Czy CCleaner jest bezpieczny w użyciu?

Czy CCleaner jest bezpieczny w użyciu? 1

Utworzony i opublikowany przez Piriform, CCleaner to oprogramowanie do czyszczenia dysków, które istnieje od 2004 roku. Wśród morza bardzo szkodliwych programów, które udają narzędzia do czyszczenia, łatwo jest sceptycznie podchodzić do każdego programu sprzedawanego jako taki.

Rzeczywiście, szkodliwe programy tego typu są obecnie dość powszechne – udają, że usuwają niechciane pliki i programy podczas instalowania wszelkiego rodzaju programów szpiegujących lub złośliwego oprogramowania. Zawsze lepiej być ostrożnym – nie instaluj programów, jeśli nie masz pewności, skąd pochodzą i co robią!

Jeśli chodzi o sam CCleaner – jest bezpieczny w użyciu. Program zawiera różne narzędzia, które pozwalają usuwać nieużywane pliki, pliki tymczasowe lub niepotrzebne oraz dane tymczasowe, a także treści związane z prywatnością. Mogą to być na przykład pliki cookie i pliki pamięci podręcznej.

Jest jedna funkcja, która jest częścią CCleaner, która absolutnie NIE powinna być używana przez niedoświadczonych użytkowników: narzędzie do czyszczenia rejestru. Chociaż rejestr komputerowy może absolutnie zawierać uszkodzone lub uszkodzone elementy, absolutnie niewskazane jest ingerowanie w rzeczy.

Narzędzie do czyszczenia rejestru jest oddzielnym narzędziem od „standardowego” czyszczenia, które jest całkowicie bezpieczne do uruchomienia – chyba że wiesz, co robisz. Zwłaszcza jeśli używasz Windows 10, omijaj narzędzie do czyszczenia rejestru. Ze względu na częste aktualizacje Windows 10 OS, często znajduje się uszkodzone elementy rejestru, ale mogą one być nadal potrzebne w przyszłych aktualizacjach, więc usunięcie ich może spowodować kolejne problemy.

Spośród wielu dostępnych narzędzi do czyszczenia dysków CCleaner jest jednym z najbezpieczniejszych – po prostu pobierz program tylko z oryginalnej strony internetowej, a nie ze źródeł innych firm.