Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Czego marketerzy mogą nauczyć się dzięki modelowi gier jako usługi (GaaS)?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czego marketerzy mogą nauczyć się dzięki modelowi gier jako usługi (GaaS)?

Choć branża gier nie jest nowa, to jednak ciągle się rozwija, nie tylko pod względem liczby oferowanych gier i rosnącej liczby graczy.

Siłą napędową tej ewolucji i całkowitą zmianą krajobrazu samej branży jest model biznesowy znany jako GaaS, czyli Gry jako Usługa.

Krótko mówiąc, GaaS to nowy sposób monetyzacji branży gier.

I to działa. Wystarczy spojrzeć na takie gry jak Candy Crush, Fortnite i World of Warcraft.

Teraz jest już oczywiste, że model ten obejmuje również skuteczną strategię angażowania i zatrzymywania klientów.

Marketerzy zaczynają to dostrzegać i poszukują sposobów wdrożenia udanych elementów GaaS do własnych strategii marketingowych.

Odkryli, że marki muszą zacząć od ponownego przemyślenia swoich strategii marketingu treści i zapewnienia klientom większego wyboru.

Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej ten wpis na blogu.

Czym jest model gier jako usługi (GaaS)?

Gry jako usługa (GaaS) odnoszą się do gier, w przypadku których nie występują początkowe koszty nabycia, a które zamiast tego opierają się na zakupach w grze lub subskrypcjach, aby generować zysk.

Zasadniczo GaaS jest modelem przychodów cyklicznych.

Monetyzacja gier wideo to strategia angażowania graczy i sprawiania, że ​​będą wracać po więcej. Kluczem do tego wszystkiego jest dostarczanie świetnej treści — konsekwentnie i często.

Aktualizacje mogą pojawiać się codziennie, co tydzień lub co miesiąc, w zależności od gry.

Dostęp do gier GaaS można uzyskać z chmury, dzięki czemu są one dostępne dla każdego, gdziekolwiek i kiedykolwiek, co stanowi kolejny sposób na utrzymanie zainteresowania i zaangażowania graczy.

Zakupy w grze i różne opcje rozliczeń przyciągają graczy wszelkiego typu, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie.

Przykładowo, po rozpoczęciu gry gracz może dokonać zakupu w grze, na przykład tarczy dla swojej postaci.

Wygrywanie dzięki usługom subskrypcyjnym

Inną strategią monetyzacji jest wymaganie uiszczenia opłaty lub subskrypcji w celu przejścia na wyższy poziom w grze.

Zaktualizowane opcje płatności i subskrypcji mogą pojawiać się w różnych momentach gry, gdy gracz nabrał już doświadczenia i chce kontynuować grę.

Przykładowo, niektóre gry będą rozliczane na podstawie wolumenu, podczas gdy inne będą wymagały stałej miesięcznej opłaty.

Dzięki temu modelowi biznesowemu możliwe jest wydawanie gier online i za pomocą GaaS utrzymanie zaangażowania konsumentów na dłużej, co pozwoli zatrzymać ich znacznie dłużej, niż było to możliwe w przeszłości.

Może także uchronić konsumenta przed znudzeniem się grą poprzez ciągłą aktualizację i dodawanie nowych treści.

GaaS pozwala również markom przeznaczać więcej środków na marketing w miejscach, w których przebywają potencjalni klienci, co z kolei przekłada się na lepsze doświadczenia klientów i zatrzymanie ich na dłużej.

Branża gier (większy niż przemysł filmowy i muzyczny razem wzięte) nadal rośnie i nie widać oznak spowolnienia w najbliższym czasie. Dzięki GaaS nie będzie musiał.

Jak model GaaS zmienia branżę gier

Model gier jako usługi znacząco zmienia branżę gier, wpływając zarówno na metody sprzedaży konsumenckiej, jak i na cele oraz strategie twórców gier.

Nie chodzi już o sprzedaż kopii gry na masową skalę.

Skupiono się teraz na określeniu sposobów maksymalizacji przychodów cyklicznych gdy gracze już są w grze.

Korzyści dla konsumentów

Konsumenci uzyskują wyższy zwrot z inwestycji i nabierają pewności, że gra pozostanie z nimi na dłużej, wiedząc, że nadal oferuje ona nowe treści i opcje oraz że nie zniknie z rynku za rok.

W przypadku modelu darmowej gry konsumenci mogą sami ocenić, czy podoba im się to, co grają, a następnie zdecydować o zakupie dodatkowych elementów lub funkcji lub wybrać opcję rozliczeń lub subskrypcji.

Dzięki ciągłemu dodawaniu nowych treściczego tu nie kochać?

Korzyści dla programistów

Korzyści dla deweloperów obejmują możliwość dłuższej pracy nad jednym projektem, co może obniżyć koszty związane z koniecznością tworzenia kontynuacji lub przechodzenia do nowych projektów.

Po wydaniu gry nadal udostępniane są aktualizacje i pliki do pobrania (DLC).

Dzięki przychodom generowanym przez zakupy w grze twórcy gier odkrywają, zachęta do ulepszania i uaktualniania gry w miarę postępów.

Korzyści dla firm zajmujących się grami

Korzyścią dla firm produkujących gry jest to, że nie muszą już na początku inwestować dużych kwot w tworzenie gry.

Po uruchomieniu gry możliwe jest wykorzystanie systemów CRM do zbierania i analizowania danych, dzięki czemu gra może zostać dostosowana do potrzeb graczy.

Innymi słowy, Gra może ewoluować wraz z wiedzą, jaką zdobywają o samych graczach.

Branża gier jest bardzo konkurencyjna i można się spodziewać, że w nadchodzących latach konkurencja ta będzie jeszcze większa.

Zmiany i innowacje sprawiają, że branża gier staje się lepsza dla każdego zaangażowanego, a przy tak dużej konkurencji ten trend może tylko wzrosnąć.

4 lekcje GaaS, z których mogą skorzystać marketerzy

Dzięki nowym sposobom monetyzacji branży gier, GaaS okazuje się skuteczną strategią angażowania i zatrzymywania klientów.

Jednak celem marketerów z całego świata, nie tylko tych z branży gier, jest zbudowanie i utrzymanie stałej widowni na dłuższą metę.

Czego zatem marketerzy mogą nauczyć się od modelu GaaS?

Ostateczny cel marketerów nie uległ zmianie, a jest nim identyfikacja grupy docelowej i znajdź sposoby, aby przekształcić ich w powracających klientów.

W istocie wszystko sprowadza się do tworzenia właściwych treści dla właściwych odbiorców we właściwym czasie.

Ważnym elementem jest również nadążanie za najnowszymi trendami na rynku, a Gry jako usługa to nie tylko coś, co warto obserwować, ale i z czego można się uczyć.

Oto cztery lekcje GaaS, z których mogą skorzystać marketerzy, aby zwiększyć zaangażowanie i retencję klientów.

1. Mikropłatności

Mikropłatności są dokładnie tym, na co wskazuje ich nazwa — klient płaci niewielką prowizję w ramach szybkiej transakcji, zwykle w celu odblokowania nowej funkcji, przejścia na następny poziom lub zakupu wirtualnych przedmiotów.

Mimo że niska opłata może się wydawać nieopłacalna, zastanów się, ile mikropłatności można dokonać, biorąc pod uwagę liczbę graczy i czas, jaki spędzają na platformie gry.

Przykładowo gra Fortnite generuje znaczną część przychodów z mikropłatności, co pozwala jej oferować grę za darmo, aby zachęcić do niej większą liczbę nowych graczy.

Oferując coś za darmo, konsumenci zdobywają doświadczenie z grą lub marką, a w rezultacie są skłonni kontynuować współpracę poprzez regularne dokonywanie drobnych zakupów.

Dzięki mikropłatnościom gracze kupują dokładnie taką zawartość, jaką preferują, co sprawia, że ​​pozostają zaangażowani i lojalni wobec gry.

Mikropłatności to sposób na monetyzację gry długo po premierze i sposób na jej marketing daleko poza jej początkową strategią. Dzięki nim klienci pozostają zaangażowani, co oznacza, że ​​zostają dłużej.

Dla marketerów znalezienie takich sposobów na utrzymanie zainteresowania klientów poprzez zapewnienie im tego, czego chcą, będzie strategią przynoszącą sukcesy.

2. Reklama w grze

Reklamy w grach okazują się niezwykle skuteczne w przypadku wielu marek.

Twórcy gier również odnoszą korzyści, ponieważ reklamy stanowią dla nich dodatkowe źródło dochodu poza zakupami w grze i subskrypcjami.

Jednakże ta forma reklamy wymaga nowego sposobu myślenia i nowego sposobu prezentacji informacji.

Umiejscowienie reklamy, czas jej trwania i format reklamy są strategicznymi elementami tej samej układanki.

Na przykład formatem i umiejscowieniem reklamy może być film wyświetlany na ekranie ładowania lub wstawiony w grę w strategicznym miejscu.

Innym popularnym wyborem są nagradzane filmy. Gracze otrzymują nagrody w grze za samo obejrzenie filmu.

Obecnie większość graczy postrzega reklamy jako część ogólnego doświadczenia, a nie jako irytację. Kluczem jest jednak to, aby reklamy angażujące, informacyjne, atrakcyjne wizualnie i niezakłócające rozgrywki.

Gracze również mają tendencję do zapamiętywania tych reklam, lub przynajmniej ich części.

Marketerzy powinni wziąć to pod uwagę i nadal opracowywać strategie skupiające się na najlepszych miejscach umieszczania reklam, niezależnie od tego, czy chodzi o branżę gier, czy inną.

W rezultacie platformy GaaS otwierają nowe możliwości reklamowe.

Działania marketingowe muszą poszerzać zakres możliwości, poszukując nowych rynków i nowych sposobów dotarcia do docelowych odbiorców.

Jeśli jeszcze nie rozważasz umieszczenia reklam w grze, zastanów się nad tym jeszcze raz.

3. Personalizacja opcji subskrypcji i płatności

Model GaaS oferuje graczom wiele sposobów dostępu do dodatkowej zawartości – od usług subskrypcyjnych po różne opcje płatności.

Opłata abonamentowa pobierana cyklicznie, początkowo w modelu darmowym (F2P), zapewnia graczom dostęp do treści premium.

Usługa subskrypcji gier sprawia, że ​​gry są dostępne wyłącznie na określonej platformie (np. Microsoft i Xbox Game Pass).

Kolejną opcją jest sezonowy karnet cyfrowy, najlepszy dla tych, którzy są całkowicie oddani grze. Opłata za karnet staje się jak konto bankowe, do którego gracze mogą „wkładać” pieniądze w ciągu roku.

Przepustka może wzrosnąć lojalność klienta oferując ekskluzywne funkcje i treści dostępne tylko dla posiadaczy jednego z tych sezonowych karnetów cyfrowych.

W modelu Games as a Service dostępne są również różne opcje rozliczeń. Obejmują one rozliczenia oparte na wolumenie, rozliczenia warstwowe i rozliczenia ryczałtowe.

Dzięki zrozumieniu grupy docelowej i mikrotargetowaniu person nabywców modele GaaS mogą oferować spersonalizowane strategie płatności, które odpowiadają potrzebom różnych konsumentów.

4. Elastyczność w tworzeniu treści (wszystko kręci się wokół treści!)

Potrzeby związane z treścią są w modelu biznesowym GaaS ciągłe, a odpowiednia treść może mieć decydujące znaczenie w angażowaniu i utrzymywaniu klientów.

W przeszłości zadaniem marketerów było tworzenie treści związanych z premierą produktu (gry) i to właśnie na tym polu generowana była większość przychodów, zazwyczaj w ciągu pierwszych kilku tygodni po premierze.

Dzięki modelowi GaaS działania marketingowe mają szerszy zakres i wymagają stałego dostarczania nowych treści.

Przychody z gier w pierwszych kilku tygodniach po premierze stanowią obecnie niewielki procent całości, a prawdziwym generatorem przychodów jest zawartość dostępna w grze.

Specjaliści ds. marketingu w branży gier na bieżąco śledzą zmiany w produktach i wspólnie z twórcami gier zdobywają wiedzę, zanim nastąpią duże zmiany.

Uzbrojeni w tę wiedzę mogą stworzyć plan działania lub plan działania. rozwój treści i znaleźć sposoby na dzielenie się tymi wiadomościami.

Dzięki temu gracze czują się doceniani i podekscytowani tym, co ich czeka.

Dla graczy, którzy opuścili grę, ci marketingowcy mają również plan, aby ich zwabić z powrotem. Informując ich o wszelkich zmianach i dodatkach do produktu, pozostają ciekawi i świadomi, aby mogli wrócić pewnego dnia.

Tworząc treści, aby zatrzymać klientów i przyciągnąć z powrotem tych, którzy odeszli, musisz również rozszerzyć swoją strategię marketingową, aby przyciągnąć nowych graczy. Marketerzy GaaS również są w tym najlepsi.

Inną strategią zwiększania przychodów jest ciągłe dodawanie nowej zawartości i wymaganie od graczy zapłaty za dostęp. Innymi słowy, Monetyzują nowe treści zamiast skupiać się na starych.

Na przykład Fortnite udostępnia graczom sezonową zawartość, którą mogą zakupić, dzięki czemu pozostają oni aktywni i ciekawi, jakie nowe treści pojawią się w każdym sezonie.

Marketing D2C zwycięża w branży gier

Różne marki już teraz szukają sposobów na pozyskanie graczy i przekształcenie ich w lojalnych klientów swoich produktów.

Wystarczy spojrzeć na Mountain Dew i na to, jak firma ta nawiązuje współpracę z branżą gier.

Gracze kupują produkty, a następnie udają się do wyznaczonego sklepu (witryny eCommerce) i wpisują kody w celu otrzymania ekskluzywnych dodatków do gry lub wirtualnej waluty.

Marka poszła o krok dalej, wprowadzając napój skierowany specjalnie do graczy, z którym wiąże się program lojalnościowy.

Innym przykładem sprzedaży bezpośredniej do konsumenta jest strategia stosowana przez markę Butterfinger, tworzenie mini-gry i oferowaliśmy ją na Twitchu przez ograniczony czas.

Dla nich jest to interaktywna promocja gier, która działa.

Podsumowanie: Model GaaS może zapewnić nowe pomysły dla marketerów

Marketerzy mogą odnieść korzyści z poznania modelu biznesowego, który szturmem podbija branżę gier, a mianowicie modelu Gry jako Usługa (GaaS).

Poprzez personalizację opcji subskrypcji i rozliczeń, ułatwianie mikropłatności w grze, ulepszanie reklam w grze i stałe dostarczanie wartościowych treści, branża gier znalazła sposób na skuteczne utrzymanie klientów przy jednoczesnym pozyskiwaniu nowych.

Kluczem jest w zasadzie zaangażowanie, a w centrum tej strategii zaangażowania znajduje się doświadczenia związane z treścią.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak tworzyć świetne treści, przeczytaj nasz wpis na blogu!