Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Czy możesz zwiększyć swoje wskaźniki SEO, zwalniając pracowników na potrzeby doniesień prasowych?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czy możesz zwiększyć swoje wskaźniki SEO, zwalniając pracowników na potrzeby doniesień prasowych?

Ponieważ wszystko było niejasne w związku z decyzją dyrektora generalnego Better.com o zwolnieniu 900 pracowników podczas rozmowy telefonicznej na platformie Zoom, wiele osób w Internecie wyrażało swój gniew wobec dyrektora generalnego za podjęcie tej decyzji.

Historia szybko stał się wirusowy, otrzymując całkiem sporo linków. Pozostałe wskaźniki pozostają jednak dyskusyjne w trakcie dalszej analizy.

Było nawet wideo TikTok, które stało się wirusowe, ujawniając wiadomość dyrektora generalnego pracownikom podczas rozmowy telefonicznej na platformie Zoom. W rzeczywistości ten film wideo został obejrzany wielokrotnie 3.5 milion razy w ciągu trzech dni. Wygenerował także ponad 1558 000 polubień i 16 000 komentarzy. Wiele z tych komentarzy nie jest do końca pozytywnych, ponieważ zwolnienie to wstrząsnęło ludźmi na całym świecie.

Aby ocenić ogólny wpływ wysiłków SEO na tego typu taktykę, przyjrzeliśmy się kilku różnym atrybutom szerszego obrazu w raportach Semrush i AHREF, w tym metrykom przed i po (przed przejściem do zwolnień pracowników – październik 2021 r. i po przejście na zwolnienia pracowników – grudzień 2021).

 • Ogólny ruch organiczny
 • Ruch markowy
 • Ogólnie linki zwrotne
 • Domeny odsyłające
 • Strony odsyłające
 • Ocena domeny

Analiza ta nie obejmuje żadnych informacji na temat witryny Better.com, które mogą zostać ujawnione poprzez przeglądanie ich prywatnych kont Google Search Console/Google Analytics.

Analiza Semrusha

W Semrush odkryliśmy następujące interesujące wskaźniki:

 • Ogólny ruch markowy spadł z 75% w październiku 2021 r. do 38% w grudniu 2021 r.
 • Ogólny ruch organiczny wzrósł znacząco o 122 307 od października 2021 r. do grudnia 2021 r.
 • Ogólnie rzecz biorąc, organiczne słowa kluczowe spadły z 1,063 na górze 3 w październiku 2021 r. do 1055 w grudniu 2021 r.
 • Jednak ogólnie organiczne słowa kluczowe w 4-10 pozycja wzrosła z 2500 w październiku 2021 r. do 2836 w grudniu 2021 r.
 • Liczba domen odsyłających spadła z 4,747 do 4,703, ze stratą netto w wysokości około 44 domen.
 • Ogółem liczba linków zwrotnych wzrosła o 24 204 z 214 844 w październiku 2021 r. do 239 048 w grudniu 2021 r.

Najwyraźniej ruch związany z marką nadal odniósł duży sukces i nie osiągnął większego wzrostu. Sądząc po danych o ruchu na tej stronie w przeszłości, w wyniku całej tej ciężkiej pracy udało się osiągnąć jedynie niewielki wzrost ruchu.

Jest to coś, czego chcemy uniknąć: wykonywania dużej ilości ciężkiej pracy i nie osiągania później zbyt wielu rezultatów. W tym momencie naprawdę kręcisz kołami.

Ogólne wskaźniki w Semrush: grudzień 2021 r

Ruch markowy Semrush: październik 2021 r

Poniżej możesz zobaczyć trend ruchu Branded w Semrush przed zwolnieniami. Dane o ruchu pochodzą z października 2021 r. Mniej więcej w tym czasie zaczęli zauważać spadek natężenia ruchu.

Jeśli będziemy opierać się wyłącznie na tych wskaźnikach, wyczyn ten wcale nie pomógł. W rzeczywistości wykonanie tego wyczynu mogło pogorszyć sytuację:

Ruch markowy Semrush: grudzień 2021 r

W przypadku udziału w ruchu markowym odsetek ten znacznie spadł od października 2021 r. do grudnia 2021 r. W październiku 2021 r. udział w ruchu markowym wynosił 75%. W grudniu 2021 r. odsetek ten spadł do 38%.

Semrush Ruch organiczny i słowa kluczowe, październik 2021 r

Poniżej znajduje się ruch organiczny i słowa kluczowe do Better.com z października 2021 r.

Semrush Ruch organiczny i słowa kluczowe, grudzień 2021 r

Poniżej znajduje się ruch organiczny i słowa kluczowe do Better.com z grudnia 2021 r.

Jeśli weźmiemy pod uwagę te liczby, Better.com stracił pozycję pod względem rankingu słów kluczowych. Ale niewiele. Stracili 22 słowa kluczowe z góry 3. Największe zyski zaobserwowali na pozycjach 11-20 i 21-50.

Jednak znacząco wzrosły one w ruchu organicznym od października, kiedy osiągnęły poziom 247 259 ruchu organicznego. W grudniu 2021 r. osiągnęły one poziom 369 566 w ruchu organicznym.

Najwyraźniej odnieśli pewne korzyści ze swojego wyczynu. Ale na pewno nie wszystko jest pozytywne, jak zobaczymy w dalszej części tej analizy.

Better.com nie zyskało znaczącej liczby domen odsyłających

W przypadku Better.com liczba domen odsyłających zdobytych między październikiem 2021 r. a grudniem 2021 r. jest minimalna i wynosi zaledwie 42 domeny odsyłające.

Najwyraźniej ten wyczyn nie przyniósł im żadnej korzyści i mógł w rezultacie z łatwością spowolnić ich rozwój, ponieważ negatywna reakcja w Internecie spowodowała, że ​​zespół wykonawczy ds. public relations złożył rezygnację po fakcie.

Ich linki zwrotne wzrosły dość znacząco

Poniżej znajdują się linki zwrotne do Better.com, październik 2021 r. w porównaniu z grudniem 2021 r.

Najwyraźniej w wyniku tego wyczynu odnieśli znaczne korzyści w postaci linków zwrotnych, których liczba wyniosła 30 915.

Analiza AHREF:

Oto wskaźniki, które uzyskaliśmy z AHREF, oraz krótka analiza każdego z nich:

 • Ogólna pozycja AHREF faktycznie spadła z 58 600 w październiku 2021 r. do 50 689 w grudniu 2021 r.
 • Domeny odsyłające wzrosły z 4,562 w październiku 2021 r. do 5,351 w grudniu 2021 r.
 • Liczba stron odsyłających drastycznie spadła z 655 298 w październiku 2021 r. do 270 031 w grudniu 2021 r.
 • Ogólna ocena domeny wzrosła z 72 w październiku 2021 r. do 73 w grudniu 2021 r.

Oto ogólne wskaźniki Better.com za pośrednictwem AHREF:

Better.com odnotowała spadek ogólnego rankingu AHREF od października 2021 r. do grudnia 2021 r.

Co się stało z ich domenami odsyłającymi?

Wyłącznie z punktu widzenia domen odsyłających, liczba ta wzrosła z 4,530 do 5,665. Nie jest to znaczący wzrost, jeśli weźmie się pod uwagę ogólny profil linków, ale nadal nie ma na co kichnąć. Może to być nadal korzystne w zależności od wyników wyszukiwania, na które są kierowane:

A co z ich stronami odsyłającymi?

Wygląda na to, że Better.com również przeprowadzał prace konserwacyjne w swojej witrynie. Ich liczba stron odsyłających gwałtownie spadła z 646 707 w październiku 2021 r. do 252 718 w grudniu 2021 r.

Wreszcie: co się stało z ich ogólną oceną domeny?

W październiku 2021 r. ocena domeny wyniosła 72. W grudniu 2021 r. ocena domeny wzrosła do 73.

Wnioski SEO z tej analizy

Przed zwolnieniami wszystko szło całkiem dobrze z ich wynikami SEO. Witryna odnotowała stały wzrost ruchu z miesiąca na miesiąc. Nie wydaje się, żeby była to decyzja podjęta wyłącznie ze względu na wartość ekspozycji i świadomości marki. Powszechnie wiadomo, że branża kredytów hipotecznych ma tendencję do spadku w miesiącach zimowych, po prostu dlatego, że większość ludzi ma tendencję do unikania przeprowadzek w czasie wakacji. Oprócz tego istnieją inne potencjalne czynniki, które mogą prowadzić do zwolnienia takiego jak to.

Biorąc to pod uwagę, oceniając wyłącznie na podstawie czynników SEO, a nie wskaźników offline i trendów branżowych, które mogą mieć wpływ na tego rodzaju działalność:

Jest oczywiste, że ogólny ruch związany z marką odnotował znaczny wzrost w okresie między tymi datami – przed ogłoszeniem wiadomości i po jej ogłoszeniu. Chociaż ogólna liczba linków zwrotnych znacznie wzrosła, nie przełożyło się to znacząco na wzrost rankingów organicznych słów kluczowych. Co więcej, nie przełożyło się to również na znaczący wzrost ruchu na koniec mierzonego przez nas okresu.

Chociaż ogólna liczba linków zwrotnych wzrosła, ich skuteczność pozostaje wątpliwa.

Możliwe, że bardziej natychmiastowy, znacząco pozytywny efekt, którego nie zaobserwowano w tych danych, będzie nadal narastał w nadchodzących dniach.

Nie sądzimy jednak, że masowe zwalnianie pracowników powinno kiedykolwiek być wykorzystywane do postrzeganego wzrostu SEO. Jeśli potrzebujesz zauważalnego wzrostu wskaźników linków zwrotnych, po prostu użyj Money Robot lub SEO Autopilot. Google może w większości zignorować te linki. Jeśli wiesz, co robisz, być może uda Ci się wygenerować oczekiwany wzrost, którego potrzebujesz, bez narażania się na karę Google. Jednak nie zalecamy tego podejścia, chyba że masz duże doświadczenie w tego typu sprawach.

Jak reagują ludzie w Internecie

Większość opinii na temat tej decyzji była generalnie negatywna. Powoduje to wiele niechęci i głównie negatywnych nastrojów w Internecie.

Nasz dyrektor generalny zamieścił następujący wpis na stronie Facebook i LinkedIn i otrzymałem następujące odpowiedzi.

Facebook Post i odpowiedzi:

Post i odpowiedzi na LinkedIn:

Czy jakakolwiek reklama jest naprawdę dobrą reklamą, gdy próbujesz zbudować linki zwrotne?

Chociaż niektórzy mogą wierzyć, że każda reklama jest dobrą reklamą, w rzeczywistości może to być szkodliwe dla większości firm, jeśli chodzi o marketing online. Nikt nie chce robić interesów z kimś, kto jest zwyczajnie wredny, marginalizuje innych lub praca z nim jest nieprzyjemna z innych powodów. W tym miejscu to przekonanie jest błędne.

Badania danych w mediach społecznościowych, analiza reputacji i analiza rzeczywistego wzmocnienia marki pokazują, że te firmy, które rutynowo uzyskują lepszą, poprawiającą samopoczucie aktywność w Internecie związaną z reputacją, odnoszą w rezultacie większy sukces. Rozgniewanie użytkowników i całej populacji Internetu prawdopodobnie nie wyświadczy Ci żadnej przysługi. Chociaż wskaźniki ruchu i SEO mogą wzrosnąć, Twoja reputacja w Internecie może ucierpieć, pozbawiając ją zaufania, które mogłeś do tego momentu zbudować.

Istnieje wiele przypadków, w których markom, które spotkały się z negatywną reakcją w Internecie, bardzo trudno jest odzyskać siły. Nawet jeśli początkowo mogą odnotować znaczny wzrost wskaźników SEO, reakcja może zrujnować relacje z klientami, a firma może nie odzyskać sił.

Choć nie jest to przykład przedstawiający zwolnienia, to jest jeden przykład o tym, czego nie robić, gdy chcesz pielęgnować pozytywną reputację swojej firmy w Internecie.

Nie zalecamy stosowania podejścia polegającego na zwolnieniach jako pierwszego podejścia do poprawy wskaźników SEO. W przypadku Better.com, choć udało im się uzyskać ponad 20 000 linków zwrotnych, inne wskaźniki w ogóle nie odzwierciedlały wzrostu wartości. W niektórych przypadkach inne wskaźniki uległy pogorszeniu, co jest odwrotnością tego, co chcielibyśmy, aby stało się w tych przypadkach.

Zamiast tego, co jest szczególnie prawdziwe, jeśli lubisz i lubisz ludzi, z którymi współpracujesz, i nie chcesz pozwolić im odejść: zalecamy podjęcie dodatkowych działań za kulisami, aby zwiększyć wskaźniki SEO. Możesz stworzyć Facebook kampania reklamowa. Możesz zbudować więcej linków. Możesz stworzyć bardziej wyjątkową treść, która może zwiększyć ruch i zaangażowanie w Twojej witrynie.

Mamy nadzieję, że spodobało Ci się to studium przypadku pokazujące, w jaki sposób firma Better.com mogła ogólnie ulepszyć swój marketing i że nauczyłeś się nie skupiać tylko na krótkoterminowych szybkich zyskach.

Kierownictwo Better.com rezygnuje ze stanowiska w związku z ostrymi reakcjami w internecie na sposób postępowania w sprawie zwolnień

Zaledwie kilka dni po tym, jak Better.com bezceremonialnie zwolniło 900 pracowników w wyniku rozmowy telefonicznej na Zoomie, ich kierownictwo złożyło rezygnację.

Według CNN – trzech czołowych dyrektorów ds. komunikacji w firmie – Melanie Hahn, dyrektor ds. public relations, Patrick Lenihan, wiceprezes ds. komunikacji – i Tanya Gillogley, szefowa ds. public relations złożyło rezygnację.

Wszystkie te rezygnacje są następstwem masowych zwolnień, które zakończyły się w zeszłym tygodniu 9% personelu kredytodawcy hipotecznego.

Better.com jest zarządzany przez SoftBank.

Table of Contents