Czy Twój komputer ma szpiega? Cztery krótkie porady, które możesz znaleźć na pewno

To uczucie tonięcia, gdy myślisz, że jesteś obserwowany. Spoglądam przez ramię. Czujesz się, jakby ten sam samochód był za tobą o wiele za długo w korku. Patrząc, jak szef wychodzi z biura prosto do kabiny.

To samo poczucie paranoi może występować również w Internecie. Twój komputer ma być Twoim sanktuarium, w którym wysyłasz wiadomości e-mail do znajomych, rodziny i relacji biznesowych, przeglądasz zdjęcia i filmy, wymieniasz informacje za pośrednictwem sieci społecznościowych, pracujesz i pracujesz w szkole oraz spędzasz resztę dnia.

Czy Twój komputer ma szpiega? Cztery krótkie porady, które możesz znaleźć na pewno 1

Gdy czujesz się niebezpiecznie lub bez ochrony w Internecie, jest to złowieszcze uczucie. Kto ogląda twoją maszynę i jak oni to robią? Czy planują ukraść twoje dane? Sfałszować swoją tożsamość? Przesunąć informacje o koncie bankowym?

Może doprowadzić cię do szaleństwa, próbując dowiedzieć się, czy Twoje urządzenie jest szpiegowane, ale istnieje kilka pewnych znaków, że tak się dzieje.

Oto kilka wskazówek, jak to rozgryźć

Twoja kamera internetowa włącza się sama

Zdecydowanie nie – nie, gdy coś, co powinno działać tylko po kliknięciu przycisku, dzieje się bez robienia czegokolwiek.

W systemie nie ma usterki, która powoduje włączenie kamery internetowej, chyba że ktoś robi to zdalnie.

Twój pierwszy ruch powinien być zakryj obiektyw aparatu z kawałkiem czarnej taśmy. Stamtąd musisz zainwestować dobre oprogramowanie antyszpiegowskie wysokiej jakości i uruchomić je natychmiast, aby wyeliminować to, co jest w twoim systemie, a absolutnie nie powinno tam być.

Twoja strona główna znika

Mnóstwo osób korzysta z podstawowej strony wyszukiwania Google, aby rozpocząć dzień. Jeśli włączasz coś, czego nigdy wcześniej nie widziałeś, na przykład inną przeglądarkę internetową z dziwnymi nazwami i dziwnymi ikonami, prawdopodobnie coś pobrałeś, nawet o tym nie wiedząc.

Natychmiast przejdź do listy aplikacji, znajdź przeglądarkę i odinstaluj ją. To nie sprawi, że zniknie na dobre, ale wyciągnie to z twojego ogrodu. Szybko zakryj obiektyw aparatu i wykonaj całkowite poszukiwanie, aby wyeliminować wszystko, co może się czaić.

Historia Twojej przeglądarki obejmuje witryny, których nigdy nie odwiedzałeś

To duży problem, ponieważ oznacza to, że ktoś szpieguje przez długi czas lub sprawia, że ​​Twój komputer odwiedza witryny bez Twojej zgody.

Najprawdopodobniej witryny wyłudzające informacje, które umożliwiają pobieranie złośliwego oprogramowania na komputer, gdy użytkownik nie jest aktywny.

Zbyt wiele wyskakujących okienek

Wyskakujące okienka są denerwujące, ale są częścią życia w Internecie. Aż zaczną się pojawiać, gdy nie ma Cię w Internecie.

Martwa gratka, że ​​na twoim komputerze jest jakiś rodzaj złośliwego oprogramowania, pojawia się okienko wyskakujące przed uruchomieniem przeglądarki internetowej. Zazwyczaj oznacza to, że oprogramowanie szpiegujące, które znalazło się w twoim systemie, ma wbudowane adware.

Adware to płatna reklama, która próbuje zmusić cię do kliknięcia określonych łączy lub odwiedzenia niektórych stron internetowych. Niektóre witryny są zgodne z prawem, inne to tylko dalsze linki do złośliwego oprogramowania, będące częścią błędnego cyklu, w którym rozróżnia się twoją tożsamość, dane i finanse.