Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czy Bluetooth jest niebezpieczny? Czy należy unikać słuchawek Bluetooth?
Jeśli nawet zdalnie korzystasz z Internetu, prawdopodobnie w pewnym momencie natknąłeś się na artykuły sugerujące, jak szkodliwe jest promieniowanie Bluetooth i jak może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Podczas gdy niektóre z tych artykułów sugerują, abyś poprzestał na jednym argumencie, inne pozostawiają cię nierozstrzygniętego w obliczu retorycznego pytania: „”. Zatem w tym artykule bierzemy pod uwagę niezliczone czynniki, które odgrywają swoją rolę, i staramy się uzyskać rozstrzygający wniosek opinia.
Aby odpowiedzieć na dość niepokojące pytanie – czy Bluetooth jest bezpieczny, czy nie — należy omówić kilka czynników, takich jak różne klasy Bluetooth, pole elektromagnetyczne i jego rodzaj, wartości SAR, które promieniowanie może wyrządzać szkody na poziomie komórkowym i inne.
Aby dać ci podkład, EMR lub promieniowanie elektromagnetyczne jest częścią niewidzialnego obszaru energii, zwanego również promieniowaniem, który jest związany z falami pola elektromagnetycznego. Te pola elektromagnetyczne (promieniowanie elektromagnetyczne) dzieli się na dwie kategorie w zależności od ich częstotliwości: promieniowanie jonizujące i promieniowanie niejonizujące.
Promieniowanie jonizujące
Promieniowanie jonizujące składa się głównie z fal elektromagnetycznych o średniej i wysokiej częstotliwości i posiada zdolność do zmiany DNA na poziomie komórkowym pod wpływem ekspozycji — na przykład promieni rentgenowskich, promieni UV i promieni gamma.
Promieniowanie niejonizujące
Promieniowanie niejonizujące, w przeciwieństwie do promieniowania jonizującego, obejmuje fale elektromagnetyczne obecne w obszarze częstotliwości od niskich do średnich i nie mają zdolności zmiany ani modyfikacji DNA (ze względu na mniejszą moc) – na przykład ELF (bardzo niska Częstotliwość) fale, fale RF i mikrofale.
Chociaż narażenie na promieniowanie jest szkodliwe, ważne jest, aby zrozumieć, że siła i czas trwania narażenia odgrywają kluczową rolę w określeniu, czy promieniowanie może potencjalnie zmienić DNA na poziomie komórkowym, a co za tym idzie, spowodować poważne problemy zdrowotne.
Interpolując Bluetooth na obraz, widzimy, że technologia bezprzewodowa opiera się na falach RF o krótkich falach do transmisji danych na małe odległości. Wykorzystuje fale w 2.4 – 2Zakres częstotliwości 0,485 GHz, który należy do kategorii promieniowania niejonizującego. Oznacza to, że aby promieniowanie Bluetooth mogło powodować poważne konsekwencje dla zdrowia, promieniowanie musi być wystarczająco wysokie, aby zmodyfikować DNA poprzez zerwanie wiązań molekularnych tworzących DNA, a następnie zmianę informacji na poziomie komórkowym. Jednakże, ponieważ zakres częstotliwości wykorzystywany przez Bluetooth jest daleki od promieniowania jonizującego, a czas ekspozycji jest znacznie krótszy, promieniowanie Bluetooth nie ma możliwości zmiany DNA na poziomie komórkowym do punktu, w którym może to spowodować poważne problemy zdrowotne.
Chociaż możesz usłyszeć, jak niektóre szanowane organizacje sugerują, że fale Bluetooth są rakotwórcze, musisz także wziąć pod uwagę różne klasy Bluetooth, aby sprawdzić, czy fale te rzeczywiście mają zdolność zmiany DNA.
Bluetooth można podzielić na trzy klasy —
Klasa 1 – do tej klasy należą najpotężniejsze urządzenia Bluetooth. Urządzenia te mogą mieć zasięg ponad 300 stóp (~100 metrów) i działać z maksymalną mocą 100 mW.
Klasa 2 – jedna z powszechnych klas Bluetooth, spotykana w szerokiej gamie urządzeń. Jest w stanie przesyłać dane o godz 2.5 mW w zasięgu około 33 stóp (~10 metrów).
Klasa 3 – do tej klasy należą najmniej wydajne urządzenia wykorzystujące technologię Bluetooth. Urządzenia tego typu mają zasięg ok 3 stopy (~ 1 metr) i działać przy 1 mW.
Wśród tych różnych klas Bluetooth, class 3 Urządzenia Bluetooth są obecnie najtrudniejsze do znalezienia. Z drugiej strony, można łatwo zobaczyć dużą liczbę klas 2 urządzeń, a także sporo klasy 1 urządzenia wokół.
Bluetooth i SAR
Oprócz trzech klas Bluetooth i ich różnych częstotliwości roboczych i mocy, kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wartość SAR. SAR lub współczynnik absorpcji specyficznej jest miarą szybkości, z jaką energia jest pochłaniana przez organizm ludzki wystawiony na działanie pola elektromagnetycznego (RF). Wartość pomaga w określeniu ilości mocy pochłoniętej przez ciało (i głowę) na masę tkanki. Ogólnie rzecz biorąc, wartość SAR dla typowej pary słuchawek Bluetooth wynosi około 00,30 wata na kilogram, co znacznie mieści się w granicach wytycznych FCC (Federalnej Komisji Łączności), które sugerują, że wartość urządzenia nie przekracza 1.6 watów na kilogram. Dla przykładu jedna z najpopularniejszych słuchawek prawdziwie bezprzewodowych, Apple AirPods mają wartość SAR wynoszącą 00,466 wata na kilogram, czyli poniżej limitu określonego przez FCC.
Chociaż niektórzy sugerują, że skoro kuchenki mikrofalowe również wykorzystują częstotliwości radiowe w tym samym zakresie co Bluetooth, pokazuje to, że promieniowanie Bluetooth jest również tak samo szkodliwe jak promieniowanie mikrofalowe. Nie jest to jednak do końca prawdą i stanowi jedynie połowę prawdy. Chociaż Bluetooth i kuchenki mikrofalowe korzystają z tego samego zakresu częstotliwości, różnią się znacznie mocą, z której korzystają. Ogólnie rzecz biorąc, kuchenki mikrofalowe zużywają ~1200 W mocy, co w porównaniu do Bluetooth (maksymalnie 100 mW (0.1 W)), to duża moc. I bycie narażonym na działanie tak dużej mocy w ~2.4 Częstotliwość GHz stwarza ryzyko uszkodzenia DNA na poziomie komórkowym.
Na przestrzeni lat przeprowadzono kilka badań w celu zidentyfikowania zagrożenia, jakie mogą stwarzać pola elektromagnetyczne o niskim promieniowaniu. Może to jednak być zaskoczeniem, ale większość tych badań tego nie udowodniła promieniowanie to jest szkodliwe w stopniu, w jakim może spowodować uszkodzenie DNA na poziomie komórkowym. Wręcz przeciwnie, niektórzy eksperci sugerują, że chociaż moc zużywana przez Bluetooth jest w dużej mierze niewielka, długotrwałe/skumulowane narażenie na te promieniowanie może prowadzić do pewnych problemów zdrowotnych. Chociaż te konsekwencje zdrowotne niekoniecznie prowadzą do problemów spowodowanych na poziomie komórkowym, istnieją inne mniej poważne warunki, które mogą wystąpić w wyniku długotrwałego narażenia.
Ponieważ większość tych badań nie wykazała jednoznacznie, że promieniowanie Bluetooth jest szkodliwe (w zakresie, w jakim może zmieniać DNA), nie należy całkowicie odrzucać poglądu, że długotrwałe narażenie na to promieniowanie może w rzeczywistości prowadzić do (niewielkich) konsekwencji zdrowotnych. Z tego powodu zawsze należy prowadzić samoregulujący monitoring po stronie użytkownika, aby kontrolować jego użycie. Środki te brzmią podobnie do tych, które niektórzy eksperci sugerowali od czasu powstania telefonów komórkowych — w miarę możliwości unikaj przykładania telefonów komórkowych do ucha podczas odbierania połączeń i zamiast tego polegaj na wbudowanym głośniku.
Chociaż w przypadku telefonów komórkowych środki te mają większy sens w porównaniu z tymi, które sugerują to samo w przypadku urządzeń Bluetooth, użytkownicy nie mają nic przeciwko korzystaniu z urządzeń Bluetooth, dopóki nie robią tego w sposób kontrolowany i nie spędzają dużej części swojego czasu. dzień ze słuchawkami Bluetooth w uszach. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, którym należy zabronić ciągłego używania słuchawek/słuchawek Bluetooth, ponieważ są one w fazie rozwoju i mają cieńsze czaszki w porównaniu do dorosłych, co czyni je bardziej wrażliwymi na promieniowanie.
Czy Bluetooth jest niebezpieczny?
Podsumowując i odpowiadając na pytanie – czy Bluetooth jest bezpieczny czy nie – należy pamiętać o jednej rzeczy, ponieważ nie ma wystarczającej liczby jednoznacznych badań udowadniających, że promieniowanie Bluetooth może powodować uszkodzenia DNA (a w konsekwencji poważne problemy zdrowotne), należy unikać ciągłego otaczania się urządzeniami Bluetooth. Jednocześnie nie powinni się obawiać korzystania z tych urządzeń, dopóki nie zostaną one sprawdzone. W dzisiejszych czasach nie jest całkowicie możliwe, aby niektóre osoby całkowicie porzuciły te urządzenia. Poza tym ci, którzy nie mogą polegać na urządzeniach Bluetooth (na przykład słuchawkach) ani ich nie używać, mogą zamiast tego wypróbować zestawy słuchawkowe z rurką powietrzną, aby zmniejszyć narażenie na promieniowanie Bluetooth.