Czy powinieneś kupić projektor o ultrakrótkim rzucie?

Istnieje wiele rodzajów projektorów dostosowanych do różnych wielkości pomieszczeń, przestrzeni i doświadczeń. Możesz stać się duży lub mały; możesz wybrać projektor, który działa w jasnym pomieszczeniu lub taki, który odtwarza wrażenia z ekranu kinowego w Twoim domu.

Jednym z typów projektorów, który nie jest tak dobrze znany, jest projektor o ultrakrótkim rzucie. Pozwalają na duży obraz na małej przestrzeni.

Jeśli to ostatnie zdanie wzbudza Twoje zainteresowanie, oto, co musisz wiedzieć, czy powinieneś kupić projektor, który na dobre zastąpi Twój telewizor.

Co to jest projektor o ultrakrótkim rzucie?

Projektor o ultrakrótkim rzucie wykorzystuje kombinację obiektywów szerokokątnych i luster do przesyłania obrazu na ekran/ścianę przed nim.

„Ultra-krótki” jest kluczową częścią możliwości tego projektora. W przeciwieństwie do innych projektorów, nie musi siedzieć w pewnej odległości, aby wyświetlić swój obraz na ekranie, zmniejszając ilość miejsca potrzebnego do instalacji.

Znajdziesz je również określane jako UST, a być może nawet projektory laserowe, ponieważ większość z nich (ale nie wszystkie) wykorzystuje technologię projekcji laserowej do tworzenia obrazu.

Jakie są korzyści?

Ponieważ projektor o ultrakrótkim rzucie nie wymaga tak dużo miejsca, daje to użytkownikom pewną elastyczność pod względem pozycjonowania, ponieważ może przylegać do ściany i nadal generować masywny obraz. Weźmy na przykład XGIMI Aura, może wytworzyć 80-calowy obraz na ekranie z 4.3-cale dalej.

Oznacza to, że projektory o ultrakrótkim rzucie są doskonałym wyborem dla mniejszych pomieszczeń lub tych, które nie mają miejsca lub możliwości bardziej trwałej instalacji.

Scena świetlna XGIMI Aura

Projektory UST nie mogą wyczarować obrazu tak dużego, jak większość „zwykłych” projektorów, ale te projektory nie są tak naprawdę konkurencją, o której myślą projektory UST.

Ich celem są telewizory. Porównaj 120-calowy obraz projektora o ultrakrótkim rzucie z telewizorem i nie ma prawdziwej konkurencji pod względem rozmiaru lub ceny. 100 cali jest znacznie większy niż telewizor, który zwykle osiąga rozmiary od 85 do 88 cali. I chociaż 2000 funtów może wydawać się dużo dla modelu o bardzo krótkim rzucie, w porównaniu do 88-calowego telewizora, są one konkurencyjne cenowo.

Lustra Samsung Premiere
  • Światło laserowe do jasnych pomieszczeń

Połączenie technologii laserowej i wysokiej jasności oznacza, że ​​projektor o ultrakrótkim rzucie może skutecznie konkurować z rozmyciem światła otoczenia.

Inne zalety UST wykorzystujące technologię projekcji laserowej to trwałość dłużej niż projektorów wykorzystujących żarówki lub diody LED, a jakość obrazu jest ostrzejsza, wyraźniejsza i bardziej kolorowa, szczególnie przydatna w przypadku źródeł HDR.

Jakie są wady?

Większość projektorów zawiera system dźwiękowy dla wygody, ale niewiele naprawdę przekonuje. Projektory UST radzą sobie lepiej, kształt i rozmiar ich korpusu lepiej nadaje się do wbudowanego soundbara, ale nie zawsze oznacza to, że wyjście jest tym, czego chcesz.

Chociaż dźwięk wydaje się być przyzwoity, słaby bas i brak kierunkowości oznaczają, że nie przewyższają zewnętrznego systemu dźwiękowego.

Biały projektor LG HU85LS trzymany na białym tle
  • Są stosunkowo drogie

Mimo wszystkich pochwał, o których wspomnieliśmy, projektory UST oferujące większą wartość niż telewizor (przynajmniej w przeliczeniu na cal ekranu), nie są do końca tanie. 2000 funtów jest uważane za „niedrogi”, a niektórzy projektory UST kosztują dwa, jeśli nie trzy razy więcej.

Jeśli chcesz mieć jedną z bardziej kompletnych opcji z inteligentną obsługą i dynamiczną obsługą HDR, będziesz musiał głęboko kopać, aby sobie na nią pozwolić.

XGIMI Aura ciemna scena
  • Może walczyć w ciemnych pokojach

Kino to doświadczenie oglądania filmu w ciemnym pomieszczeniu, aw tym kontekście ultrakrótkie projektory mogą się zmagać.

Pracują nad stworzeniem głębi i szczegółów potrzebnych do „prawdziwych” poziomów czerni. Wynikiem mogą być czernie, które wyglądają na szare, ponieważ poświęcają głębię czerni na rzecz większej szczegółowości, lub lekko zmiażdżone czernie, które zmniejszają szczegółowość.

Inną kwestią jest efekt tęczy, w którym paski czystego koloru migają w jaśniejszych częściach obrazu. Nie jest to zbyt częste, ale może rozpraszać, jeśli jesteś na to szczególnie wrażliwy.

Czy powinieneś kupić projektor o ultrakrótkim rzucie?

Każda decyzja o zakupie produktu zależy od tego, czego chcesz. Projektory Ultra Short Throw mogą zastąpić telewizory z dużym ekranem, a wiele z nich oferuje inteligentne funkcje i obsługę HDR. W przypadku mniejszych pomieszczeń mają sens, ale można je również stosować w większych pomieszczeniach, a ich zdolność do tworzenia obrazu znacznie większego niż jakikolwiek telewizor jest ogromną częścią ich atrakcyjności.

Są wady: koszt jest jeden, nie tylko projektora, ale prawdopodobna konieczność zainwestowania w system nagłośnienia wraz z ekranem do projektora. HDR zawsze będzie problemem dla projektora, ponieważ nie może być tak jasny jak telewizor. Musisz także pogodzić się z faktem, że projektory i głęboka, szczegółowa czerń nie zawsze idą w parze.

Sprawia, że ​​projektor o ultrakrótkim rzucie znajduje się w dziwnym miejscu, ponieważ nie jest wystarczająco przystępny cenowo do codziennego użytku, a jego wydajność nie odpowiada wymagającym standardom fanów AV. Jeśli możesz żyć z tym kompromisem, warto rozważyć projektor UST.