Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Czy sztuczna inteligencja może pomóc dziennikarzom w ich redakcjach?

W 2020 roku nieco narcystyczna sztuczna inteligencja, Połączenie GPT-3, napisał artykuł naukowy o swoim algorytmie z precyzją profesjonalnego dziennikarza. I jako ostatnia wiadomość, maszyna zostawiła pytanie: „Boisz się, człowieku?”

W wyniku tego faktu niektórzy pisarze zostali zastąpieni przez piszącą sztuczną inteligencję, a wielu innych zastanawia się, czy kiedykolwiek będą zbędni.

Ale nie wszystko musi być czarno-białe. Sztuczna inteligencja może być kolejnym narzędziem dziennikarskim, takim jak komputery czy edytory tekstu, jeśli damy im szansę.

Zespół naukowców z University of British Columbia zbadał niedawno rozwój tych AI i zdał sobie sprawę, że wielu pisarzy chce pracować z tymi nowymi technologiami.

Jeśli sztuczna inteligencja się poprawi, dziennikarz też

Przez Wikimedia

Dla 13 profesjonalnych pisarzy i 7 dziennikarze-amatorzy, z którymi przeprowadzali wywiady, pisanie jest dla nich źródłem utrzymania. Dlatego mają nadzieję, że wkrótce będą mieli autorów AI, którym będą mogli przypisać część swojej pracy.

Obecnie istnieją już aplikacje do tworzenia opowiadań, takich jak Jasper, lub do pisania wierszy, takich jak Verse by Verse. Ale żadna z tych platform AI nie osiągnęła tego, czego dziennikarze chcą najbardziej: bycia produktywnym i szanowanym.

Podczas swoich badań naukowcy odkryli, że pisarze chcieli mieć prawo własności do słów, które napisali, i dlatego obawiali się, że współpisanie z AI nie będzie uważane za całkowicie ich własne. W przeciwieństwie do pisarzy-amatorów, którzy woleli czerpać przyjemność z procesu przekształcania swoich pomysłów w słowa.

Jednak żadna ze stron nie była zaniepokojona rozwojem sztucznej inteligencji.

Zapytani, dlaczego przez badaczy, autorzy wyjaśnili, że sztuczna inteligencja wykonałaby dobrą robotę przy prostych zadaniach pisania, takich jak wprowadzanie ulepszeń stylistycznych i korekta, ale nie byłaby w stanie pisać twórczego tekstu. Oznacza to, że zaplanuj przepływ narracji i rozwój kluczowych postaci w historii.

Dlatego dla nich sztuczna inteligencja jest tylko kolejnym narzędziem przyspieszającym pisanie, ale to dziennikarz ożywia ten tekst.

Zalety korzystania z AI do pisania

Facebook ma sztuczną inteligencję do czytania historii / Kredyty: Cloudfront

Biorąc pod uwagę te opinie, zespół doszedł do wniosku, że AI będą w przyszłości najlepszymi przyjaciółmi pisarzy. Dzieje się tak dlatego, że wykonają żmudną korektę, pozostawiając pisarzom wystarczająco dużo energii i czasu, aby wykorzystać ich twórczą stronę.

Obecnie sztuczna inteligencja może zrobić pięć rzeczy dla pisarzy i dużych firm poszukujących dziennikarzy:

  • Zamień słowa kluczowe i dane bez większych wskazówek w krótkie historie.
  • Generuj dane, obrazy i statystyki na podstawie grupy docelowej.
  • Skomponuj szybko, w kilka minut.
  • Dostosuj już napisane historie, dostarczając muzykę lub dodatkowe treści.
  • I przetłumacz te teksty na prawie każdy język.

Jest jednak jedna rzecz, której sztuczna inteligencja nie może zrobić: stworzyć coś zupełnie nowego. Tak więc sztuczna inteligencja nie ma na celu zastąpienia ludzkich pisarzy, ale uzupełnienie ich w ich ciężkiej pracy.

Miejmy to na uwadze, gdy następnym razem robot zapyta, czy się boimy.

Bibliografia:

Zamiast zagrażać miejscom pracy, sztuczna inteligencja powinna współpracować z ludzkimi pisarzami https://theconversation.com/rather-than-threaten-jobs-artificial-intelligence-should-collaborate-with-human-writers-183068

Literatura na temat sztucznej inteligencji: czy sztuczna inteligencja może zastąpić pisarzy? https://vypixel.com/artificial-intelligence-literature-can-ai-replace-writers