Czy Dokumenty Google mogą czytać dokumenty na głos?

Kiedy piszesz coś w Dokumentach Google, czasami musisz sprawdzić, jak naprawdę brzmi Twój tekst. Jasne, możesz poprosić kogoś o przeczytanie go na głos, ale nie zawsze jest to możliwe.

Lepszą opcją jest poproszenie Dokumentów Google o ponowne odczytanie słów. G Suite obsługuje opcję zamiany tekstu na mowę, a włączenie tej funkcji zajmuje tylko kilka kroków.

W tym artykule pokażemy, jak to zrobić. Ponadto omówimy, jakich narzędzi użyć, gdy potrzebujesz czytnika ekranu, który najlepiej Ci odpowiada.

Jak włączyć funkcję czytnika ekranu w Dokumentach Google

Jeśli używasz Dokumentów Google do pisania lub czytania dokumentów, prawdopodobnie używasz również Chrome jako domyślnej przeglądarki. Produkty Google działają najlepiej, gdy są używane w połączeniu.

Jeśli chcesz, aby Dokumenty Google czytały Ci na głos, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zainstalować ChromeVox. Jest to rozszerzenie Chrome, które nadaje przeglądarce głos.

Użytkownicy niedowidzący znacznie korzystają z tej aplikacji, ponieważ jest ona bardzo szybka i niezawodna. Po dodaniu ChromeVox możesz dostosować ustawienia w Dokumentach Google. Oto, co musisz zrobić:

  1. Uruchom Dokumenty Google na swoim komputerze.
  2. Wybierz „Narzędzia” z paska menu.
  3. Kliknij „Ustawienia dostępności”.
  4. Sprawdź „Włącz obsługę czytnika ekranu” i kliknij „OK”.

Sekcja „Dostępność” pojawi się na pasku narzędzi Dokumentów Google. Teraz wpisz słowo lub zdanie albo otwórz dokument i zaznacz fragment, który chcesz czytać w Dokumentach Google.

Następnie przejdź do paska narzędzi, wybierz Dostępność> Mów> Mów zaznaczenie. ChromeVox rozpocznie czytanie tekstu. Pamiętaj tylko, że masz tylko jeden dokument naraz. W przeciwnym razie czytelnik może zacząć czytać niewłaściwy tekst.

Dokumenty Google czytają na głos

NVDA – stacjonarny czytnik ekranu

ChromeVox to tylko jedna opcja dla czytnika ekranu, jeśli chcesz, aby Dokumenty Google czytały Ci na głos. To świetna opcja, jeśli używasz tylko przeglądarki Chrome.

Ale co, jeśli wolisz Firefox? A może po prostu chcesz mieć stacjonarny czytnik ekranu, którego możesz używać w więcej niż jednej sytuacji. G Suite zaleca NVDA jako jedną z najlepszych aplikacji komputerowych z ułatwieniami dostępu.

Jest całkowicie darmowy i można go używać zarówno z Chrome, jak i Firefox. NVDA jest skrótem od NonVisual Desktop Access i jest to fantastyczne narzędzie, które ma wiele funkcji.

Obsługuje ponad 50 języków i ma bardzo intuicyjny interfejs. Możesz odwiedzić ich stronę internetową Ściągnij NVDA – jest bardzo lekki i bardzo stabilny.

Dokumenty Google przeczytane

JAWS – Desktop Screen Reader

G Suite zaleca także czytnik ekranu JAWS, który jest skrótem od Jobs Access With Speech. Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych czytników ekranu.

Zapewnia konwersję tekstu na mowę i wyjście Braille’a dla osób niedowidzących. Możesz go używać do czytania e-maili, stron internetowych i tak, Dokumentów Google.

Nawigacja jest łatwa, a użytkownicy mogą zrobić wszystko za pomocą myszy. Może także pomóc w szybkim wypełnianiu formularzy online. W przeciwieństwie do NVDA, JAWS nie jest darmowy i będzie wymagał zakupu licencji nawet do użytku osobistego.

czytaj na głos dokumenty Google

Inne opcje ułatwień dostępu w G Suite

Istnieje wiele niezwykle przydatnych opcji odczytu ekranu dla G Suite, w tym Dokumentów Google. Ale obsługa ułatwień dostępu nie kończy się na narzędziach do czytania na głos. Istnieją również inne rodzaje wsparcia.

Wyświetlacz brajlowski

Ta funkcja jest dostępna tylko wtedy, gdy korzystasz z Dokumentów Google na swoim komputerze. Jeśli używasz systemu operacyjnego Chrome, upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję rozszerzenia ChromeVox.

Jeśli chcesz Windows lub jeśli jesteś użytkownikiem Firefoksa, NVDA lub Jaws będą działać. Aby włączyć wyświetlanie brajla w Dokumentach Google, wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz dokument w Dokumentach Google.
  2. Przejdź do „Narzędzia”, a następnie „Ustawienia ułatwień dostępu”.
  3. Najpierw kliknij „Włącz obsługę czytnika ekranu”.
  4. Następnie kliknij „Włącz obsługę alfabetu Braille’a”.

Pisanie za pomocą głosu

Czy wiesz, że możesz po prostu rozmawiać z Dokumentami Google, a tekst pojawi się na ekranie? G Suite ma doskonałą funkcję, która pozwala dyktować słowa zamiast je wpisywać.

Pamiętaj, że ta funkcja jest na razie dostępna tylko wtedy, gdy używasz Chrome jako przeglądarki. Przed rozpoczęciem korzystania z tej funkcji upewnij się, że mikrofon, którego będziesz używać, jest włączony.

Gdy już to omówisz, otwórz dokument Dokumentów Google i wybierz Narzędzia> Pisanie głosowe. Gdy będziesz gotów wypowiedzieć słowa, kliknij ikonę mikrofonu i gotowe. Uważaj, aby się nie spieszyć i starać się jak najwięcej wypowiadać słowa.

Dokumenty Google na głos

Dokumenty Google mogą czytać na głos i robić o wiele więcej

Pod względem ułatwień dostępu Google przeszedł długą drogę. Zdają sobie sprawę, że wielu ich użytkowników to osoby niepełnosprawne.

W przypadku osób niedowidzących kilka opcji zależy od używanej przeglądarki i potrzebnej aplikacji komputerowej. Ale Dostępność oferuje rozwiązania dla osób, które mogą mieć problemy z użyciem rąk i dłoni, stąd opcja dyktowania.

Czy korzystałeś kiedyś z którejkolwiek z funkcji ułatwień dostępu Google? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.