad przechowywania.

architektura vSAN

Jak widać architekturę vSAN na powyższym obrazku, łatwo zrozumiesz, co oznacza vSAN i jak działa. Wykorzystując architekturę dwuwarstwową, vSAN obsługuje konfiguracje hybrydowe i all-flash. Obie konfiguracje korzystają z jednej warstwy magazynu i jednej warstwy pojemności. Warstwa pamięci masowej składa się z co najmniej jednego urządzenia flash na hosta. Warstwa pojemności składa się z co najmniej jednego urządzenia flash (w przypadku wersji all-flash) lub jednego dysku magnetycznego (w przypadku hybrydy) na hosta. vSAN łączy zasoby pamięci masowej hostów w wysokowydajny współdzielony magazyn danych, z którego mogą korzystać wszystkie hosty.
Główne cechy

VMware vSAN zawiera kilka podstawowych funkcji, chociaż ich zestaw różni się w zależności od typu licencji.

Oto niektóre z głównych cech vSAN:

  • Zarządzanie w oparciu o politykę przechowywania
  • Sumuj sumę kontrolną i szyfruj dane za pomocą oprogramowania zdefiniowanego programowo, które nie wymaga dysków szyfrujących ani dysków SED.
  • Integruje się z vSphere.
  • Elastyczność
  • Zasady przechowywania
  • Deduplikacja i kompresja
  • Usuń kodowanie
  • Wszystko Flash lub ich kombinacja

vSAN w wersji 6.6 zapewnia ponad 50% więcej IOPS niż poprzednie wersje vSAN ze względu na brak opóźnień pamięci masowej przy użyciu urządzeń flash po stronie serwera. Posiada także nową funkcję, która umożliwia administratorowi szybkie sprawdzenie, czy klaster vSAN jest w dobrej kondycji, a jeśli wykryje problem, pomaga go zdiagnozować.

Klaster może zawierać od 2 do 64 węzłów. Licencja vSAN 6.6 Enterprise obejmuje rozciągnięte klastry z ochroną lokalizacji lokalnej i innym szyfrowaniem danych w spoczynku, zaprojektowanym w celu osiągnięcia wyższego bezpieczeństwa przy minimalnym obciążeniu procesora. Licencje Advanced i Enterprise obsługują usługi szyfrowania danych i usuwania kompresji danych w konfiguracjach all-flash. Szyfrowanie wymazywania można skonfigurować z pojedynczą lub podwójną ochroną przed uszkodzeniem dysku. Wszystkie licencje vSAN obsługują także jakość usług pamięci masowej (QoS), umożliwiając administratorowi ograniczenie liczby IOPS, z których mogą korzystać określone maszyny wirtualne.

Wymagania systemowe do uruchomienia vSAN

Wymagania systemowe dotyczące konfiguracji vSAN są następujące:

Sprzęt hosta:

Karta sieciowa 1 GB: Oczywiście zalecana jest karta sieciowa 10 GB.
Kontroler SATA/SAS HBA lub RAID
Co najmniej jedno urządzenie pamięci podręcznej i jeden dysk trwały, taki jak Flash lub HDD, dla każdego węzła pojemności

Rozmiar klastra: minimum dwa i maksymalnie 64 hosty

Wymagane oprogramowanie:

Dowolna wersja oprogramowania VMware vSphere 6.5 EP02
Dowolna wersja VMware vSphere z oprogramowaniem Operations Management 6.1
Dowolna wersja VMware vCloud Suite 6.0 z możliwością aktualizacji do wersji 6.5
Serwer VMware vCenter 6.5

Porównanie wersji standardowej, zaawansowanej i Enterprise

Firma VMware oferuje kilka opcji licencjonowania sieci vSAN. Trzy główne opcje to Standard, Advanced i Enterprise. Istnieją również trzy opcje licencjonowania dla zdalnych biur/oddziałów lub środowisk ROBO, znane jako ROBO Standard, ROBO Advanced i ROBO Enterprise, a dla infrastruktury wirtualnych pulpitów lub środowisk VDI, które określane są jako vSAN, dostępne są trzy dodatkowe standardowe opcje licencjonowania . Rozważane są opcje Advanced i Enterprise. Te opcje licencjonowania oferują standardowe funkcje, takie jak replikacja vSphere i obsługa all-flash.

Oprócz standardowego zestawu funkcji dodano licencje Advanced i ROBO Advanced w celu obsługi szyfrowania i kompresji oraz przejrzystego programowania RAID 5 i RAID 6 dla środowisk all-flash. Wersja Enterprise posiada wszystkie funkcje zaawansowanego produktu.

Firma VMware sprzedaje vSAN jako część swojej oferty infrastruktury hiperkonwergentnej, która obejmuje vSphere i vCenter. Wielu dostawców sprzętu, w tym Fujitsu i Lenovo, sprzedaje zintegrowane urządzenia z preinstalowaną technologią vSAN i zapewnia pełną obsługę urządzeń zintegrowanych. Dell Technologies sprzedaje również urządzenia infrastruktury hiperkonwergentnej, w tym VxRail, który obejmuje oprogramowanie VMware vSAN. Inni dostawcy sprzętu współpracują z VMware w celu certyfikacji swoich serwerów x86 jako vSAN ReadyNodes.

Głównymi konkurentami sprzętu infrastruktury hiperkonwergentnej są Nutanix i HPE SimpliVity. Wirtualne sieci SAN można również tworzyć za pomocą oprogramowania zdefiniowanego za pomocą oprogramowania Microsoft Storage Spaces Direct lub Red Hat Ceph Storage.

Często Zadawane Pytania

Co oznacza vSAN?

VMware vSAN to programowo zdefiniowane rozwiązanie pamięci masowej firmy VMware, które spełnia dodatkowe potrzeby w zakresie pamięci masowej przy użyciu pamięci lokalnego serwera.

Jaka jest architektura vSAN?

Wykorzystując architekturę dwuwarstwową, vSAN obsługuje konfiguracje hybrydowe i all-flash. Obie konfiguracje korzystają z jednej warstwy magazynu i jednej warstwy pojemności. Warstwa pamięci masowej składa się z co najmniej jednego urządzenia flash na hosta. Warstwa pojemności składa się z co najmniej jednego urządzenia flash (w przypadku wszystkich urządzeń Flash) lub jednego dysku magnetycznego (w przypadku urządzeń hybrydowych) na hosta. vSAN łączy zasoby pamięci masowej hostów w wysokowydajny współdzielony magazyn danych, z którego mogą korzystać wszystkie hosty.

Pobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz zerowe motywy WordPresspłatny kurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie lenevoPobierz motywy WordPresskurs udemy do pobrania za darmo