Wszyscy myślimy, że do pewnego stopnia wiemy, czym jest świadomość, ta wrodzona zdolność, która pozwala nam dostrzec, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Ale tak naprawdę niewiele wiemy o mechanizmach, które aktywują tę świadomość.
Dla naukowców temat świadomego i nieświadomego mózgu zawsze był tajemnicą. Wypróbowali teorie fizyczne, modele komputerowe i inne eksperymenty społeczne i żaden z nich nie znalazł odpowiedzi, jakiej się spodziewali: jak faktycznie działa ta wyjątkowa ludzka zdolność.
Tak więc w ostateczności pomyśleli o użyciu środków psychodelicznych w celu lepszego zrozumienia świadomości i utraty przytomności.
Leki psychedeliczne, takie jak cząsteczka Boga, mogą ujawnić sekrety świadomego mózgu

Istnieją leki psychodeliczne, takie jak DMT, które mają zdolność zmieniania świadomości. Substancje te zawierają składniki, które zmieniają sposób, w jaki mózg postrzega i modeluje świat, co nazywamy „świadomym doświadczeniem”.
Niektórzy twierdzą nawet, że cząsteczka Boga może przenieść ich do innego wymiaru, gdy nie śpią. Dlatego badanie efektów wywoływanych przez te leki pozwoliłoby naukowcom lepiej zrozumieć, jak działa świadomość, rozumiana jako wszystkie te doświadczenia, które pozwalają nam wiedzieć, kim jesteśmy.
„Wszyscy żyjemy w jakiejś formie ograniczonej halucynacji, wymyślamy rzeczywistość. Dlatego w stanie psychodelicznym mamy dostęp do niektórych mechanizmów, które pozwalają nam konstruować rzeczywistości”.
Christopher Timmermann, badacz
Aby to udowodnić, zespół przeprowadza eksperyment z niewielką grupą ochotników. Każdemu z nich co tydzień podaje się leki psychodeliczne, aby zmienić ich świadomość, a zmiany w ich mózgach są następnie skanowane aparatem MRI.
Badania z tymi substancjami wciąż trwają, więc nie ma żadnych wniosków z eksperymentu. Ale mimo to naukowcom udało się już ujawnić pewne ciekawostki dotyczące świadomego mózgu.
Różne fale mózgowe wytwarzają różne stany świadomości

Jego najważniejszym odkryciem do tej pory było to, że świadomość wymusza fale mózgowe.
Aktywność w naszym mózgu można zmierzyć za pomocą fal mózgowych, tych elektrycznych oscylacji, które występują, gdy dwa neurony łączą się w synapsę.
Kiedy śpimy lub jesteśmy nieprzytomni, fale mózgowe mają tendencję do obniżania częstotliwości, stają się nieregularne i stają się „falami delta”. Wręcz przeciwnie, kiedy jesteśmy świadomi i bardzo skoncentrowani, fale mózgowe stają się bardziej wyraźne i stają się „falami alfa”.
U osób stosujących środki psychodeliczne te zmiany między świadomością a nieświadomością nie są tak wyraźne. Właśnie dlatego pod wpływem DMT, związku powszechnie występującego w ayahuasce, często pojawiają się sny, które wydają się prawdziwe.
Mniej zaznaczona aktywność mózgu również sprzyja badaniom nad mózgiem, ponieważ łatwiej jest zidentyfikować zmieniające się struktury lub wydzielane substancje. Dlatego zespół ma nadzieję, że toczące się badania wkrótce pomogą zrozumieć, jak działa świadomość i inne problemy, które wpływają na fale mózgowe, takie jak depresja czy lęk.
Bibliografia:
Czy psychodeliki mogą odkryć tajemnice świadomości? https://doi.org/10.1038/d41586-022-03013-y
Psychodeliki związane ze zmianami świadomości z układami neuroprzekaźników https://www.infosalus.com/salud-investigacion/noticia-associan-psicodelicos-changes-consciousness-systems-neurotransmitters-20220325070350.html