Agile to metoda zarządzania projektami, która kładzie nacisk na podejmowanie małych, iteracyjnych działań w celu zakończenia zadań. Zwinny zespół wykonuje pracę w łatwych do zarządzania, małych krokach podczas krótkich cykli rozwoju.
Zamiast odgórnej administracji i trzymania się z góry ustalonego planu, w tej metodzie priorytetem jest szybkość dostawy, elastyczność i współpraca.
Technika Agile, która została pierwotnie opracowana do tworzenia oprogramowania, jest obecnie szeroko stosowana przy realizacji różnego rodzaju projektów i zarządzaniu firmami. Jednak to, czy zwinność jest metodologią, czy strukturą, jest nadal dyskusyjne.
Dlatego w tym artykule wyjaśnimy różne aspekty zwinności, abyś mógł zdecydować, czy jest to metodologia, czy framework. Zacznijmy!
Co to jest Agile?
Zdolność do innowacji i dostosowywania się do zmian jest elastyczna. Jest to strategia pozwalająca na poruszanie się w złożonym i chaotycznym środowisku, a ostatecznie na osiągnięcie dobrobytu.
Agile pozwala zespołom szybciej i przy mniejszej liczbie trudności oferować wartość swoim klientom dzięki iteracyjnemu podejściu do zarządzania projektami i tworzenia oprogramowania. Jest to sposób myślenia o sposobie realizacji projektów, a nie technika sama w sobie.
Zespoły mają wbudowany mechanizm szybkiego dostosowywania się do zmian, ponieważ wymagania, plany i wyniki są regularnie oceniane. Ciągła informacja zwrotna jest cechą procesów Agile, umożliwiającą interesariuszom ciągłą interakcję, a jednocześnie umożliwiającą członkom zespołu dostosowywanie się do pojawiających się problemów.
Można ją porównać do bardziej konwencjonalnych metod zarządzania projektami. W tradycyjnym zarządzaniu projektami etapy planowania, projektowania, realizacji i zamykania są często realizowane liniowo.
Jednak podstawowe zasady Agile obejmują elastyczność, ciągłe dostarczanie, iterację i krótkie okresy. Jest to podejście do zarządzania projektami, które lepiej sprawdza się w przypadku projektów kontynuowanych oraz tych, w których pewne elementy nie są znane od początku.
Dlatego zwinna strategia, wspierana przez a certyfikat coachingu Agileto inteligentny wybór w przypadku projektu bez precyzyjnych ograniczeń, terminów i zasobów.
Wysoki poziom komunikacji i współpracy, elastyczne planowanie, szybkie i skuteczne reakcje na zmiany oraz ciągłe doskonalenie to cechy charakterystyczne zwinnego rozwoju.
Jednak jesteś zachęcamy do sprawdzenia tej strony aby uzyskać więcej informacji na temat zwinności.
Agile: ramy czy metodologia?
Agile nie jest ani metodologią, ani frameworkiem, ale podejściem, które obejmuje kilka metodologii i ram do wykonania zarządzanie projektami wydajniej.
Ponieważ Agile nie określa, jakich narzędzi i procedur należy użyć, nie jest uważany za metodologię. Jednak „zwinny” służy jako uniwersalny termin dla różnych technik zarządzania.
Podejścia takie jak Scrum, Kanban i programowanie ekstremalne (XP) to różne metodologie objęte Agile.
Agile również nie jest frameworkiem, ponieważ nie jest konceptualną ani fizyczną strukturą mającą wspierać lub działać jako plan działania w zakresie konstruowania czegokolwiek, co powiększa się i staje się użytecznym komponentem.
Nie opisuje interfejsów programistycznych, nie oferuje narzędzi programistycznych do wykorzystania frameworków, ani nawet nie obejmuje rzeczywistych aplikacji.
Ale w takim razie dlaczego zwinność jest często nazywana metodologią lub frameworkiem? Cóż, dowiemy się o tym poniżej.
Metodyki zwinne
12 zasad przewodnich i cztery wartości stanowią podstawę zwinnego zarządzania projektami.
Manifest Agile służy jako podstawa tych ideałów i koncepcji. Wartości i koncepcje Manifestu Agile stanowią podstawę zwinnego sposobu myślenia.
Te wartości i zasady służą jako ramy umożliwiające wprowadzanie zmian, reagowanie na nie i radzenie sobie z niejednoznacznością.
Praktyki Agile to wytyczne, których zespół decyduje się przestrzegać w sposób zgodny z ideałami i zasadami Agile.
Zatem cztery podstawowe wartości zwinności są następujące.
- Osoby i relacje, a nie procedury i narzędzia
Manifest Agile stawia ludzi i interakcje na pierwszym miejscu, mimo że procedury i narzędzia również są istotne. Sukces można osiągnąć, zatrudniając odpowiednich ludzi i umożliwiając im dobrą współpracę.
- Funkcjonalne oprogramowanie ponad szczegółową dokumentacją
Założyciele Agile uważali, że ukończenie zadań jest ważniejsze niż ugrzęźnięcie w fazach planowania i dokumentacji.
- Zaangażowanie klientów w negocjacje kontraktowe
Agile stara się utrzymywać kontakt z interesariuszami przez cały proces rozwoju, niż izolować ich od niego.
- Podążanie za strategią reagowania na zmiany
Zwinne dostosowywanie wartości, ponieważ podążanie za planem, który nie ma już sensu, może być szkodliwe.
Wczesna i częsta dostawa, prostota, ciągły feedback, zaangażowanie zainteresowanych stron i spersonalizowana pomoc to tylko niektóre z 12 zasad wymienionych jako podstawy zarządzania projektami Agile.
Zwinne ramy
Zwinne frameworki, w tym Scrum i XP, wywodzą się z metodologii konkretnego zespołu. Jednak stały się one frameworkami, gdy stały się uniwersalne i mogły być wykorzystywane przez inne zespoły.
Ramy te pomagają w określeniu techniki, której użyje zespół, ale nie powinny stanowić samego podejścia.
Sposób korzystania przez zespół ze schematu będzie musiał być stale modyfikowany, aby był odpowiedni do sytuacji.
Struktura zwinnego programowania obejmuje komponenty do planowania adaptacyjnego, weryfikacji, integracji i innych rodzajów ciągłego rozwoju.
Jednakże wymaganych jest mniej zasad i procedur ze względu na lekkość zwinnych frameworków w porównaniu z tradycyjnymi metodologiami programowania.
Oto niektóre frameworki Agile.
1. Scrum
Jednym z pierwszych i najbardziej znanych frameworków Agile jest Scrum. Framework został opracowany, aby ułatwić tworzenie wymagającego oprogramowania i produktów przy jednoczesnym ich utrzymaniu w czasie.
Po każdej iteracji w Scrumie, priorytetem jest dostarczenie gotowej pracy.
2. Programowanie ekstremalne (XP)
Ekstremalne programowanie koncentruje się na promowaniu wysokiej jakości pracy poprzez wdrażanie najlepszych praktyk w inżynierii.
XP kładzie również nacisk na wspólne przestrzenie robocze. Podstawowymi elementami XP są programowanie w parach i refaktoryzacja kodu.
3. Metoda Rozwoju Systemów Dynamicznych (DDSM)
Jednym z najbardziej wszechstronnych frameworków jest Metoda Rozwoju Systemów Dynamicznych.
Stara się wykraczać poza zespoły programistów. Ma zastosowanie w całych projektach, a nawet w całej firmie.
DDSM koncentruje się na każdym etapie od początku do końca projektu.
4. Rozwój oparty na funkcjach (FDD)
Techniki oparte na modelach i zwinne metodologie są łączone w rozwoju opartym na funkcjach (FDD). Ma on zostać rozszerzony na znacznie większe projekty.
Pięć etapów pracy FFD obejmuje rozwój, zestawienie, planowanie, projektowanie i budowę.
5. Adaptacyjne tworzenie oprogramowania (ASD)
Opierając się na szybkim rozwoju akcji, ASD skupia się laserowo na oprogramowaniu lub użytkowniku końcowym produktu.
Zachęca do ciągłej komunikacji i przejrzystości pomiędzy klientem a zespołem programistów.
Trzy podstawowe tematy: spekulacje, współpraca i uczenie się stanowią podstawę adaptacyjnego cyklu życia ASD.
Zakończenie
Jak możesz teraz zrozumieć, Agile łączy swoją filozofię, aby tworzyć metodologie i ramy w celu formułowania najlepszych rozwiązań. Agile to metoda uwzględniania pracy zespołowej i procesów. Jest to zbiór ideałów, które kierują naszymi decyzjami dotyczącymi tego, co i jak produkować.
Ostatecznie sprowadza się to do szybkiego dostarczania drobnych funkcjonalnych części w celu zwiększenia zadowolenia klienta. Taktyki te kładą nacisk na ciągły rozwój poprzez wykorzystanie elastycznych strategii i współpracy.