Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Czy można rozbić duopol Airbus-Boeing?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czy można rozbić duopol Airbus-Boeing?

Termin „duopol” zasadniczo odnosi się do intensywnej konkurencji między Europejski międzynarodowy Airbus SE i Amerykańska gigantyczna firma Boeing w branży samolotów odrzutowych. Obie firmy są w trakcie projektowania i produkcji cywilnych i wojskowych produktów lotniczych. Wśród tych dwóch firm Boeing jest obecnie liderem rynku z udziałem w rynku na poziomie 52%, tuż za nim uplasował się Airbus z 48%.

Powstanie Duopolu
Czy można rozbić duopol?
Wniosek

Powstanie Duopolu

Firmy, które zaczęły rosnąć i szybko się rozwijały, stały się liderami rynku i zaciekłymi konkurentami. Pochodzenie duopolu można przypisać serii fuzji i przejęć w ramach światowego przemysłu lotniczego. Głębsze zrozumienie można uzyskać ze zrozumienia podróży obu tych firm niezależnie.

Firma Boeing

Początkowo założona jako Aero Products Company w Seattle w stanie Waszyngton w roku 1916 przez przemysłowca drzewnego Williama E. Boeingarok później została przemianowana na Boeing Airplane Company. Firma początkowo dostarczała samoloty wojskowe na potrzeby I wojny światowej. Ze względu na rentowność firma zajmowała się również przewozem poczty. W roku 1928 William Boeing założył kolejną firmę o nazwie Boeing Airplane and Transport Corporation. W 1929 roku zmienił nazwę na United Aircraft and Transport Corporation. United Aircraft and Transport Corporation przejęło kilku producentów samolotów, w tym Avion, Chance Vought, Sikorsky Aviation, Stearman Aircraft, Pratt & Whitney i Hamilton Metalplane. W 1931 roku grupa połączyła swoje cztery małe linie lotnicze pod jednym parasolem – Zjednoczone linie lotnicze.

Ustawa o poczcie lotniczej, która weszła w życie w 1934 roku, skutecznie uniemożliwiła firmom jednoczesne dostarczanie poczty i produkcję samolotów. Spowodowało to restrukturyzację samej firmy i rozwiązanie United Aircraft and Transport, z którego wyłoniły się trzy odrębne podmioty – Boeing Airplane Company, United Aircraft i United Airlines.

Rekommenderad:  Dlaczego Nokia stworzyła telefon z Androidem, który chce, abyś rozerwał na strzępy

W latach 1960-1970 firma Boeing Airplane Company rozpoczęła ekspansję, rozpoczynając od zakupu Vertol Aircraft Corporation, która była wówczas największym niezależnym producentem śmigłowców. Następnie zdywersyfikował swoje interesy biznesowe w różnych branżach, takich jak podróże kosmiczne, statki morskie, rolnictwo, produkcja energii i systemy tranzytowe, powoli i pewnie zdobywając monopol w branży.

Od tego czasu firma konsekwentnie rozwijała się, współpracując z organizacjami rosyjskimi, ukraińskimi i anglo-norweskimi w 1995 roku, aby stworzyć Sea Launch, który świadczył komercyjne usługi wynoszenia na orbitę geostacjonarną z pływających platform. Nabył również segment satelitarny Elektronika Hughesa w 2000 roku. Boeing zakończył również fuzję z McDonnell Douglas w sierpniu 1997 roku. Do 2001 roku Boeing przeniósł swoją siedzibę główną z Seattle do Chicago, a do 2018 roku otworzył swoją pierwszą fabrykę w Europie w Sheffield wraz z partnerstwem badawczym z Uniwersytet w Sheffield.

Airbus SE

Europejska wielonarodowa korporacja lotnicza z trzema głównymi oddziałami – Samoloty komercyjne w ramach Airbus SAS, Obrona i przestrzeń kosmiczna oraz Śmigłowce. Firma została uruchomiona w 1970 roku jako Airbus Industrie GIE jako paneuropejski (obejmujące kraje to Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania) wysiłek mający na celu walkę z rosnącym monopolem Boeinga na całym świecie. Firma miała swój pierwszy przełom z A300 w roku 1977. Zarejestrowana w Lejdzie w Holandii „SE” w nazwie oznacza „societas Europaea”, co zasadniczo pozwala na rejestrację firmy jako korporacja europejska, w przeciwieństwie do krajowej Korporacja. Dzięki różnym zmianom korporacyjnym i restrukturyzacji firma uzyskała obecną nazwę Airbus SE w roku 2017.

Opierając się na spektakularnym sukcesie A300, który zasadniczo zdziesiątkował konkurencję na kontynencie, firma wprowadziła A320, który do dziś cieszy się komercyjnym sukcesem. W latach 90. produkcja komercyjnych linii lotniczych była już duopolem między tymi dwoma gigantami, który trwa do dziś.

W latach 2007-2016 obie firmy zaciekle konkurowały ze sobą: Airbus otrzymał 9985 zamówień na nowe samoloty i dostarczył 5644 samolotów, a Boeing otrzymał 8978 zamówień na nowe samoloty i dostarczył 5718.

Rekommenderad:  Przewodnik po klasyfikacji tekstu za pomocą TextCNN

Czy można rozbić duopol?

Boeing i Airbus dominują na rynku lotnictwa komercyjnego od prawie trzech dekad. Wyceniany na około 190 miliardów dolarów rynek ten jest uważany za największy i najbardziej dochodowy na świecie. Mimo że z biegiem czasu obie te firmy miały problemy ze swoimi samolotami, ci giganci razem zajmują 99% światowego rynku dużych komercyjnych samolotów pasażerskich.

Chociaż jest to możliwe, duopol jest niezwykle trudny do złamania z różnych powodów –

1. Światowy rynek średnich i dużych komercyjnych linii lotniczych nie jest wystarczająco duży, aby obsłużyć więcej 2 gracze.

2. Bariera wejścia w biznesie jest niezwykle wysoka pod względem kapitału, wiedzy fachowej i wymagań dotyczących talentów, nie wspominając o konsekwentnej wymaganej konserwacji operacyjnej.

3. Początkowy okres zwrotu inwestycji jest bardzo długi.

4. Zaufanie biznesowe jest niezwykle trudne do zbudowania w tej branży, która ma już graczy z udokumentowanymi osiągnięciami.

To powiedziawszy, nowy chiński odrzutowiec pasażerski wyprodukowany przez firmę lotniczą COMAC i nazwany C919 pokazał się podczas swojego dziewiczego lotu na pokazie lotniczym w listopadzie 2020 r. Dzięki swoim funkcjom i niższym kosztom eksploatacji może ostatecznie wykonać swoją miejsce na arenie światowej i stanowić ostrą konkurencję dla duopolu Airbusa i Boeinga.

Wniosek

Jeśli chodzi o lotnictwo, bezpieczeństwo jest najważniejsze w każdym samolocie lecącym po niebie. Dlatego każdy gracz, czy to nowy uczestnik, czy weteran, może zaoferować bezpieczny lot, wygra globalną wojnę. Duopol może bardzo dobrze stać się triopolem w ciągu następnej dekady.

Często zadawane pytania

Kto jest większy, Airbus czy Boeing?

Airbus A380-800 to największy na świecie samolot pasażerski o maksymalnej pojemności 853.

Najpopularniejszym komercyjnym modelem samolotu Boeinga jest Boeing 737. Jest produkowany od 1967 roku i jest powszechnie używany przez linie lotnicze na całym świecie.

Rekommenderad:  To złośliwe oprogramowanie dla komputerów Mac może ukraść dane Twojej karty kredytowej w ciągu kilku sekund

Jak nazywa się myśliwiec, który Boeing produkuje dla armii USA?

Nazwa myśliwca, który Boeing produkuje dla armii USA, to F/A-18 Super Hornet. Jest to dwusilnikowy, naddźwiękowy myśliwiec na każdą pogodę, używany przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych i Korpus Piechoty Morskiej.

Nazwa najpopularniejszego komercyjnego modelu samolotu Airbusa to Airbus A320. Może pomieścić do 240 pasażerów.

Jak nazywa się samolot Airbus, który jest obecnie największym samolotem pasażerskim na świecie?

Nazwa samolotu Airbus, który jest obecnie największym samolotem pasażerskim na świecie, to Airbus A380. Jest to dwupokładowy, szerokokadłubowy, czterosilnikowy samolot, który może przewozić do 853 pasażerów w konfiguracji jednoklasowej, co czyni go największym komercyjnym samolotem na świecie.