Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Czy moje dane w Google Search Console powinny być zgodne z moimi danymi Google Analytics?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czy moje dane w Google Search Console powinny być zgodne z moimi danymi Google Analytics?

Jeden ze specjalistów ds. SEO zapytał Johna Muellera o dane w Google Search Console. Czy powinno to być zgodne z ich analizami?

Wyjaśnili, że mają świadomość, że Google i inne strony internetowe twierdzą, że dane, które uzyskują w Google Analytics i Google Search Console, nie będą dokładnie zgodne.

Jednakże powinny one mieć sens, mówiąc kierunkowo.

Oznacza to, że w przypadku bezpłatnych wyników wyszukiwania wszystkie kliknięcia będą zawsze oceniane na podstawie uzyskanych sesji.

Czy to zrozumienie jest prawidłowe?

John wyjaśnił, że jego zdaniem zależy to od tego, co jest obecnie skonfigurowane i na co konkretnie patrzysz.

Jeśli patrzysz na to z poziomu witryny, jest to w dużej mierze poprawne. Jeśli spojrzysz na to na poziomie adresu URL w bardzo dużej witrynie, możliwe, że te poszczególne adresy URL nie są śledzone w Google Search Console i możesz zauważyć różne zmiany.

Możesz też zobaczyć zmiany na przestrzeni czasu lub w niektóre dni są one śledzone, a w inne nie.

Może się to zdarzyć, jeśli masz naprawdę dużą witrynę internetową.

Jeśli jednak ogólnie przeanalizujesz witrynę, powinno być całkiem blisko. Google Search Console mierzy to, co pojawia się w wynikach wyszukiwania: pochodzące z nich kliknięcia i wyświetlenia.

Analytics wykorzystuje JavaScript do śledzenia tego, co dzieje się po stronie witryny. Te metody śledzenia są nieco inne.

Prawdopodobnie mają też nieco inne sposoby usuwania duplikatów. Dlatego John nigdy nie spodziewałby się, że będą całkowicie zrównani, ale powinni być całkiem blisko.

Dzieje się to mniej więcej w 10:52 minucie filmu.

Transkrypcja Hangouta Johna Muellera

Profesjonalista SEO 4 10:52
Właściwie mam dwa pytania. I zacznę swoje pierwsze od potwierdzenia założenia, które mam. Google i inne strony internetowe stwierdziły, że dane, które otrzymujemy w Google Analytics i Google Search Console, nie będą dokładnie zgodne, ale będą miały sens kierunkowy. Oznacza to, że w bezpłatnych wynikach wyszukiwania liczba wszystkich kliknięć będzie zawsze większa niż liczba uzyskanych sesji. Czy to zrozumienie jest prawidłowe?

Jana 11:22
Myślę, że to zależy od tego, co skonfigurowałeś i na co konkretnie patrzysz. Jeśli więc patrzysz na to z poziomu witryny, prawdopodobnie jest to prawidłowe. Jeśli spojrzysz na to na poziomie adresu URL w bardzo dużej witrynie, może się zdarzyć, że te poszczególne adresy URL nie będą śledzone w Search Console i zobaczysz nieco inne zmiany lub zmiany z biegiem czasu lub w niektóre dni jest to śledzone, a w inne nie jest śledzone, szczególnie jeśli masz naprawdę dużą witrynę internetową.

Ale jeśli spojrzysz na całą witrynę, to powinno być całkiem blisko. Mam na myśli, że Search Console mierzy zasadniczo to, co pojawia się w wynikach wyszukiwania, czyli kliknięcia i wyświetlenia. Analytics używa JavaScriptu do śledzenia tego, co dzieje się po stronie witryny. Te metody śledzenia są nieco inne. I prawdopodobnie mają nieco inne sposoby usuwania duplikatów. Dlatego nigdy nie spodziewałbym się, że będą one całkowicie zgodne. Ale ogólnie powinny być całkiem blisko.

Profesjonalista SEO 4 12:27
Rozumiem. Myślę więc, że przedstawię teraz kontekst problemu. Kiedy więc stoję twarzą w twarz, prowadzę witrynę handlu elektronicznego i mam trzy różne rodzaje stron. Jedna to strony z listami produktów, tam znajduje się lista produktów, a druga to strona z opisem produktu, którą nazywam PDP.

Kiedy więc patrzę na dane organiczne, zamiast tego otrzymuję wyszukiwanie organiczne. Zatem sesje, które otrzymuję na stronie z listą produktów, odpowiadają kierunkowo danym, z których korzystam w Google Search Console dla PLP. Ale w przypadku PDP, w przypadku stron z opisem produktów, otrzymuję różnicę w danych około 10x. Załóżmy, że uzyskam 500 kliknięć na stronę z opisem produktu.

Otrzymuję 5000 sesji organicznych dla stron z opisem produktów. Nie jestem w stanie tego zrozumieć. Jaka jest prawdopodobna przyczyna? A co jest przyczyną tego problemu? Ale z drugiej strony, jak powiedziałeś, na ogólnym poziomie witryny, kiedy patrzę na ogólne sesje organiczne i nasze kliknięcia organiczne, wydaje mi się, że mają one sens. Ale kiedy patrzę na poziom strony, rozpada się w przypadku PDP. Ale w przypadku stron z listami ma to sens.

Jana 13:37
Tak. Myślę, że jest to również nieco skomplikowane w odniesieniu do takich rzeczy, jak kanoniczne adresy URL i tym podobne. Gdzie mógłbym sobie wyobrazić, że patrząc na strony poszczególnych produktów, zaczynasz widzieć tam coraz więcej różnic. Być może jest to kolejna warstwa, która ma tu znaczenie. Inną rzeczą jest to, że czasami analizy są wdrażane nieprawidłowo.

A to może odegrać rolę, jeśli widzisz, że na poziomie witryny ogólnie rzecz biorąc jest ona dostosowana i prawdopodobnie została poprawnie zaimplementowana. Ale może to być również coś, co należy dokładnie sprawdzić. Ale z tego, co mówisz, zakładam, że jest to duża witryna handlu elektronicznego? Nie wiem. Tak. Jeśli jednak jest to naprawdę duża witryna e-commerce, w Search Console z pewnością istnieją ograniczenia dotyczące ilości danych, które zbieramy dziennie dla witryn. Jeśli więc przeanalizujesz dane na poziomie roku lub na poziomie zapytania, to właśnie w tym miejscu możesz zobaczyć te różnice w dużej witrynie internetowej.

Profesjonalista SEO 4 14:41
Rozumiem. Gdyby jednak tak się stało, gdyby to, co mówisz, było prawdą, dostrzegłbym rozbieżności w danych na stronach z listami produktów i filmach z listami firm. Ale strony z listami produktów mają sens, podobnie jak kliknięcia i sesje. To strony z opisami nie mają sensu.

Jana 14:59
Mam na myśli, że zazwyczaj, jeśli mamy więcej danych dla poszczególnych stron, będą one nieco lepiej śledzone w Search Console. Prawdopodobnie dlatego strony, które są zasadniczo na nieco wyższym poziomie, prawdopodobnie mają pełniejsze dane w Search Console. Jeśli natomiast przeanalizujesz strony liści większej witryny, prawdopodobnie tam znajdziesz więcej różnic.

Profesjonalista SEO 4 15:25
Rozumiem. Więc myślę, że to, co mnie zaniepokoiło, to to, że w całym Internecie, który czytam, wszyscy zauważają, że mają więcej sesji niż kliknięć. Ale u mnie jest zupełnie odwrotnie, dostaję więcej kliknięć niż sesji. Dlatego myślę, że właśnie z tym walczę.

Jana 15:44
W analityce, jak masz na myśli?

Profesjonalista SEO 4 15:46
Tak, tak, sesje wydajnościowe w analityce to więcej niż kliknięcia, które uzyskuję w Search Console. Tradycyjnym problemem byłoby to, że liczba kliknięć przekracza liczbę sesji. Prawidłowy?

Jana 16:00
Niekoniecznie. Myślę, że prawdopodobnie widzisz skutki dużej witryny internetowej i małych fragmentów danych, które się tam znajdują. I to jest coś, w czym można zobaczyć te zmienne różnice.