Co to są pliki CBR i CBZ i jak je czytać w systemie Linux

Być może podczas internetowych poszukiwań rozrywki natknąłeś się na pliki CBR i CBZ. Po kilku kolejnych kliknięciach możesz stwierdzić, że są to dwa najpopularniejsze formaty internetowej dystrybucji komiksów i powieści graficznych.

Ale dlaczego? Czy warto mieć dwa inne formaty na wierzchu wszystkiego i jak można ich używać?

Trochę historii

W dawnych czasach komputerów, gdy ludzie wymieniali się komiksami za pośrednictwem grup dyskusyjnych, każda strona była przechowywana i przesyłana jako pojedynczy plik, pojedynczy obraz.

W miarę poprawy szybkości połączeń i możliwości przechowywania te pojedyncze strony zostały spakowane razem w plikach ZIP i RAR. Każdy z tych plików zawierał numerowane pliki graficzne, zwykle w formacie JPG, które stanowiły pełne wydanie komiksu lub powieści graficznej.

Ułatwiło to pobieranie i przesyłanie komiksów i powieści graficznych, ale nadal trzeba było je rozpakować, aby je przeczytać, zwykle za pomocą typowej przeglądarki zdjęć, aby przeglądać pliki jeden po drugim.

Jakiś czas później manipulacja skompresowanymi archiwami w formacie ZIP i RAR bez konieczności ich rozpakowywania stała się rzeczą. A dzięki temu możliwość sprawdzania obrazów przechowywanych w jednym z tych plików bez konieczności ich rozpakowywania. Wtedy narodziły się formaty CBR i CBZ.

Mimo że specjalizują się w komiksach, żaden z tych formatów nie jest w żaden sposób wyjątkowy. Zamiast tego są to zamaskowane archiwa ZIP i RAR!

Aby to sprawdzić, zmień nazwę dowolnego pliku CBR na RAR lub dowolny plik CBZ na ZIP, a następnie spróbuj otworzyć go za pomocą menedżera archiwów, takiego jak 7Zip. Wewnątrz znajdziesz serię plików graficznych, a może dodatkowy plik TXT lub NFO, z pewnymi informacjami o powieści komiksowej / graficznej.

Jak czytać pliki CBR i CBZ w systemie Linux

1. Mcomix

Pliki Cbr Cbz Zainstaluj Mcomix

MComix jest ulepszonym widelcem projektu Comix. Jeśli korzystasz z dystrybucji opartej na systemie Ubuntu, znajdziesz ją w Centrum oprogramowania lub zawsze możesz zainstalować ją na komputerze z

Program jest prosty w obsłudze i oferuje wszystkie funkcje, które mogą być potrzebne do optymalnego czytania. Na przykład na lewym końcu ekranu znajduje się pasek miniatur, który umożliwia szybkie przejście do dowolnej strony; opcja wyświetlania dwóch stron jednocześnie, jedna obok siebie, w celu emulacji drukowanych rozkładówek itp.

2. YACReader

Pliki Cbr Cbz Interfejs Mcomix

Inną popularną i bogatą w funkcje opcją jest YACReader, ale będziesz musiał pobrać go z oficjalnej strony i zainstalować ręcznie.

Cbr Cbz Files Yacreader Package

YACReader nie różni się zbytnio od MComix w rzeczywistym użyciu, chociaż ma bardziej „czysty” wygląd.

Interfejs Yacreader dla plików Cbr Cbz

To, z którego będziesz korzystać, zależy od osobistych preferencji.

Jak tworzyć pliki CBR i CBZ w systemie Linux

Bycie prostym „spakowanym” archiwum zestawów obrazów oznacza, że ​​tworzenie plików CBR i CBZ jest tak proste, jak w przypadku typowego archiwum ZIP lub RAR. Zobaczmy, jak możemy zamienić obrazy w cyfrowy komiksowy odpowiednik.

1. Uruchom ulubionego menedżera plików i otwórz folder, w którym masz kilka plików graficznych.

Cbr Cbz Pliki obrazów w folderze

2. Jeśli nie, numeruj je kolejno, aby były wyświetlane w odpowiedniej kolejności w samym folderze.

3. Dodaj je wszystkie do nowego skompresowanego archiwum ZIP lub RAR w dowolny sposób. Możesz wybrać je wszystkie w menedżerze plików, kliknąć je prawym przyciskiem myszy i użyć dowolnej dostępnej opcji archiwizacji lub użyć narzędzia wiersza polecenia, takiego jak pkzip.

Pliki Cbr Cbz tworzą typowy zip

Zmień nazwę rozszerzenia pliku na CBZ lub CBR, w zależności od tego, czy jest to archiwum ZIP, czy RAR, a następnie spróbuj otworzyć je w dowolnym czytniku komiksów.

Cbr Cbz Pliki Dowolne obrazy jako cyfrowe komiksy

To nie muszą być obrazy z komiksu. Jeśli chcesz, możesz użyć osobistych zdjęć z ostatniej podróży za granicą, a nawet zrzutów ekranu, tak jak my.

Dzięki dostępności i łatwości użytkowania programów obsługujących format, pliki CBR i CBZ mogą być używane jako łatwy, „szybki i brudny” sposób na propagowanie i prezentowanie treści. W końcu, kto powiedział, że nie możesz w ten sposób przechowywać swojego portfolio projektantów stron internetowych lub najnowszego ebooka? Ponadto, jeśli jesteś użytkownikiem Androida, możesz również skorzystać z tych narzędzi, aby czytać komiksy w telefonie.

Czy ten artykuł jest przydatny?