Czy dmuchanie kaset NES naprawdę naprawiło problem z miganiem?

Czy dmuchanie kaset NES naprawdę naprawiło problem z miganiem? 1

Jeśli byłeś dzieckiem lat 80., najprawdopodobniej dorastałeś, grając w konsole do gier wideo oparte na kartridżach, takie jak Nintendo Entertainment System (NES). Wszyscy mieli NES w późnych latach 80. i jak wszyscy, którzy je posiadali, w końcu doświadczyli tego samego problemu z „flashowaniem” konsoli.

Problem był bardzo powszechny. Po około roku lub dwóch użytkowaniu oryginalny NES często wykazywał problem polegający na tym, że nie czytał poprawnie kartridży z grami. Gracze wsuną kasetę do gniazda, a następnie włączą ją, aby zobaczyć migający ekran na ekranie telewizora. Aby to naprawić, gracze opracowali praktykę wysuwania kasety i wściekłego dmuchania wzdłuż dolnych złączy kasety, aby usunąć wszelkie zabrudzenia lub zanieczyszczenia ze złączy kasety, zanim spróbują ponownie wsunąć kasetę do gniazda, aby sprawdzić, czy zadziała. To dmuchanie będzie powtarzane, aż gra w końcu zadziała.

Chociaż praktyka dmuchania nabojów NES jest powszechnie akceptowana jako „naprawa” problemu flashowania NES, w rzeczywistości nie ma ona w ogóle nic wspólnego z tym problemem. Dmuchanie do pojemników nic nie naprawia. Poważnie! Jak myślisz, ile pyłu dostało się do kartridży do gry? O ile nie przechowujesz swoich gier wideo w kopalni węgla, prawdopodobnie nie ma wystarczającej ilości pyłu uwięzionego na złączach, aby spowodować problem.

Co tak naprawdę powoduje problem z flashowaniem?

Każdy system do gier z kartridżami (nie tylko NES) ma złącze ZIF. To złącze ma kontakt ze stykami na kasecie do gier po włożeniu jej do systemu. Po częstym użyciu złącze ZIF ulega deformacji, a kołki wyginają się. W rezultacie wstawiona gra wideo nie nawiązuje właściwego kontaktu ze złączem ZIF, a konsola wyświetla migający ekran. Dmuchaj, co chcesz, to nigdy nie rozwiąże problemu.

Problem był tak powszechny, że Nintendo rozwiązało ten problem przez przeprojektowanie NES gdzie wkład zostałby włożony w górę urządzenia, a nie w bok. Pozwoliło to na lepszy kontakt ze złączem ZIF.


Dlaczego więc wszyscy myśleli, że dmuchanie we wkład naprawił ten problem?

Właśnie tak działa mózg. Dmuchałeś do kasety za każdym razem, gdy wkładałeś grę. Kiedy zadziałało, automatycznie pomyślałeś, że musi tak być, ponieważ cały dmuchający usuwa kurz z wkładu. To, co się naprawdę wydarzyło, to po prostu przestawienie kasety w sposób zapewniający lepszy kontakt ze złączem ZIF.

Powinienem również wspomnieć, że istniała cała branża, która przekonała nas, że brudne wkłady stanowią problem. Ilekroć chodziłeś do sklepów z grami wideo, takich jak Funcoland lub GameStop, aby kupić grę, sprzedawca często próbował sprzedać ci zestaw do czyszczenia. Kto nie kupił jednego z tych drogich zestawów do czyszczenia?

Zestaw do czyszczenia NES


Co naprawdę naprawia problem z flashowaniem?

Nadal możesz kupić nowe złącze ZIF dla twojego starego systemu NES z różnych źródeł, takich jak Ebay lub Amazon. Są niezwykle łatwe w instalacji. Jeśli masz trochę czasu, możesz też ręcznie zagnij szpilki z powrotem na miejsce. Osobiście zdecydowałem się zastąpić ZIF. Są tanie, a ich instalacja zajęła około 10 minut.

Więc nie marnuj oddechu, jeśli nadal próbujesz uruchomić tę kasetę do gry NES. Nie trzeba czyścić złączy ani używać drogich produktów, aby stary system działał lepiej. Upewnij się tylko, że kaseta nawiązuje kontakt ze złączem kasety i że możesz zacząć. Miłej gry!