Co to są pliki DAE? – Techniki

Co to są pliki DAE? - Techniki 1

Rozszerzenie pliku DAE służy do plików wymiany zasobów cyfrowych, typ pliku służy do przesyłania zasobów cyfrowych, takich jak obrazy, tekstury i modele 3D między programami graficznymi. Format pliku oparty jest na COLLADA, który wykorzystuje system oparty na XML, aby zapewnić interoperacyjność między różnymi narzędziami.

Jak otworzyć pliki DAE?

Pliki DAE mogą być otwierane przez większość programów graficznych, niektóre mogą to robić natywnie, podczas gdy inne wymagają zainstalowania wtyczki COLLADA, aby móc otwierać pliki DAE. Istnieje narzędzie online, które może otwierać pliki DAE bez konieczności pobierania oprogramowania. XML struktury pliku może być również odczytywany i edytowany przez dowolny edytor tekstowy, ale nie będą one działać jako rzeczywiste przeglądarki. Dostępnych jest wiele konwerterów formatu plików online i offline.

Jakie programy działają z plikami DAE?

Wiele programów graficznych 3D może otwierać pliki DAE, takie jak Autodesks AutoCAD, Cheetah3D, MODO, DAZ Studio, SketchUp Pro i Adobe Photoshop. Niektóre inne programy wymagają użycia wtyczki COLLADA, aby móc otwierać pliki DAE, takie jak Maya, 3ds Max i Blender. Clara.io to narzędzie online umożliwiające przeglądanie plików DAE. W przypadku użytkowników systemu Linux GLC Player może otwierać pliki DAE. Na macOS pliki DAE można również otwierać za pomocą Apple Zapowiedź.

Narzędzie Online3DConverter firmy GreenToken może konwertować pliki DAE na szereg innych formatów 3D. Konwerter FBX to darmowe narzędzie do pobierania, które może konwertować pliki DAE do formatu FBX. Pliki DAE można przekonwertować do formatu GLB w celu użycia w Cesium, za pomocą COLLADA Cesium do narzędzia gITF. Wszystkie programy graficzne, które mogą otwierać pliki DAE, będą mogły eksportować modele i tekstury do swoich obsługiwanych formatów plików.