Czemu Apple Umieszczenie Krymu jako terytorium rosyjskiego jest tak kontrowersyjne

Czemu Apple Umieszczenie Krymu jako terytorium rosyjskiego jest tak kontrowersyjne 1

Apple skłonił się pod naciskiem rządu i wprowadził zmiany w swoich aplikacjach Mapy i Pogoda, które z pewnością okażą się kontrowersyjne. W szczególności gigant technologiczny Cupertino wymienia teraz Krym jako terytorium rosyjskie na iPhone'ach w Rosji. Oto dlaczego to ważne.

Wpisanie Krymu jako części Rosji

W marcu 2014 r. Wojska rosyjskie zaanektowały Krym z Ukrainy. To posunięcie potępiło społeczność międzynarodową. Do dziś USA, Unia Europejska i wiele innych krajów nie uznają Krymu za terytorium Rosji.

Rosja czuje się inaczej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy rosyjski rząd prowadził rozmowy Apple z powodu tego, co nazywa „niedokładnością” w sposobie oznaczania Krymu, BBC zgłoszone.

Apple pierwotnie sugerował, że Krym może być wyświetlany jako terytorium nieokreślone lub sporne. Ale teraz wydaje się, że gigant technologiczny Cupertino zgodził się na rosyjskie żądania, pokazując Krym jako część terytorium Rosji, jeśli oglądany na Apple urządzenie w kraju.

Wasilij Piskaryow, przewodniczący komitetu bezpieczeństwa Dumy Państwowej, oficjalnie to ogłosił Apple spełnił ich żądania.

„Nie ma powrotu” – powiedział Piskaryow. „Dzisiaj z Apple, sytuacja jest zamknięta – otrzymaliśmy wszystko, co chcieliśmy ”.

Najwyraźniej do zrobienia Apple dokonaj zmiany, przewodniczący zwrócił uwagę, że oznaczanie Krymu jako części Ukrainy jest w rzeczywistości przestępstwem kryminalnym zgodnie z rosyjskim prawem.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Vadym Pristaiko, potępił ten ruch w tweecie w języku angielskim w środę.

W tym momencie wydaje się, że inni giganci technologii nie poszli w ich ślady. Google wymienia Krym jako sporne terytorium na swojej platformie, ale używa rosyjskiej pisowni krymskich nazw na mapach w Rosji.

W jaki sposób Apple Zajmuje się wymaganiami krajowymi

To nie pierwszy raz Apple wylądował w gorącej wodzie, jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe. Firma dokonała podobnych ustępstw zarówno w Chinach, jak i Rosji w przeszłości.

Na przykład, Apple przechowuje dane iCloud na lokalnych państwowych serwerach w Chinach – ruch, który potępiły grupy zajmujące się prywatnością i prawami człowieka. Niektóre rodzaje aplikacji, takie jak VPN, są również zakazane w chińskim sklepie App Store.

Apple rzekomo zablokował także swoją twarz Pride Watch Face w Rosji, prawdopodobnie po to, by nie postępować zgodnie z rosyjskim prawem przeciwko „nietradycyjnym stosunkom seksualnym”. Ponadto w 2018 r. doszło do podsumowania kompleksowych zaszyfrowanych aplikacji do przesyłania wiadomości w App Store.

Jeszcze niedawno Apple zaczął usuwać lub odmawiać zatwierdzania aplikacji używanych przez demokratycznych protestujących w Hongkongu.

We wszystkich tych przypadkach wydaje się, że Apple wprowadza zmiany zgodnie z lokalnymi przepisami i regulacjami w krajach, w których prowadzi działalność. Co ma sens, ponieważ Apple chce kontynuować działalność w tych krajach.

Jednak w przypadku firmy, która szła w parze z FBI, skłonność do nacisków ze strony rządu wydaje się nie mieć charakteru – i jest niewątpliwie problematyczna, gdy zmiany te są oczywiście autorytarne.