Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Czy kreatywności można się nauczyć?

Większość pracodawców, szczególnie na stanowiskach technicznych, chce zatrudniać kreatywnych pracowników. Świadomie lub nieświadomie szukają przejawów kreatywności u kandydatów w CV i rozmowach kwalifikacyjnych.

Chcą zobaczyć, jakie nowe sposoby wnioskodawcy wykorzystali już w swoich firmach, aby dostarczać produkty lub usługi albo rozwiązywać problemy. Dlatego osoba ubiegająca się o pracę powinna umieć w swoim dzienniku i rozmowie kwalifikacyjnej odnieść się do aspektów swojego myślenia lub twórczego działania. Powinien umieć zapoznać się z branżą firmy lub organizacji, w której aplikował o pracę i twórczo zaproponować sugestie w tym zakresie.

Czy kreatywności można się nauczyć?

Jak stać się bardziej kreatywnym?

Odwaga albo prawda…

– Odwaga albo prawda?

– Powiedział: Odwagi.

Spojrzał na ekran telefonu i przeczytał na głos: „Podejdź do okna i krzycz tak głośno, jak potrafisz: Ty i ja, wszyscy jesteśmy szaleni!”

Było około północy i pomyśleć, że o tej godzinie w kompleksie, w którym mieszka ponad sto rodzin, ktoś krzyczy do okna, że ​​ty i ja jesteśmy szaleni, to szaleństwo. Ale nasz przyjaciel powiedział, że to zrobię. Wszyscy myśleliśmy, że żartuje. Ale on natychmiast podszedł do okna, położył rękę na parapecie i głośno zawołał: „Ty i ja, wszyscy jesteśmy szaleni”.

Wszyscy trzej protestowaliśmy, że trzeba było otworzyć okno i krzyczeć; To nie jest do zaakceptowania. Kazałeś podejść do okna i płakać. Ja też krzyknąłem. Ale nasz przyjaciel spokojnie zapytał, gdzie on napisał lub kto powiedział, że powinienem otworzyć okno i zadzwonić.

Chociaż wszyscy wiedzieliśmy, że oznacza to krzyczenie przez otwarte okno, nasz przyjaciel miał rację.

Nie mogliśmy protestować legalnie, zgodnie z zasadami języka lub zasadami gry, a nasz przyjaciel uratował siebie i nas przed tarapatami przy odrobinie Kreatywności.

Być może można wymienić bardziej odpowiednie przykłady Kreatywności. Mimo to, mówiąc to wspomnienie, chciałem tylko zwrócić uwagę na coś, co stanowi istotę koncepcji Twórczości: obecność, dbałość o szczegóły i widzenie rzeczy, których inni nie widzą lub nie zakładają, że są znane. Przed Flemingiem ludzie od tysięcy lat widzieli pleśń w żywności, ale to on się temu przyjrzał i odważył się podważyć założenia.

Tak właśnie spada jabłko z drzewa. Nie było to pierwsze jabłko, które spadło z drzewa, ale Newton prawdopodobnie jako pierwszy umieścił na początku zdania „dlaczego jabłko spadło z drzewa” i przeszedł do odpowiedzi. Oczywiście samo zadanie pytania nie prowadzi do Kreatywności. Kwestionowanie jest początkiem wynalazku.

Zarówno Fleming, jak i Newton byli wybitnymi mistrzami w swoich dziedzinach. Innymi słowy, nie możemy po prostu zadać jednego z wielu pytań, a następnie zanurzyć się w świat kreatywności. Musiałeś przejść przez przygotowania w swojej dziedzinie, aby móc zaprezentować niezwykłą Kreatywność. Jego Twórczość wywodzi się ze świadomości i jednocześnie jest samoświadoma.

Czy można się tego nauczyć?

Wielu wybitnych badaczy udzieliło pozytywnej odpowiedzi na to pytanie. Wierzą, że ludzie rodzą się kreatywni, ale stopniowo w miarę dorastania tracą dużą część swojej zdolności do bycia kreatywnymi. Wystarczy zwrócić uwagę na dzieci poniżej piątego roku życia. Nie mają zamiaru niszczyć swojej ulubionej zabawki. Jeśli kupisz im zabawkę, której chcą, może ona nie wystarczyć nawet na jeden dzień.

Rzeczy i wydarzenia są dla dzieci nowe i jak wspomniałem w poprzedniej notatce, nowość i nowość to dwa z fundamentów Kreatywności. Dzieci uważnie przyglądają się szczegółom; Zadają pytania. Chcą się dowiedzieć, co jest pod tym ciałem, jak ta śruba trzyma nogi i… to są oznaki Twórczości. Każdy, kto spędził dzień z małym dzieckiem, wie, że istnieje dziesiątki pytań, na które należy odpowiedzieć. Jednak większość dorosłych traci te cechy.
George Land, teoretyk i myśliciel systemów, opracował w latach sześćdziesiątych test mający na celu identyfikację kreatywnych naukowców i inżynierów w NASA.

Test ten zadziałał tak dobrze, że później użył go do wykrycia kreatywności u dzieci w wieku 3–5 lat, a następnie przeprowadził ten sam test tym samym dzieciom w wieku 10 lat, a później w wieku 15 lat, z zaskakującymi wynikami. T

Związek między wiekiem a kreatywnością dzieci zbadany przez Land jest następujący:

 • Efekty 5-letnich dzieci: 98 proc. kreatywności
 • Wyniki dzieci 10-letnich: 30% kreatywności
 • Wyniki 15-letnich nastolatków: 12% kreatywnych
 • Wyniki tego samego testu przeprowadzonego na 280 000 dorosłych: 2 procent kreatywności

Na podstawie tego testu George Land doszedł do wniosku, że niekreatywnych zachowań uczy się z czasem. Innymi słowy, w dzieciństwie mamy zdolności i oznaki Kreatywności, ale stopniowo uczymy się niekreatywni. Innymi słowy, wynalazek ma odwrotną zależność od wieku.

Z jego punktu widzenia w ciągu ostatnich dwustu lat rewolucji przemysłowej instytucje edukacyjne, prawa i regulacje oraz ogólne zasady obowiązujące w fabrykach i biurach spowodowały, że większość ludzi słucha poleceń i przestaje być kreatywna.

Wyraźnym przykładem takiej sytuacji jest film Charliego Chaplina „New Age”, w którym człowiek stał się narzędziem, które dokręca tylko jedną śrubę i nie wymaga żadnej kreatywności.

Podstawy kreatywności

Jak już mówiłem, Kreatywność – niezależnie od naturalnej Twórczości wpajanej dzieciom – opiera się na koncepcjach. Innymi słowy, aby być kreatywnym, należy zastosować te koncepcje. Główne idee związane z kreatywnością to:

 • Opanowanie określonej dyscypliny; Wiedza jest podstawą wynalazku.
 • Nauka nawiązywania kontaktu, bez której żadna kreatywność nie jest trwała.
 • Nauka sposobu myślenia, w tym myślenia twórczego, analitycznego i krytycznego.
 • Doświadczenie, eksploracja i wyobraźnia, aby zakwestionować to, co uważamy za oczywiste.
 • Łączenie informacji i pomysłów, co prowadzi do nowych pomysłów i inicjatyw.

DNA innowatorów…

Clayton M. Christensen, znany i wybitny pisarz biznesowy, oraz jego koledzy, Jeff Dyer i Hal Gregersen, w swojej ulubionej książce: The Innovator’s DNA: Mastering the Five Skills of Disruptive Innovators, po przeprowadzeniu wywiadów z 5000 innowacyjnymi i kreatywnymi osobami, osiągnęli ekscytujące wyniki w różnych dziedzinach, od pracodawców i przedsiębiorców po inżynierów i pracowników.

Wśród tych innowacyjnych ludzi możemy wymienić Steve’a Jobsa, Jeffa Bezosa i Pierre’a Omidyara. Doszli do wniosku, że określone wzorce zachowań u tych osób stale się powtarzają.

Zdolność ludzi do tworzenia, wprowadzania innowacji i prezentowania innowacyjnych pomysłów zależy od umiejętności i funkcji Odeona Pendla. Zgodnie z tą teorią najbardziej kreatywną i innowacyjną osobą w biznesie, nauce czy jakiejkolwiek innej dziedzinie możesz być tylko wtedy, gdy posiadasz pięć zachowań zwanych „DNA innowatorów”.

 • Kojarzysz: rysujesz powiązania między pytaniami, problemami i pomysłami w różnych kontekstach.
 • Zadawanie pytań: Zadawanie pytań kwestionujących zdrowy rozsądek (pytania zakładają dane).
 • Obserwowanie: analizowanie zachowań innych, w tym klientów, dostawców i konkurentów, w celu zidentyfikowania nowych sposobów działania.
 • Tworzenie sieci kontaktów: nawiązywanie komunikacji i interakcji z ludźmi o różnych pomysłach i poglądach.
 • Eksperymentowanie: tworzenie interaktywnych doświadczeń, wywoływanie nietradycyjnych reakcji oraz obserwowanie pojawiających się wyników i spostrzeżeń.
 • Teoria ta kładzie nacisk na zachowania, które możemy wykonać, a nie na cechy.

„Obecność” i kreatywność…

Większość pracodawców, szczególnie na stanowiskach technicznych, chce zatrudniać kreatywnych pracowników. Świadomie lub nieświadomie szukają u kandydatów przejawów Kreatywności w CV i rozmowach kwalifikacyjnych. Chcą zobaczyć, jakie nowe sposoby wnioskodawcy wykorzystali już w swoich firmach, aby dostarczać produkty lub usługi albo rozwiązywać problemy. Dlatego osoba ubiegająca się o pracę powinna umieć w swoim dzienniku i rozmowie kwalifikacyjnej odnieść się do aspektów swojego myślenia lub twórczego działania.

Powinien umieć zapoznać się z branżą firmy lub organizacji, w której aplikował o pracę i twórczo zaproponować sugestie w tym zakresie. Zdolność do kreatywności jest niezbędna dla firm i organizacji, które ją cenią; W przeciwnym razie nie ma miejsca na kreatywność w organizacjach, które mówią „tak”.
Jednak tym, o czym nie można wspominać w wielu źródłach związanych z Kreatywnością, jest „obecność”. Obecność oznacza obecność umysłu i bystrość zmysłów. Mogę z dużym przekonaniem powiedzieć, że obecność jest niezbędna do kreatywności i sukcesu w każdej innej pracy i związku.

Aby wytyczyć linię komunikacji pomiędzy niepowiązanymi ze sobą zjawiskami, aby dokonać trafnej obserwacji i na jej podstawie zadać podstawowe pytania, dla skutecznej komunikacji i interakcji z innymi w kierunku networkingu i doświadczenia oraz testowania, niezbędna jest obecność. Bycie obecnym oznacza bycie świadomym każdej przemijającej chwili i wszystkiego, co się dzieje.

Większość z nas jest przyzwyczajona do robienia różnych rzeczy, gdy nasze myśli są gdzie indziej.

Nie ma skutecznej dwustronnej komunikacji, jeśli nie jesteśmy obecni w relacji ze wszystkimi naszymi zmysłami. Nie możesz prowadzić negocjacji z klientem, menedżerem, a nawet współpracownikiem, jeśli nie jesteś w tej chwili obecny. Druga strona związku natychmiast wykryje każdą fałszywą obecność. Nasza mowa ciała i ruchy mięśni twarzy narażają nas na niebezpieczeństwo, co oznacza naturalny koniec związku.

Czy wiesz dlaczego 98% dzieci jest kreatywnych, a tylko 2% dorosłych? Odpowiedzi należy szukać w obecności. W większości ich prac obecne są dzieci. Po prostu obserwuj przez kilka minut bawiące się dziecko.

Six Dongs to jego uwaga skupiona na grze. Dzieci też wyobrażają sobie, ale ich wyobraźnia kieruje się w stronę budowania i kreatywności. W ciągu kilku sekund pod stołem w jadalni budują dom z kilkoma pokojami i kuchnią i ustalają zasady, jak w tym domu mieszkać. Fantazjują i nie fantazjują. Nie toną w żalu za przeszłość i nie mają obaw o przyszłość; Są obecni, więc 98% z nich jest kreatywnych.

Pobierz motywy WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz zerowe motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPresskurs Lyndy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie micromaxPobierz zerowe motywy WordPressdarmowy kurs Udemy do pobrania