Corona-Warn: nadeszła niemiecka aplikacja do śledzenia na COVID-19

COVID-19 jeszcze nie zniknął, a według danych WHO pandemia rośnie. Po okresie uwięzienia, a teraz okresie deflacji, konieczne jest znalezienie rozwiązań i strategii w celu odizolowania problemu.

W Europie Niemcy są jednym z pierwszych krajów, które uruchomiły swoją aplikację do śledzenia w celu kontrolowania pandemii.

Corona-Warn: nadeszła niemiecka aplikacja do śledzenia na COVID-19

W kwietniu Niemcy ogłosiły, że będą „monitorować” obywateli za pomocą aplikacji przechowującej dane w telefonie komórkowym. Niemiecki minister zdrowia i szef kanclerz Angela Merkel zawsze mówili, że niemiecki wykonawca preferuje rozwiązanie o „zdecentralizowanej architekturze oprogramowania”, a zatem wybór rozwiązania wykorzystującego Bluetooth.

Corona-Warn: nadeszła niemiecka aplikacja do śledzenia na COVID-19

Corona-Warn: niemiecka aplikacja śledząca COVID-19

W praktyce uruchomiona teraz aplikacja Corona-Warn powiadamia użytkowników, którzy przez 15 minut lub dłużej znajdują się w odległości mniejszej niż trzy metry od kogoś, kto później, w ciągu 14 dni po kontakcie, przetestował pozytywnie na COVID-19.

Jak wspomniano, informacje te są uzyskiwane za pomocą technologii komunikacji Bluetooth zamiast technologii geolokalizacji.

W przeciwieństwie do ogólnoeuropejskiego rozwiązania do ochrony prywatności (PEPP-PT), które wysyła dane do centralnej bazy danych, interfejsy API śledzenia kontaktów opracowane przez Apple a Google przechowuje informacje we własnym zakresie smartphones. Aplikacja Corona-Warn oparta jest na rozwiązaniu technologicznych gigantów.

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane, tego typu rozwiązania są ciągle aktualizowane. Następnie można śledzić projekt tutaj a użytkownicy mogą nawet zgłaszać pomysły.

Przeczytaj też…