Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Czy zmiany klimatyczne zmieniają intensywność koloru liści drzew?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zmiany klimatyczne nie opóźniają tej jesieni zmiany intensywności koloru liści drzew. Tak mówią eksperci z Washington University w St. Louis.

Według tych ekspertów cieplejsze warunki nie sprawią, że drzewa będą dłużej trzymać zielone liście.

Chociaż prawdą jest, że wyższe temperatury we wrześniu i październiku mogą zmniejszyć produkcję antocyjanów w liściach. Być może dzięki temu kolory jesieni będą mniej czerwone lub fioletowe. Ponadto, jeśli pierwsze przymrozki nadejdą później, błyszczące liście mogą pojawić się później.

Jednak byłyby inne czynniki, które by temu przeciwdziałały. Zgodnie z tym, co mówią eksperci, drzewa szybciej opadają liście, jeśli miały bardzo produktywną wiosnę i lato. To niweluje skutki ciepłego upadku.

Jesienią żółte zabarwienie liści wynika z zatrzymywania barwników karotenoidowych (ksantofilów) w starzejących się chloroplastach. Z kolei od września pojawiają się barwy czerwone i fioletowe, które powstają w wyniku akumulacji antocyjanów w wakuolach. Niskie temperatury znacznie zwiększają produkcję antocyjanów.

Przez Pixabay.

Mniej jasne kolory liści drzew

Ze względu na ocieplenie klimatu jesień stała się cieplejsza w Kanadzie i Ameryce Północnej. To sprawia, że ​​kolory jesieni są mniej jasne.

Ale nie wszystkie rodzaje drzew zareagują w ten sam sposób na zmiany temperatury. Niektóre badania na ten temat ujawniają, że istniałyby różnice między gatunkami.

Na przykład drzewa, które mają symbionty wiążące azot, nigdy nie stają się czerwone ani żółte. Oba pigmenty pomagają chronić liście przed uszkodzeniem przez światło słoneczne, którego nie można już używać do fotosyntezy z powodu masowej degradacji białek chloroplastów w starzejących się liściach. Te drzewa po prostu opuszczą liście, gdy będą jeszcze stosunkowo zielone.

Jeśli chodzi o region, który zauważy tę różnicę w wybarwieniu liści drzew jesienią, jako konsekwencję zmian klimatycznych, będzie Ameryka Północna. W tej części świata zmiana koloru liści na czerwony lub żółty jest częstsza niż np. w Europie.

Ze względu na ciągłe ocieplanie się klimatu i brak mroźnych nocy w październiku, kolory w Ameryce Północnej będą mniej jaskrawe. Nie martw się jednak o początek lub daty zmiany koloru, ponieważ nie zmienią się one zbytnio ze względu na czynniki przeciwdziałające.

W przyszłości, jeśli zmiany klimatyczne nie zostaną złagodzone, starzenie się liści na drzewach i krzewach na półkuli północnej będzie występować coraz wcześniej.

Bibliografia:

Nie, jesienne liście nie zmieniają koloru później z powodu zmian klimatycznych: https://phys.org/news/2022-09-autumn-climate.html