Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Czym jest Cerber Ransomware?

Współpraca ludzi jest czasami produktywna — a czasami destrukcyjna. Bez wątpienia Cerber ransomware należy do drugiej kategorii.

W 2020 r. Centrum ds. Zgłaszania Przestępstw Internetowych FBI poinformowało, że straty spowodowane oprogramowaniem ransomware wyniosły łącznie 29,1 mln dolarówsiejąc spustoszenie zarówno wśród jednostek, jak i przedsiębiorstw.

Tutaj wyjaśnimy, czym jest cerber ransomware, jak działa i — co najważniejsze — jak możesz się chronić przed tymi przebiegłymi planami. Zanurzmy się.

Czym jest Cerber ransomware?

Oprogramowanie Cerber ransomware pojawiło się po raz pierwszy w 2016 r., co czyni je jedną z najstarszych i najbardziej wyrafinowanych taktyk hakerskich.

Ten konkretny ransomware ma model „ransomware-as-a-service” (RaaS). Twórcy złośliwego oprogramowania sprzedają swoje dzieła hakerom, którzy płacą im prowizję za użytkowanie. Oferując swoje ransomware innym, twórcy mogą szeroko rozpowszechniać swoje dzieła i pasywnie pobierać dochód z ciężkiej pracy hakerów.

Oczywiście hakerzy nie są znani z tego, że są godni zaufania. Aby mieć pewność, że otrzymają należne im prowizje, programiści mają wbudowane szyfrowania, które uniemożliwiają hakerom pobieranie zysków, dopóki nie zapłacą.

Jak działa ransomware Cerber?

Najczęstszym sposobem rozprzestrzeniania się ransomware Cerber jest zainfekowany załącznik w wiadomości e-mail phishingowej. Gdy użytkownicy otwierają załącznik, Cerber jest pobierany na ich urządzenie. Cerber sprawia, że ​​wszystkie dane na urządzeniu stają się niedostępne za pomocą szyfrowania — a jedynym sposobem na odzyskanie dostępu do plików jest zapłacenie okupu.

Ransomware uruchamia również unikalny skrypt Visual Basic, który sprawia, że ​​komputer przekazuje określone instrukcje. Na przykład instrukcje mogą stwierdzać, że użytkownicy mają siedem dni na zapłacenie okupu, zanim zostanie on podwojony. Żądania okupu są różne, ale większość nie jest niższa niż 500 USD (lub równowartość 500 USD w Bitcoinach).

Chociaż dominującą formą rozprzestrzeniania się oprogramowania Cerber ransomware są wiadomości e-mail typu phishing, inną formą transmisji są pobrania podszywające się pod przydatne programy.

Co się dzieje po ataku ransomware Cerber?

Po udanym ataku Cerber ransomware dane na Twoim urządzeniu będą niedostępne z powodu szyfrowania. Niektórzy hakerzy odszyfrują skradzione informacje po zapłaceniu okupu — ale wielu tego nie robi. W rzeczywistości zapłacenie okupu może sprawić, że staniesz się celem przyszłego ataku.

Jeśli nie zapłacisz okupu lub nie będziesz mieć kopii skradzionych danych, możesz ponieść trwałą stratę. Twoje dane mogą zostać sprzedane w dark webie, na czarnym rynku lub wykorzystane do stworzenia fałszywego profilu online.

Jeśli jesteś właścicielem firmy i padniesz ofiarą ataku ransomware Cerber, może to zmusić Cię do wstrzymania działalności firmy, co doprowadzi do utraty dochodów.

Podsumowanie? Ransomware może być dewastujące — a ochrona Cerber przed ransomware jest niezbędna.

Jakie są kroki ochrony przed oprogramowaniem ransomware Cerber?

Celem ataków ransomware Cerber padają zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Najlepszym sposobem, aby uniknąć padnięcia ofiarą tego wyrafinowanego złośliwego oprogramowania, jest działanie proaktywne. Twórz kopie zapasowe swoich danych, aby mieć pewność, że masz dostęp do niezbędnych informacji w każdej chwili. Jeśli jesteś właścicielem firmy, edukacja pracowników jest kluczowa. Naucz swoich pracowników bezpiecznych praktyk komputerowych i ostrzegaj ich przed typowymi taktykami stosowanymi przez hakerów.

Inną formą ochrony przed oprogramowaniem ransomware Cerber, którą warto rozważyć, jest oprogramowanie zapobiegawcze, które monitoruje urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i chroni przed inwazyjnymi zagrożeniami.

Zachowaj ochronę dzięki SiteLock

Teraz, gdy wiesz, czym jest Cerber ransomware, chcesz dowiedzieć się więcej o obronie przed cyberprzestępcami? Przeczytaj „Czym jest ransomware?”, aby dowiedzieć się, jak hakerzy biorą strony jako zakładników — i jakie cztery kroki mogą pomóc upewnić się, że Twoja strona nie jest jedną z nich.