Czy naprawdę potrzebujesz oprogramowania antywirusowego w systemie Linux?

Istnieje mit, że Linux nie ma wirusów. ale dla większości ludzi to prawda, że ​​nie potrzebują antywirusa w systemie Linux. Jak oba te twierdzenia mogą być prawdziwe? Czy naprawdę potrzebujesz programu antywirusowego na komputerze z systemem Linux?

Chociaż zdarzały się przypadki takie jak EvilGnome, szkodliwe oprogramowanie, które w ubiegłym roku znalazło się w nagłówkach infekcji komputerów z systemem Linux, są one jednak bardzo rzadkie. Krótka odpowiedź jest taka, że ​​dzięki bardziej bezpiecznemu projektowaniu, lepszej konserwacji i, prawdę mówiąc, mniej popularnemu, Linux jest bezpieczniejszy niż Windows.

Nie ma jednak prostej odpowiedzi tak lub nie na pytanie naszego tytułu, ponieważ zależy to od użytkownika i jego potrzeb.

Oficjalne stanowisko

Sprawdzając oficjalną dokumentację Ubuntu, dochodzimy do tego strona. Wyjaśnia to:

 • Streszczenie działania programów antywirusowych Windows i Mac OS.
 • Przypomnienie, że istnieje oprogramowanie antywirusowe dla systemu Linux.
 • Wyjaśnienie, dlaczego prawdopodobnie tego nie potrzebujesz. Powody?
  • Wirusy dla systemu Linux są nadal bardzo rzadkie.
  • Niektórzy twierdzą, że to dlatego, że Linux nie jest tak popularny jak alternatywa.
  • Inni sugerują, że dzieje się tak, ponieważ Linux jest bezpieczniejszy.

Podpowiedź, dlaczego oprogramowanie antywirusowe może być przydatne w systemie Linux, znajduje się na samym końcu. Wydobyliśmy interesującą część.

Czy Linux wymaga udostępniania Samby antywirusowego

Jeśli chcesz być wyjątkowo bezpieczny lub chcesz sprawdzić, czy w plikach nie ma wirusów, jesteś udostępnianie osobom używającym Windows i Mac OS, nadal możesz zainstalować oprogramowanie antywirusowe.

Na wynos: nawet jeśli nie odczuwasz skutków infekcji, Twój komputer może być nosicielem.

Jak wirusy atakują komputery

Aby zrozumieć, dlaczego Linux jest uważany za bezpieczny, musimy wziąć pod uwagę najczęstsze typy złośliwych ataków, które mogą być wymierzone w komputer.

 • Wirusy i trojany rozprzestrzeniają się głównie poprzez skażone pliki wykonywalne. W większości przypadków sam użytkownik pobiera i uruchamia te pliki, infekując swój system, nie zdając sobie z tego sprawy. Zazwyczaj pobrane pliki pochodzą z niejednoznacznych źródeł.
 • Robaki mogą zainfekować maszynę bez interwencji użytkownika, wykorzystując błędy we wbudowanym oprogramowaniu i oprogramowaniu urządzenia.
 • Możemy znaleźć skrypty internetowe w witrynach, w których złośliwym użytkownikom udało się umieścić je wśród istniejących treści. Mogą przekierowywać użytkownika na złośliwe strony internetowe, wysyłać wszystko, co wpisują w formularzach, do stron trzecich oraz wykorzystywać luki w zabezpieczeniach przeglądarki lub jej dodatków, aby zainfekować komputer dodatkowym ładunkiem.

Jak działają narzędzia antywirusowe?

Narzędzia antywirusowe zaczęły jako proste „skanery plików”, które skanowały pamięć komputera, aby zlokalizować złośliwe pliki i usunąć je, a następnie wirusy stały się mądrzejsze i zaczęły zmieniać nazwy swoich plików.

Czy Linux potrzebuje programu antywirusowego Microsoft Anti Virus (zrzut ekranu)

Narzędzia antywirusowe przyłapały się na tym i zaczęły sprawdzać odciski palców plików, w zamian zaszyfrowując, porównując je do internetowych baz danych znanych szkodliwych programów. Wirusy podniosły stawkę, ucząc się, jak ukrywać, zaciemniać i mutować swoje pliki, aby uniknąć wykrycia. I mogą wyskakiwać i infekować systemy szybciej niż producent antywirusowy mógł je wykryć, zaktualizować bazę danych i wysłać ją do każdego klienta antywirusowego. Właśnie wtedy heurystyka stała się rzeczą.

„Heurystyka” definiuje metody, które zamiast sprawdzać plik pod kątem znaków wskazujących na obecność wirusa, monitorują jego zachowanie. Czy próbuje szybko otwierać, poprawiać i zamykać dziesiątki plików z rzędu? Czy próbuje załadować do pamięci ładunki o różnych nazwach i zachować ich rezydentność? Czy to podejrzane?

Jeśli tak, jest poddawany kwarantannie, przenoszony do skarbca w piaskownicy i ograniczony od bezpośredniego dostępu do reszty plików w systemie, nie może działać i nie wpływa na zawartość pamięci RAM. Jednocześnie program antywirusowy tworzy dla niego sygnatury i porównuje je z internetową bazą danych. Jeśli plik zostanie złośliwy, a baza danych online nie będzie pasować, zostanie tam zarejestrowany, aby inni użytkownicy mogli go uniknąć w przyszłości, zanim zainfekuje ich komputery.

Dlaczego Linux jest bezpieczny z założenia

Wyjaśniamy, jak działają wirusy i programy antywirusowe, ponieważ ułatwia zrozumienie, dlaczego Linux jest uważany za bezpieczny.

Czy Linux potrzebuje uwierzytelnienia użytkownika antywirusowego?
 • Większość osób korzystających z Linuksa nie korzysta z pirackich programów i gier, które mogłyby zawierać złośliwe oprogramowanie. Korzystają z oficjalnego centrum oprogramowania swojej dystrybucji i być może z niektórych zaufanych repozytoriów.
 • Większość ludzi nie loguje się na pulpicie systemu Linux za pomocą konta z dostępem do konta root. Dlatego wszystko, co działa na ich koncie, podlega tym samym ograniczeniom. Obejmuje to złośliwe oprogramowanie, które dzięki tym ograniczeniom nie może infekować innych plików ani samego systemu operacyjnego. Tutaj nie ma potrzeby przechowywania skarbca antywirusowego.
 • Prawie wszystkie dystrybucje Linuksa, jądro Linuksa i najważniejsze oprogramowanie są regularnie aktualizowane. Dzięki otwartemu kodowi, luki można znaleźć i naprawić szybciej niż w świecie zamkniętego źródła Windows i Mac OS.

Współczynnik popularności

Linux (do użytku na komputerze) może nie być najpopularniejszym systemem operacyjnym na komputerze, ale to nie jest negatywne. Po pierwsze, ponieważ popularność systemu operacyjnego nie jest miarą jego jakości. Po drugie, ponieważ czyni to bezpieczniejszym.

Twórcy złośliwego oprogramowania zwykle robią to, co robią dla sławy lub pieniędzy. Sława w ten przewrotny sposób, gdy ktoś pragnie uznania, nawet jako „ta osoba, która zniszczyła dziesiątki komputerów”. Pieniądze, ponieważ ich złośliwe oprogramowanie może zapewnić im skradzione dane, które następnie mogą wykorzystać lub sprzedać stronom trzecim.

Dlatego z ich perspektywy lepiej jest kierować reklamy na najpopularniejsze platformy: po co spędzać czas na Linuksie, kiedy Windows czy Android byłby łatwiejszy do wykorzystania i uzyskania lepszych wyników?

Czy potrzebuję antywirusa w systemie Linux?

Powtórzymy opinię, że w większości przypadków nie potrzebujesz antywirusa w systemie Linux do codziennego użytku. Musisz jednak zachować ostrożność, aby zabezpieczyć komputer i zastosować inne środki ochrony przed obecnymi zagrożeniami.

Czy Linux potrzebuje rozszerzeń dodatków Antivirus Chr
 • Regularnie aktualizuj całe oprogramowanie.
 • Używaj dodatków / rozszerzeń bezpieczeństwa w swoich przeglądarkach.
 • Nie instaluj ani nie uruchamiaj „rzeczy”, którym nie ufasz. Nawet jeśli ktoś za nich online.

Jeśli jesteś naprawdę zaniepokojony, istnieje kilka programów antywirusowych dla systemu Linux. Zainstaluj podobny program antywirusowy Clam TK jeśli używasz serwera w kontakcie z innymi systemami operacyjnymi. Nawet jeśli Twój system operacyjny jest bezpieczniejszy niż Windows i Mac OS, nie chcesz, aby stał się on „nosicielem” infekcji, która może doprowadzić do awarii komputerów Twoich kontaktów.

Źródło obrazu: Microsoft Anti-Virus

Czy ten artykuł jest przydatny?