Co to są pliki TAR? – Techniki

Co to są pliki TAR? - Techniki 1

Pliki TAR są rodzajem archiwum taśm często nazywanego tarball. Pliki te używają formatu Consolidated Unix Archive, a zatem zawierają wiele plików w jednym. Pliki TAR przechowują dane, ale nie kompresują ich automatycznie – typ pliku jest idealny do archiwizacji lub wysyłania plików przez Internet.

Format ten jest szczególnie popularny w systemach Linux i Unix. Po złożeniu pliki TAR są często kompresowane – po zakończeniu są konwertowane na pliki TGZ.

Jak otworzyć pliki TAR?

Biorąc pod uwagę, że są to pliki archiwalne, pliki TAR muszą zostać otwarte przed wyświetleniem ich rzeczywistej zawartości. Wymaga to użycia narzędzia zip. Następnie można użyć wszystkiego, co znajduje się w archiwum. Zarówno narzędzia oparte na komputerze stacjonarnym, jak i przeglądarce działają przy otwieraniu plików TAR.

W środowisku Unixowym można otwierać pliki TAR bezpośrednio, za pomocą wiersza polecenia i polecenia „tar -xvf file.tar”.

Jakie programy działają z plikami TAR?

Wszystkie popularne narzędzia do kompresowania i rozpakowywania działają z plikami TAR – na przykład 7-Zip, PeaZip, WOBXIP i więcej. Biorąc pod uwagę, że TAR jest stosunkowo powszechnym archiwum, zarówno bezpłatne, jak i płatne narzędzia można łatwo otworzyć.